صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۱، ۱۳۹۱


به نقل از خبرگزاری رویترز، تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا شش ماه پس از تصویب آن علیه رژیم ایران از امروز آغاز شد. به موجب آن از این تاریخ واردات نفت ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا متوقف شده و تمامی قراردادهای پیشین نفتی شرکتهای اروپایی با رژیم ایران لغو شدند. از امروز یکشنبه اول ژوئیه همچنین شرکتهای بیمه اروپایی نیز بیمه محموله های نفتی ایران را متوقف کردند. در همین رابطه امریکا نیز در پی محدود کردن دسترسی رژیم ایران به سیستم مالی جهانی و امکان بهره برداری آن از درآمدهای حاصل از فروش نفت می باشد. از سوی دیگر رستم قاسمی وزیر نفت رژیم ایران که بارها تاکید کرده بود تحریمها هیچ تاثیری بر اقتصاد ایران نخواهند داشت، روز یکشبنه با صدور بخشنامه ای خواستار بسیج همگانی تمامی مدیران و کارکنان وزارت نفت برای مقابله با تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا شد. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، از اعمال تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران استقبال کرد و آنرا به مثابه یک قدم ضروری برای جلوگیری از دستیابی این رژیم به بمب اتمی توصیف نمود. وی خواستار اجرای کامل و بی شکاف آن و پیوستن سایر کشورها به اتحادیه اروپا در اعمال این تحریمها شد. وی افزود دستيابي به بمب اتمي بخشي از استراتژي ديكتاتوري مذهبي براي بقا است و هرگز از آن دست نميكشد. به همين خاطر است كه مذاكرات با اين رژيم بهرغم همه امتيازها و انعطافهاي كشورهاي 5 بعلاوه 1 به هيچ كجا نرسيده است. از اين رو هر چند اعمال تحريمها يك جزء ضروري و غيرقابل صرفنظر كردن براي متوقف كردن پروژه تسليحاتي اين رژيم است، اما راه حل نهايي و قطعي براي خلاصي جامعه جهاني از دستيابي رژيم ملايان به بمب اتمي، حمايت از  تغییر رژیم بدست مردم و مقاومت و استقرار دمکراسی در ایران است.
احکام اعدام زندانیان در ایران یکی پس از دیگری تایید می شوند
رژيم حکم اعدام سه زندانی را در شهرستان آبيک تأييد کرد. بني هاشمی رئيس دادگستری رژيم در این شهرستان گفت: در کمتر از يک سال گذشته از سوی دادگستری برای 10 متهم حکم اعدام صادر شده است. به تازگی حکم اعدام 3 نفر از اين متهمان تأييد شده که در زندان استان قزوين به اجرا درمی آيد. وی همچنین از تأييد حکم اعدام دو زندانی در زاهدان خبر داد. در خبری دیگر دیوان عالی رژیم، حکم اعدام دو زندانی با بخطرا نوشیدن مشروبات الکلی تایید کرد. دبیرخانه شورای ملی مقاومت 6 تیرماه گفت که آخوندی به نام حسن شریعتی، رئیس دادگستری استان خراسان رضوی این خبر را اعلام کرده است. از سوی دیگر رژيم هموطنی کرد به نام مامدی را به اعدام محکوم کرد. وی حدود 2ماه پيش در سلماس دستگير شده و در دادگاهی چند دقيقه ای محاکمه و به اعدام محکوم شد. ديوان عالی رژيم نيز اين حکم را تأييد کرده است. مامدی به همراه سه نفر ديگر که اتباع ترکيه و سوريه هستند به اتهام انتسابی  خرابکاری دستگيرشده بودند. دو زندانی نیز در ملاء عام در رباط کریم اعدام شدند. این دو قربانی روز پنجشنبه در ملاء عام بدار آویخته شدند.

11 تن در مهاباد دستگیر شدند

رژیم، طی روزهای گذشته يازده تن از اکراد مهاباد را دستگير کرده است. مأموران اطلاعات به منزل برخی از اين افراد يورش برده و اقدام به بازرسی کرده اند. گفته می شود اتهام تعدادی از آنها امنيتی است.

مردم رودبار در جنوب کرمان، در مقابل نیروهای حکومتی دست به اعتراض زدند

سایت مجاهدین خلق در اینباره نوشت که به گزارش دريافتی روز هشتم تيرماه در مقابل یورش ماموران حکومتی و شلیک گلوله مستقیم و مجروح و دستگیر نمودن مردم، اهالی محل مقاومت کرده و به محل برگزاری نمایش جمعه حمله کرده و خودروهای نیروهای حکومتی را آتش زدند. این گزارش می افزاید که بدلیل خیزش مردم، نمایش جمعه رژیم برگزار نشد. بر اساس همین گزارش شهر به حالت حکومت نظامی در آمده و ماموران نظامی و امنیتی، گشتهای مختلف در منطقه راه انداخته اند. گفتنی است بیش از  4 هزار تن از طایفه سالمیها در این محل سکونت دارند که اکثرا در معرض تهدید و دستگیری قرار دارند.

کمیته سرکوب در نخست وزیری عراق، مانع ورود مواد غذایی به کمپ لیبرتی می شود


دبیرخانه شورای ملی مقاومت 7 تیرماه در اطلاعیه ای اعلام داشت که روز سه شنبه ششم تیرماه (۲۶ ژوئن) کمیته سرکوب ساکنان در نخست وزیری عراق، در نقض آشکار یادداشت تفاهم امضا شده بین این دولت و ملل متحد، برای چهارمین روز متوالی مانع ورود مواد غذایی از جمله گوشت، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و میوه، به کمپ لیبرتی شدند. در حالیکه طبق یادداشت تفاهم حفاظت لیبرتی می بایست توسط نیروهای پلیس آموزش دیده توسط سازمان ملل تأمین شود، دولت عراق در هفته های اخیر در صدد است کنترل امور از جمله بازرسی مواد غذایی را به مأموران «لباس شخصی» محول کند. این اطلاعیه افزود که آنها کسانی هستند که طی سه سال و نیم گذشته در شکنجه روانی ساکنان با 300 بلندگو و کار گذاشتن دستگاههای پارازیت دست داشته اند. نمایندگان ساکنان در روزهای اخیر بارها از نمایندگان یونامی خواستهاند دولت عراق را وادار کند که به تعهداتش پایبند باشد. بر اثر همین مشکلات دو تن از ساکنین اشرف و لیبرتی به نامهای بتول رجایی و حمدالله رحمانی فوت کردند. آقای رحمانی از مجروحان حمله نیروهای عراقی در سال 1388 متولد 1336 در اهر و از سال 1358 بطور حرفه ای به مجاهدین خلق پیوسته بود. وی به خاطر شدت جراحتها و اصابت گلوله های متعدد در شکم و دست چپ و بخاطر شکستگی دندانها و سقف دهان و سکته قلبی به بیمارستان نیروهای آمریکایی در بلد منتقل شده و چندین بار تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.  خانم بتول رجایی که متولد آمل در سال 1332 بود از اعضای ارشد شورای رهبری، معاونت پرسنلی و مسئول تشکیلات در سازمان مجاهدین خلق، در سال 1356 به این سازمان پیوسته بود. وی در ارتباط مستقیم با محاصره 4 ساله اشرف از سوی حکومت عراق، و عدم دسترسی به درمانهای به موقع و موثر پزشکی در کمپ لیبرتی فوت کرد. خانم رجایی در سال 1371 به عضویت شورای ملی مقاومت درآمده بود.

رژيم، منازل شهروندان افغان را آتش می زند
رژیم حاکم بر ایران مدتی است که فشار بر شهروندان افغانی مقيم يزد را، بمنظور اخراج آنها از ایران شدت بخشيده است. منابع خبری مقاومت ایران با استناد به گزارشهای دریافتی گفتند که روز سه شنبه هفتم تير ماه جمعی از ماموران بسيجی و لباس شخصی همراه با مأموران نيروی انتظامی به منازل شهروندان افغانی مقيم يزد يورش برده و دهها منزل را به آتش کشيدند. لازم به یادآوری است که رژیم ایران طی طرحی جدید خواهان اخراج شهروندان افغان از ایران شده است. رژیم که آنان را اتباع غیر مجاز می نامد، شهروندان افغان را از هرگونه خدمات دولتی و خصوصی منع کرده است.  

تکذیب جعل خبر رسانه های رژیم ایران از سوی مصر و پارلمان عراق، منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه 5 تیر، یک سخنگوی ریاستجمهوری مصر به "مینا" خبرگزاری رسمی مصر گفت آقای مرسی هیچگونه مصاحبهیی با خبرگزاری فارس انجام نداده است و هر چیزی که این خبرگزاری منتشر کرده بیاساس میباشد. خبرگزاری حکومتی فارس از قول مرسی نوشته بود که وی روابطش با رژیم ایران را تقویت و روابطش برا با اسرائیل قطع خواهد کرد. رسانه حکومتی فارس بهنقل از مرسی همچنین گفته بود بخشی از برنامه من این است که پیمان کمپ دیوید به وساطت آمریکا را تجدیدنظر کنم… اما محمد مرسی بعنوان اولین رئیس جمهور منتخب مصر سوگند یاد کرد که جمهوری را حفظ و قانون اساسی را محترم بشمارد و تماما به فکر منافع مردم باشد. درخبری دیگر و بنا به گزارش سایت سازمان مجاهدین خلق ایران،  وزارت اطلاعات رژيم ایران در يکی از سايتهای زنجيره يی خود تحت عنوان «اشرف نيوز»، روز 24ژوئن (4تير)، مدعی شد که «عارف طيفور نايب رئيس پارلمان عراق گفته است: کردها قربانی سازمان مجاهدين خلق ايران بودند». این منبع نوشته بود: «عارف طيفور گفت سازمان تروريستی خلق هنگام شرکت در سرکوب قيام مردم در شمال، اقدام به کشتارهای وحشتناک عليه شهروندان کرد کرده» و «اين سازمان به معنی واقعی کلمه تروريست است»! دفتر مطبوعاتی آقای عارف طیفور، نایب رئیس پارلمان عراق در اطلاعیه بتاریخ 25 ژوئن اعلام داشت که  اخبار منتشر شده توسط برخی از وسائل ارتباط جمعی در مورد اظهارات نسبت داده شده به او درباره سازمان مجاهدين خلق را که در سايتی به نام «اشرف نيوز» منتشر شده، تکذيب و اعلام می کند: همه اظهارات منتشره عاری از صحت است و معاون رئيس مجلس هيچ مصاحبه مطبوعاتی يا تماس تلفنی با سايت مذکور نداشته است. ما همزمان با تکذيب اظهارات نسبت داده شده، از همه وسائل ارتباط جمعی و روزنامه نگاران خواستار پايبندی به اعتبار مطالب و امانت دار بودن در انتقال و انتشار اخبار و اظهارنظرهای مطبوعاتی هستيم، و از ارگانهای ذيربط می خواهيم اقدامات قانونی را در قبال اين موارد اتخاذ کنند.  نايب رئيس مجلس يک شکايت قضايی عليه اين سايت اقامه خواهد کرد، تا تضمينی برای عدم تکرار اين نوع برخوردهای غيرمسئولانه باشد.

 وزیر خارجه رژیم در فرودگاه قبرس، دستگیر شد
به نوشته روزنامه «تودی زمان» چاپ ترکيه، صالحی وزير خارجه رژيم ایران، در سفر به قبرس در فرودگاه اين کشور به طور موقت بازداشت شد. دليل بازداشت صالحی قرار داشتن نام وی در ليست سياه اتحاديه اروپا عنوان شده است.  بدنبال انتشار خبر دستگیری و بازداشت وزیر خارجه رژیم در فرودگاه قبرس، شماری از کارگزاران رژیم خواستار برخورد مشابه با قبرس شدند. به گزارش رسانه حکومتی ایلنا ۸ تیر ، فلاحت پیشه، عضو پیشین کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس رژیم گفت: این بزرگترین بیحرمتی به شأن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی است و تا کنون سابقه نداشته است. وی  افزود: «در این باره قطعا خود مسوولین وزارت امور خارجه مقصر هستند زیرا باید در شرایط حساس کنونی و با توجه به خصومت دنیا علیه ایران باید با ظرافت بیشتری سفرهای خارجه مسئولین را مورد بررسی قرار دهند. یک رسانه حکومتی در باره دستگیری وزیر خارجه رژیم در سفرش به قبرس، نوشت: وزیر خارجه ایران که به دعوت رسمی مقامهای قبرس با یک هواپیمای ویژه به این جزیره سفر کرده بود، به ادعای رسانههای این کشور در فرودگاه «لارناکا» دستگیر شد. مطبوعات بخش یونانینشین قبرس دلیل بازداشت علیاکبر صالحی را قرار گرفتن نام وی در «فهرست تحریم اروپا» اعلام کردند.
کميته بين المللی المپيک به رژيم ایران اخطار داد
کميته بين المللی المپيک برای دومين بار به رژيم حاکم بر ایران به خاطر دخالت در کار کميته المپيک ايران هشدار داد. بر اساس گزارشهای منتشر شده دست اندرکاران برخی از فدراسيونهای ورزشی اخيرا توسط رژيم اخراج شده اند. تاکنون به دليل همين دخالتها، تيم قايقرانی ايران از شرکت در المپيک لندن محروم شده است.
******
به نقل از رسانه های عربی 10 تیر، در حالی که پلیس بمنظور متفرق کردن اعتراض کنندگان از گلوله های جنگی استفاده کرد، روز جمعه در شهرهای مختلف سودان تظاهراتهایی برای سرنگونی رئیس جمهور عمر البشیر برگزار شد. تظاهرات در خارطوم پایتخت این کشور و شهرهای دیگر سودان بوقوع پیوست. گفته می شود مقامات 5 تن از اعضای حزب "کنگره مردمی" مخالف را در اثنای تظاهرات دستگیر کردند.
******
 یک جوان ایرانی به نام سحر متقی پس از مبارزه طولانی با بیماری سرطان درگذشت. سحر متقی در 11 مارس 1991 در کانادا بدنیا آمد و دبیرستان را باتمام رسانیده بود. رشته مورد علاقه سحر در دبیرستان ریاضی بود. وی روز سه شنبه 26 ژوئن پس از 2 سال مبارزه با بیماری سرطان چشم از جهان فروبست. دهها تن از اقوام، همکلاسیها و آشنایانش از راههای دور و نزدیک در مراسم خاکسپاری این جوان مهربان و دوست داشتنی در روز پنجشنبه 28 ژوئن برای خداحافظی در گورستان پاین کرست محلی که ندا حسنی و مادرش فروغ حسنی دفن شده اند، گرد آمدند. به گفته یکی از دوستان خانوادگی سحر، سحر متقی باوجودیکه در خارج کشور بدنیا آمده بود اما بخاطر عشق به ایران و آزادی میهن اسیر از دست حاکمان کنونی، لحظه ای کوتاهی نکرد و در همه صحنه ها حضور داشت. لازم به ذکر است که سحر بخصوص پس از عمل جراحی با وجودیکه قادر نبود بدون عصا راه برود در تجمعات اعتراضی و حمایت از آزادیخواهان شرکت می کرد. رادیو ایرآوا فوت زودهنگام سحر را به خانواده های محترم متقی، شاه آبادی و حسنی تسلیت می گوید و برای روح این دختر مهربان و دوست داشتنی آرزوی شادی و آرامش دارد.