صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۲۸، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


رژیم ایران باید اعضای زندانی شده اتحادیه های کارگری را آزاد کند

به نقل از خبرگزاری همبستگی ملی، عفو بین الملل روز 13 ژوئن= 24 خرداد، همزمان با برگزاری کنفرانس بین المللی کار در ژنو، فراخوانی را در مورد وضعیت کارگران در ایران و بویژه کارگران زندانی تحت عنوان ”ایران باید اعضای زندانی شده اتحادیه های کارگری را آزاد کند” منتشر کرد. در این گزارش آمده است: اوایل سال 2012 این خبر پخش شد که رضا شهابی حکم 5 سال زندان به جرم تجمع علیه امنیت نظام و یک سال زندان به جرم ”انتشار تبلیغات علیه نظام” از شعبه 15 دادگاه رژیم درتهران دریافت کرده است. وی همچنین به پرداخت جریمه ای به مبلغ 70 میلیون ریال (معادل 5700 دلار) و ممنوعیت فعالیت در اتحادیه کارگری بمدت 5 سال محکوم شد. به گفته وکیل وی، دادگاه میخواهد اتهام جدیدی تحت عنوان ”محاربه” به جرم ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران، به سایر اتهامات او اضافه کند. امری که میتواند حکم اعدام را در بر داشته باشد. عفو بین الملل معتقد است رضا شهابی صرفا بخاطر فعالیت کارگری مسالمت آمیز حکم دریافت کرده است و یک زندانی عقیدتی است. عفو بین الملل با ضمیمه گزارش مشروح خود در فوریه 2012 و تاکید بر دو برابر شدن اعدامها در ایران در سال 2011 یادآوری می کند که  طی سال 2011 میلادی شماری از افراد بهنظر میرسد صرفاً بهخاطر داشتن خانواده در میان اعضای مجاهدین خلق دستگیر شدهاند. سایر موارد با محکومیتهای شدیدتر بهنظر میرسد بهدلیل داشتن ارتباط خانوادگی با اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بوده است. حدود 70 نفر قبلا محکوم شدند ظاهرا به دلیل اینکه خانواده آنها در کمپ اشرف بوده اند و باور بر این است که این نفرات همچنان در زندان هستند. عفو بین الملل هر فردی را که صرفا به خاطر ارتباط خانوادگی با اعضای مجاهدین یا بخاطر عقاید سیاسی خودش زندانی شده باشد، زندانی عقیدتی میداند که باید بیدرنگ و بی قید و شرط آزاد شود. برخی از افراد به خاطر ارتباط با مجاهدین خلق به اعدام محکوم شده اند و شماری حتی اعدام شده اند. سه تن از هواداران مجاهدین- علی صارمی، جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی در ایران در دسامبر 2010 و ژانویه 2011 اعدام شدند. هر سه نفر تحت عنوان محارب به خاطر تماس با مجاهدین خلق ایران به اعدام محکوم شده بودند. کانادا نسبت به تاکتیک وقت تلف کردن رژیم در مذاکرات اتمی، هشدار داد

به گفته شبکه تلویزیونی سی تی وی، جان بِرد وزیر خارجه کانادا در ملاقات با سفیران و دیپلماتهای ارشد شش کشور مذاکره کننده در اتاوا، مراتب نگرانی کانادا را در مورد تاکتیک طفره رفتن رژیم ایران به اطلاع کشورهای 1+5 رساند. به گزارش سایت سی تی وی کانادا 25 خرداد 1391، سخنگوی وزیر خارجه کانادا گفت وزیر، صریح و روشن گفت رژیم ایران نباید صِرف اینکه در این مذاکرات حضور پیدا کرده پاداشی بگیرد و به همین صورت نباید اجازه پیدا کند از این مذاکرات به عنوان تاکتیک طفره رفتن و ایجاد تاخیر استفاده کند. مقامات ارشد کانادا گفتند جان برد در جریان گفتگوهای اتمی 1+5 و رژیم ایران قرار دارد و به طور منظم درباره این گفتگوها، توسط کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا، مطلع و به روز میشود.

شصت تن از فعالین کارگری در کرج، بازداشت شدند


به نقل از خبرگزاری هرانا، 26 خردادماه بیش از 60 تن از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و تعدادی از فعالین کارگری در شهر کرج توسط مامورین اطلاعات بازداشت شدهاند. روز جمعه 26 خردادماه ماموران امنیتی با مراجعهی مسلحانه به خانهای در کرج، بیش از 60 تن از فعالین کارگری را بازداشت کردند. دستگیری این افراد همراه با ایجاد رعب و وحشت در میان همسایگان صورت گرفته است. هرانا با ذکر اسامی دستگیرشدگان، اعلام نمود که آنها به ادارهی اطلاعات کرج مستقر در زندان رجایی شهر منتقل شده و تاکنون از وضعیت آنها خبر ی در دسترس نیست.

چهل صياد، در مازندران دستگیر شدند
سایت مجاهدین خلق 27 خرداد، خبر داد که رژيم چهل تن از صيادان مازندران را به جرم گرفتن ماهی برای امرار معاش دستگير و زندانی کرده است.  علت دستگیری این افراد، جرم صید غیرمجاز ماهی عنوان شده است.

لرد پیتر آرچر در گذشت


به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، لرد پیتر آرچر، دادستان پیشین انگلستان، از بنیانگذاران سازمان عفو بین الملل، مدافع حقوق بشر و دموکراسی، از پیشگامان اصلی لغو حکم اعدام در انگلستان و یکی از حامیان شورای ملی مقاومت ایران و ساکنین اشرف، در لندن درگذشت. وی 86 ساله بود. پیتر آرچر در سال 1952 تحصیلات خود را در رشته وکالت به پایان رساند و در سال 1971 درشمار حقوقدانان برجسته انگلستان با رتبه مشاورت ملکه قرار گرفت. وی در سال 1974 در کابینه هارولد ویلسون به عنوان دادستان انگستان برگزیده شد. از سال 1966 تا سال 1991 نماینده مجلس عوام بود و در این سال به عضویت مجلس اعیان در آمد. لرد آرچر از اعضای کمیته پارلمانی بریتانیایی برای آزادی ایران و رئیس مشترک کارزار پارلمانی - بین المللی در دفاع از اشرف بود. در پروسه حذف نام مجاهدین از لیست انگلیس، لرد آرچر در بین 35 نماینده ای بود که دولت این کشور را برای حذف نام مجاهدین از لیست تروریستی به چالش کشیدند و پیروز شدند. به گفته رسانه های انگلستان لرد آرچر اگر چه خود به حزب کارگر تعلق داشت، ولی در دوره نخست وزیری تونی بلر با بسیاری از سیاستهای او در زمینه مهاجرت، پناهندگی، بازداشتهای غیرقانونی و هم چنین در مورد جنگ در عراق به شدت مخالفت کرد.

******

سایت همبستگی ملی 28 خرداد نوشت که رسانه های حکومتی، از مرگ احمد قدیریان، که درکشتارهای هولناک دهه 60 همدست اصلی لاجوردی بود، خبردادند.  احمد قدیریان معاون لاجوردی، و سرپرست انجمن 7 تیرِ اطلاعات رژیم، که شخصا بسیاری از مجاهدین را کشته یا به آنها تیرخلاص زده، از شاکیان و دست اندرکاران پرونده 17 ژوئن علیه خانم مریم رجوی بود. به گفته ارگانهای سپاه پاسداران و اطلاعات و دیگر رسانه های حکومتی که پیامهای خامنه ای وسران سه قوه رژیم را در این خصوص منتشرکرده اند، آنها از حاج احمد قدیریان بعنوان یار باوفای اسدالله لاجوردی نام برده و افزودند که وی به دستور بهشتی معاون اجرایی دادستانی کل انقلاب اسلامی شد و درکنار لاجوردی در سرکوب مجاهدین خلق و دیگر مبارزان راه آزادی در سالهای دهه 60 داشت. این منابع افزودند که حاج احمد قدیریان در سالهای اخیر مشاور وزیر دفاع و مدیر عامل بنیاد هفتم تیر بود.

اگر دولت سوریه سرکوب نکند آنها نظام را ساقط می کنند

درحالیکه که رهبران کشورهای مختلف کشتار مردم سوریه توسط حکومت بشار اسد را محکوم می کنند، جنتی امام جمعه موقت رژیم گفت اگر دولت سوریه سرکوب نکند، آنها این نظام را ساقط می کنند. فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه که در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ایتالیا شرکت کرده بود اعلام کرد: امیدواریم تحریم ها تشدید و ماموریت عنان تقویت شود. اولاند همچنین گفت مایل هستیم تا با روسیه که در اجلاس کشورهای گروه بیست در مکزیک، شرکت میکند برای گذارسیاسی در سوریه به توافق برسیم. به گزارش رویتر 25 خرداد 1391: فرانسه روز چهارشنبه گفت میخواهد طرح مشترک ملل متحد و اتحادیه عرب تحت فصل هفتم منشور ملل متحد اجرا شود، زیرا فصل هفتم تحریم ها و استفاده از نیروی نظامی را برای مداخله در سوریه مجاز خواهد شمرد.

******
گردهمایی سالانه حامیان و هواداران سازمان مجاهدین در خارج کشور، امسال در 23 ژوئن 2012 در ویلپنت فرانسه برگزار خواهد شد. این گردهمایی سالانه پس از حمله 17 ژوئن پلیس فرانسه به مقر شورای ملی مقاومت با گرامیداشت سالروز 30 خرداد 60 همزمان شده است. امسال با توجه به اهمیت وضعیت ساکنین اشرف و لیبرتی و همچنین لیست تروریستی آمریکا، پیش بینی می شود تعداد بیشتری از ایرانیان را به ویلپنت بکشاند.

حسن کسایی شبانه در اصفهان دفن شد


حسن کسایی نوازنده برجسته نی بعدازظهر پنجشنبه 25 خرداد در اصفهان درگذشت. با فشار رژیم، پیکر وی در سحرگاه روز جمعه بدون اطلاع رسانی برای تشیع جنازه، در اصفهان به خاک سپرده شد. خبرگزاری حکومتی مهر ضمن انعکاس این خبر افزود که فرزند این هنرمند گفته است با توجه به "شرایط ویژه ای که وجود داشته" مراسم تدفین پدرش در تخت فولاد اصفهان برگزار شد. حسن کسایی در سن 84 سالگی بدورد حیات گفت.