صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۹۱


ایرانیان با برپایی تظاهراتی خواستار بسته شدن سفارت رژیم در اتاوا شدند


به نقل از بخش سراسری  تلویزیون سی تی وی کانادا، 16 ژوئیه گروهی از ایرانیان مخالف رژیم ایران در برابر سفارت رژیم ایران در اتاوا گرد آمده و صحبتهای دیپلومات رژیم ایران مبنی بر به خدمت گرفتن ایرانیان جهت اهداف رژیم را تقبیح کردند. بنا به گفته اعضای چندین گروه ایرانی مدافع حقوق بشر از جمله انجمن ایران دمکراتیک، حمید محمدی سعی در به خدمت گرفتن ایرانیان شهروند کانادا برای جاسوسی دارد. شهرام گلستانه از انجمن ایران دمکراتیک گفت: آنها 500 دلار به کسانی می دهند تا اطلاعاتی از ایرانیان، بخصوص کسانی که علیه رژیم در کانادا فعال هستند، در اختیارشان بگذارد. سی تی وی افزود  در مصاحبه ای با یک وب سایت با مرکزیت ایران حمید محمدی گفته بود که ایرانیان مقیم کانادا بهتر است به تهران خدمت کنند. در این مصاحبه محمدی مدعی شده بود که ایرانیان بسیاری در سمتهای موثر در دولت کانادا مشغول به کار هستند و خطاب به ایرانیان دیگر از آنها خواست تا سمتهای کلیدی و در سطح بالا را اشغال کنند. این مصاحبه، وزارت خارجه کانادا را به محکوم کردن اظهارات محمدی واداشت. وزارتخارجه، به سفارت ایران هشدار داد دخالت در امور ایرانیان کانادا را متوقف کند. اکنون ایرانیان مدافع حقوق بشر، سفارت را به ترساندن ایرانیان برای جمع آوری اطلاعات، زیر ضرب گرفته و سفارت را به جمع آوری اطلاعات درباره خانواده هایشان در ایران و ایرانیانی که در کانادا زندگی می کنند، متهم کردند. سی تی وی اضافه کرد برخی از فعالین در کانادا که علیه رژیم فعالیت می کنند، می گویند که این نوع تهدیدات رژیم را تجربه کرده اند. در این تظاهرات هواداران سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت و دیگر ایرانیان آزادیخواه شرکت کرده بودند.  در خبری دیگر رژیم یکی از دیپلوماتهای خود را از کانادا فرا خوانده است. رسانه حکومتی عصر ایران ۳۱ تیر ۱۳۹۱، به نقل از رسانه های کانادایی نوشت: حسن دوتاقی " وابسته سیاسی سفارت ایران در اتاوا به همراه خانواده خود اواخر ماه آوریل سال جاری به تهران بازگشته است. این ارگان حکومتی افزود: این احتمال وجود دارد که این مساله در راستای حل بی سروصدای تنش دیپلماتیک اخیر بین تهران و اتاوا باشد. این احتمال نیز وجود دارد که دولت از بیم اخراج این دیپلمات خود از کانادا، به ماموریت وی در اتاوا خاتمه داده باشد.


******
مارتین کوبلر، نماینده سازمان ملل در رابطه با حل مسئله کمپ اشرف در اجلاس شورای امنیت روز 19 ژوئیه اعلام نمود که صبر دولت عراق دارد نازک می شود. وی از ساکنان ایرانی اشرف درخواست کرد از تحریک و خشونت خودداری کنند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای به تاریخ 30 تیرماه اعلام نمود که اظهارات مارتین کوبلر در باره مشکلات ادامه دیالوگ بین یونامی و دولت عراق با ساکنان، بطور مطلق نادرست است. این اطلاعیه سپس به سخنان مارتین کوبلر و رضایت او در مورد ریل انتقال ساکنان اشرف به لیبرتی اشاره نمود و اضافه کرد: این در حالیست که تا امروز، کمترین قدمی برای حل و فصل مسأله آب، که باید درگرمای 55 در جه از 12 کیلومتری توسط ساکنان با هزینه زیاد تأمین شود، برداشته نشده است. کوبلر از این پیشتر بارها نوشته بود که دولت عراق متعهد شده است که تا قبل از ماه روزه =20 ژوییه،  آب این کمپ را به شبکه شهری وصل کند یا بگذارد ساکنان از کانالی در 150 متری خودشان آب، پمپاژ و تصفیه کنند. آقای کوبلر همچنین در شورای امنیت نیازی به کمترین اشاره به نقض سیستماتیک تعهدات دولت عراق 280 مورد نقض تعهدات در لیبرتی از 18 فوریه تا 4 ژوییه 2012  نمی بیند. این اطلاعیه هشدار داد که مواضع کوبلر در شورای امنیت علیه ساکنان اشرف، همراه با قدردانی از صبر و انعطاف مالکی، نادیده گرفتن نقض سیستماتیک تعهدات دولت عراق در یادداشت تفاهمی است که با کوبلر امضا نموده است، چشم بستن عمدی بر حقایق و حقوق پناهجویان و استانداردها و قانون انساندوستانه بین المللی، بدون تردید راهگشای سومین کشتار در اشرف است. در خبری دیگر شورای ملی مقاومت در اطلاعیه امروز خود یکشنبه اول مرداد اعلام داشت که حکومت عراق قصد دارد بیش از ۵۰۰ میلیون دلار مالکیتهای منقول و غیر منقول ساکنان اشرف را تصاحب کند. این اطلاعیه خاطرنشان ساخت که یونامی پس از هفت ماه گفتگوی بیهوده و نامه نگاری و ایمیلهای روزمره درباره فروش اموال ساکنان اشرف، برخلاف همه قول و قرارهای پیشین، روز شنبه ۳۱تیر(۲۱ژوییه) به نمایندگان اشرف اطلاع داد:
- امکان انتقال اموال به یک کشور دیگر یا کردستان عراق که ساکنان اشرف درخواست کرده بودند ، وجود ندارد
- سازمان مهاجرت جهانی که برای انتقال اموال خدمات لازم را ارائه میدهد وارد این موضوع که نیازمند اقدام جدی رئیس یونامی و موافقت دولت عراق است، نخواهد شد.
-دولت عراق تنها به تاجرانی که مورد تأیید خودش باشند اجازه معامله و ورود به اشرف میدهد.
- و یونامی حتی از آوردن یک ارزیاب برای قیمت گذاری اموال اشرف عاجز است و وارد این موضوع نمی شود.
یک زندانی سیاسی در شهریورماه اعدام خواهد شد
فعالین حقوق بشر و دمکراسی درایران در رابطه با گزارشی که دریافت کرده است اظهار داشت که زندانی سیاسی غلامرضا خسروی از زندانیان سیاسی دهه شصت که در سال 1360 در حالیکه تنها 16 سال داشت به دلیل هواداری از سازمان مجاهدین خلق بازداشت و پس از پنج سال در سال 65 آزاد شد، در آستانه اعدام قرار دارد. وی که مجددا در سال 1386 در شهر سیرجان بازداشت شده و در دادگاه انقلاب کرمان به حکم زندان محکوم شده بود، توسط پیرعباسی به اعدام محکوم شد و با احضار وی، تاریخ اعدام او که 20 شهریور اعلام شده به وی ابلاغ گردید. این در حالی است که پیشتر حکم اعدام آقای خسروی یکبار در دیوان عالی رژیم نقض شده بود. لازم به ذکر است که از دیگر اتهامات آقای خسروی، جاسوسی و کمک مالی به یک تلویزیون اپوزیسیون که گفته می شود سیمای آزادی است، را می توان نام برد.
 

سه نفر در کرمان اعدام شدند

به نقل از خبرگزاری هرانا، سه نفر به اتهام تجاوز به عنف در زندان کرمان به دار آویخته شدند. خبرگزاری حکومتی ایسنا، از قول یدالله موحد گزارش داه بود که تقاضای عفو قربانیان رد شده بود.
يک جوان به قطع دست محکوم شد
 بنا به گزارش رسانه های حکومتی جوانی به نام محمد محکوم به قطع دست شده است. وی 22 سال سن دارد. از جرم او سخنی به میان نیامده است.
 
زینب جلالیان در شرایط وخیم جسمانی بسر می برد
دکتر محمد شریف وکیل مدافع زندانی سیاسی کرد زینب جلالیان، اعلام کرد که موکلش در شرایط وخیم جسمانی و روانی بسر می برد و در صورت عدم مداوا زندگی او در معرض خطر قرار می گیرد. خانم جلالیان در آذرماه 88 به اتهام محاربه و همکاری با پژاک به اعدام محکوم شد که حکمش به زندان ابد تقلیل یافت. جلالیان 28 ساله پس از بازداشت، 4 ماه را در سلولهای انفرادی بازداشتگاه اطلاعات بسر برد. زدن کابل به کف پا، بازجویی با چشمبند و دست بند و پابند، در حالیکه دستها و پاهای وی هم زنجیر شده بود، از جمله شکنجه هایی است که در مورد او اعمال شده است. بنا به گزارشات منتشر شده در جریان یکی از جلسات بازجویی، در حالیکه بازجو وی را تهدید به تجاوز جنسی کرده بود، در مقابل اعتراض زینب، بازجو با میله آهنی بر سر زینب می کوبد که منجر به خونریزی و بیهوشی او می گردد. با این همه خانم جلالیان به آنچه ماموران می خواستند اعتراف نکرد و تسلیم نشد. او یکبار دیگر به مدت 3 ماه به سلول انفرادی منتقل شد و به نشانه اعتراض دست به اعتصاب غذا زد. وی بارها تحت فشار قرار گرفت تا با انجام مصاحبه تلویزیونی از اعدام خلاصی یافته و حبس ابد بگیرد اما زینب جلالیان گفته بود من از مرگ نمی ترسم و برای اعدام آماده ام.
رژیم ایران در 9 عملیات تروریستی دست داشته است
خبرگزاری همبستگی ملی اول مرداد  گزارش داد که بر اساس اسناد محرمانه پلیس که بهدست رویتر رسیده است، پلیس نیویورک معتقد است سپاه پاسداران یا نمایندگان آنها تاکنون در ۹ توطئه در سراسر جهان شرکت داشتهاند. به گزارش رویتر ۳۰ تیر، گزارش پلیس نیویورک که بهدنبال بمبگذاری اتوبوس در بورگاس بلغارستان، تهیه شده، در مورد دو توطئه در بانکوک و توطئههای دیگر در دهلی نو، تفلیس، باکو، مومباسا، و قبرس به تفصیل توضیح میدهد، و هر کدام از این توطئهها را به رژیم ایران یا متحد آن، حزبالله لبنان منتسب میداند.

روسیه و چین برای سومین بارقطعنامه محکومیت رژیم بشاراسد را وتو کردند

روز پنجشنبه 29 تیرماه = 10 ژوئیه، شورای امنیت برای بررسی بحران سوریه تشکیل جلسه داد. در ابتدای جلسه، پیشنویس قطعنامه محکومیت رژیم اسد، تحت فصل هفتم منشور ملل متحد به رأی گذاشته شد. اما این قطعنامه توسط روسیه و چین وتو شد و به تصویب نرسید. بنابه گزارشات این رخداد شکست دیگری برای شورای امنیت وسازمان ملل درحل این بحران بین المللی به شمار می رود و اقدام روسیه و چین ازسوی جامعه بین المللی و به ویژه در دنیای عرب محکوم شد. سفرای فرانسه، آمریکا و آلمان در ملل متحد نارضایتی خود را از وتوی دو کشور یادشده ابراز داشتند. این درحالیست که روز چهارشنبه در اثر انفجار در دفتر امنیت ملی سوریه، آصف شوکت داماد بشار اسد و معاون وزیر دفاع، داوود راجحه وزیر دفاع و حسن ترکمانی معاون نایب رئیس جهوری سوریه کشته شدند.  مسئولان سورى روز جمعه 20 ژوئیه خبر مرگ چهارمين شخصيت بر اثر جراحات ناشى از انفجار را دادند. وى هشام بختيار رئيس سازمان امنيت و اطلاعات سوريه بود. به نقل از العربیه، بشار اسد در تشییع جنازه مردانش حضور نداشت. از سوی دیگر آلکساندر اورلوف سفیر روسیه در فرانسه روز جمعه 20 ژوئیه مدعی شد که بشار اسد پذیرفته قدرت را ترک کند. رویتر که این خبر را انتشار داده افزود که الکساندر اورلوف گفت: "دربیانه پایانی کنفرانس ژنو مسئله انتقال قدرت به حکومتی دمکراتیک تر در سوریه مطرح شده بود". و "بشار اسد نتایج کنفرانس ژنو و انتقال تدریجی قدرت را قبول کرده بود ولی مخالفان، حاضر به مذاکره نشدند".
******
وبلاگی به نام پایگاه خبری دریاچه ارومیه خبر داد که روز شنبه دریچه های سد زاینده رود در اصفهان باز شد و جریان آب در نواحی شهر اصفهان، این مسیر را سیراب کرد و مردم اصفهان را به شادمانی واداشت. این وبلاگ خواهان بازشدن دریچه های بیش از 40 سد موجود بر روی رودهای منتهی به دریاچه ارومیه شد.