صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، خرداد ۰۸، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


کنفرانس اتمی بغداد، شکست خورد

خبرگزاری فرانسه 25 مه= 5 خرداد گزارش داد: «رژیم ایران و شش قدرت مذاکره کننده جهان روز پنجشنبه مستاصلانه درصدد برآمدند نتیجه محسوسی را از گفتگوهای دو روزه بیرون بکشند اما اختلاف عظیمی برملا شد». دیپلماتها گفتند آنها تقلا کردند حداقل یک محل و تاریخ برای دیدار بعدی مشخص کنند. اوباما نیز نگران است که سیاست او در قبال ایران، توسط میت رامنی رقیب جمهوریخواهش یک شکست تلقی بشود. سی ان ان پس از مصاحبه ۵ دقیقه ای کاترین اشتون گفت: او تنها به دو سوال جواب داد و هیچ نتیجه مشخصی نداشت که ارائه کند. تنها دستاورد این بود که گفتگوهای بیشتری در راه خواهد بود.
کاترین اشتون در مصاحبه با سی ان ان  روز پنجشنبه 4خرداد  گفت: «کشورهای 3+3کماکان بهطور قاطع، روشن و متحد بهدنبال یافتن یک راهحل سریع دیپلوماتیک برای نگرانیهای جامعه بینالمللی در مورد ماهیت منحصربهفرد برنامه صلح آمیز هستهیی ایران میباشند. بر اساس پیمان منع تکثیر هستهیی و اجرای کامل قطعنامههای شورای امنیت و شورای حکام آژانس، ما انتظار داریم که ایران گامهای قاطع و عملی برای پاسخگویی به نگرانیهای جامعه بینالمللی بردارد تا که اعتماد سازی نموده و به تعهدات بینالمللیاش پاسخ دهد. ».  هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا بر استمرار اعمال تحریمها علیه رژیم تاکید کرد. نیویورک تایمز نیز گزارش داد: مذاکرات اتمی بین 6 قدرت بزرگ جهان و رژیم ایران، دراینکه بن بستی را بشکند، شکست خورد». لازم به ذکر است که در اولین روز از گفتگوها درخواست رژیم ایران برای کاهش تحریمات رد شد. 
در همین روز و به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس بین المللی انرژی اتمی رگههایی از اورانیوم 27درصد غنیشده را در تاسیسات هستهای زیر زمینی فوردو پیدا کرده است. دور بعدی مذاکرات قرار است در روسیه برگزار شود.شرکت فيات کليه مبادلات مالی و فروش محصولاتش به رژيم ايران را متوقف کرد
به گزارش رويترز، شرکت فيات طی بيانيه يی اعلام کرد که، از اين پس، هيچ يک از شرکتهای تابعه اين کمپانی، هيچ محصول يا قطعات يدکی که مقصد آن کشور ايران باشد را نخواهند فروخت. در اقدامی جداگانه «شرکت صنعتی کاميون سازی فيات»، سازنده ماشين های بزرگ کشاورزی، صنعتی و ساختمان سازی که مانند خود شرکت فيات متعلق به خانواده «آنگلی» است، نيز اعلام کرد که معاملات مالی و بازرگانی با ايران را متوقف کرده است.  این در حالیست که اخيراً شرکتهای ماشين سازی جنرال موتورز، هيوندای و پورشه نيز اعلام کردند که تجارت با رژيم ايران را متوقف کرده اند. در اين ميان خبرگزاری آسوشيتدپرس، روز جمعه، با اشاره به توقف معاملات شرکت فيات با رژيم ايران، گزارش کرده است که شرکتهای عمده ماشين سازی جهان از طرف گروه بانفوذ آمريکايی «اتحاد عليه ايران هسته ای»، تحت فشار قرار گرفته اند که همکاری با رژيم ايران را متوقف سازند.
634 اعدام در سال 2011 در ایران
گزارش سالانه سازمان عفو بين الملل درباره وضعيت حقوق بشر در جهان در سال ۲۰۱۱ ميلادی منتشر شد. طبق اين گزارش در اين سال 634 زندانی در ايران اعدام شده اند که 7 نفر آنها کمتر از 18 سال داشته اند. در همين سال 4 مورد حکم قطع انگشت دست اجرا شده و 12 زندانی به دلايل مشکوک در زندان جان سپرده اند. در گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل که در 4 خرداد سال جاری انتشار یافت همچنین به وضعیت ساکنین ایرانی اشرف در عراق اشاره شده است. عفو بین الملل در گزارش سالانه خود تحت عنوان «کمپ اشرف»، می نویسد: نیروهای امنیتی عراق به تشدید فشار و به کارگیری خشونت علیه ساکنان اشرف ادامه دادند. این کمپ محل استقرار 3250 تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است که مخالف رژیم ایران هستند. در 8 آوریل 19 فروردین 90 نیروهای عراقی به کمپ یورش بردند و علیه ساکنان که تلاش کردند در مقابل یورش آنها مقاومت کنند، از قهر مفرط و مهمات واقعی استفاده کردند. 36 تن از ساکنان شامل 8 زن توسط نیروهای عراقی کشته شدند و بیش از 300 تن دیگر به شدت مجروح شدند. سپس از خارج شدن مجروحان برای معالجات پزشکی و هم چنین از معالجات پزشکی بیماران وخیم جلوگیری شد و آنها نتوانستند برای درمان تخصصی از کمپ خارج شوند.
مقامات ارشد عراق اصرار کردند کمپ اشرف  باید در پایان
2011 بسته شود که براثر فراخوان کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد، برای انجام پروسه بازتأیید پناهندگی ساکنان، این ضرب الاجل تمدید شد.

اعدامها در ایران شدت گرفته است

رژیم، ظرف یکشنبه و دوشنبه 18 تن را در تهران و دیگر شهرهای ایران اعدام کرد. رسانه های حکومتی به نقل از دادستانی، اسامی 14 قربانی را که درتهران و قزلحصار اعدام شدند،  تنها با حروف اختصاری ذکر کردند. به گزارش رسانه حکومتی فارس، روز دوشنبه اول خرداد نیز 4 تن در شهرهای ساری، کرمانشاه و سنندج اعدام شدند. طی دوهفته اخیر رژیم ایران، چندین بار دست به اعدامهای جمعی در تهران، یزد، کرمانشاه، لاکان رشت، ساری، سنندج و اردبیل زده که جمعا 37 تن را در بر می گیرد. 

در هر سه ساعت یک نفر در ایران اعدام می شود
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 4 خرداد در اطلاعیه ای اعلام کرد که خانم رجوی رئیس جمهور برگزیده این ائتلاف در فراخوانی، شورای امنیت، شورای حقوق بشر، کمیسر عالی حقوق بشر و دبیرکل ملل متحد و عموم سازمانهای مدافع حقوق بشری را به محکوم کردن روند فزاینده اعدام فرا خواند و خواستار اقدام فوری برای متوقف کردن آن  شد. وی ضمن اشاره به آمار اعدامیان در ایران تأکید کرد سکوت و بی عملی در مقابل این همه شقاوت و خونریزی پشت کردن و به سخره گرفتن ارزشها و پرنسیبهای جهانشمول حقوق بشر است.

زندانی سیاسی منصور رادپور در زندان درگذشت
منصور رادپور به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق و کمک مالی به این سازمان در 27 اردیبهشت 1386 دستگیر شد و به مدت 25 روز در خانه های امن وزارت اطلاعات زندانی بود و در اثر شکنجه، کتف و دنده های او بشدت صدمه دیده و به سختی نفس می کشید. او در زمان بازداشت از درمانهای اولیه محروم بود. وی ابتدا به 3 سال زندان محکوم شده بود و پس از اتمام محکومیت مجددا به 5 سال حبس محکوم شد. چند تن از زندانیان سیاسی از بند رسته در نامه های جداگانه ای در اعتراض نسبت به شیوع خبرهایی از سوی منابع حکومتی علیه منصور رادپور عکس العمل نشان دادند. از جمله بهروز جاوید تهرانی در صفحه فیس بوک خود نوشته است: 
"بتازگی در برخی سایتهای بظاهر اصلاح طلب که بعضا داعیه رهبری جنبش سبز را نیز دارند، مطلبی با عنوان "فاجعه در زندان رجاییشهر کرج؛ هفت مرگ در هفت روز گذشته" رویت کردم که در آن شهید منصور رادپور را به داشتن اعتیاد و نوشتن توبه نامه متهم کرده بود. (این متن نیز مانند تمامی سخنان "مثلا" اصلاح طلبانه این قماش، ظاهری مخالف رژیم و باطنی ضد مقاومت و نیروهای انقلابی داشت.)در اینجا اینجانب بهروز جاوید تهرانی که مدتها با آن مرحوم در بند 4 (سالن 12) و همچنین بند 3 (کارگری) زندان رجایی شهر کرج همبند بودم و ایشان را از نزدیک میشناسم، شهادت میدهم که منصور رادپور مردی سالم، صادق و مبارزی نستوه بود و اراجیف و کتره گوییهای عنوان شده توسط خبرگزاریهای به اصطلاح اصلاح طلب، تنها خوشخدمتی به رژیم قانون شکن جمهوری اسلامی میباشد." همسر آقای رادپور اعلام کرده که از طریق زندانیان دیگر از فوت آقای رادپور آگاه شد. مهسا رادپور، دختر این زندانی سیاسی، نیز در مصاحبه هایی درمورد علت فوت پدرش که اعلام شده بر اثر سکته مغزی بوده، می گوید: "ما وقتی به زندان مراجعه کردیم مسئولین خیلی خونسرد و بی تفاوت بودند و نامه ای به ما دادند تا جنازه پدر را بگیرم. پزشک قانونی گفت علت مرگ سکته مغزی است اما وقتی جنازه پدر را دیدیم اصلا به آدمی که بر اثر سکته مغزی مرده باشد شباهت نداشت. تمام بدنش زخمی و کبود بود و آثار ضرب و شتم روی بدنش معلوم بود. من مطمئن هستم او را کشتند چون کسی که سکته مغزی می کند که بدن و دست و پایش اینطور آش و لاش نمی شود". همسر آقای رادپور شوهر اولش را در جنگ ایران و عراق از دست داد و همسر دومش یعنی منصور رادپور در زندان گوهردشت کرج درگذشت. بر اساس گزارش انگلیسی سایت سازمان مجاهدین خلق، منصور رادپور سال 2007 سفری به شهر اشرف داشته و چند ماه پس از بازگشت به ایران، در حالیکه مشغول فیلمبرداری از تجمع کارگران در جاده چالوس-کرج بوده دستگیر می شود. حسین رونقی ملکی در اعتصاب غذا بسر می برد

زندانی سیاسی، حسین رونقی ملکی در اعتراض به وضعیت نامشخص خود و عدم صدور مرخصی استعلاجی و نیز مجوز درمان دست به اعتصاب غذا زده است. پدر حسین ملکی در مصاحبه با رادیو آلمان می گوید که فرزندم را می خواهند بکشند. پدر این وبلاگ نویس از 13 ماه حبس انفرادی فرزندش می گوید و می افزاید که یک کلیه پسرش آسیب دیده و با از کار افتادن کلیه دیگرش، حسین اینک در اعتصاب غذا بسر می برد. لازم به ذکر است که یک زندانی دیگر به نام آرش صادقی که یک فعال دانشجویی است در حمایت از حسین رونقی ملکی دست به اعتصاب غذا زده است. 

نشت مخزنهای فاضلاب در لیبرتی، آلودگی محیط و خطرشیوع بیماری را به دنبال خواهد داشت
روزجمعه5 خرداد (25 مه) یکی از مخزنهای فاضلاب در لیبرتی که در نزدیکی نانوایی کمپ قرار دارد، برای چندمین بار شروع به نشتی کرد. اطلاعیه شورای ملی مقاومت  6 خرداد می گوید که بسیاری از مخازن فاضلاب از فرط پوسیدگی به طور مستمر نشت می کنند و محیط کمپ را آلوده می کنند و شیوع بیماری ساکنان را تهدید میکند. این اطلاعیه همچنین شایعه ای مبنی بر فرار سه نفر از ساکنین لیبرتی و حمله بوسیله چاقو به آنها را زمینه سازی آشکار برای تشدید سرکوب و محاصره ساکنین دانست و بر مسئولیت ملل متحد و آمریکا در قبال حفاظت ساکنان اشرف و لیبرتی تاکید کرد.  ایرانیان در کشورهای مختلف در حمایت از ساکنین اشرف و لیبرتی مشغول برگزاری آکسیون و تظاهرات هستند. 
از جمله در روز 26 مه جمعی از ایرانیان مقیم اتاوا که ماههاست در برابر سفارت آمریکا در این شهر، بطور هفتگی و در حمایت از حقوق ساکنین در آکسیونهای اعتراضی شرکت می کنند،  با خط قرمز نامیدن هر گونه دخالت دادن رژیم در سرنوشت اشرف و لیبرتی نسبت به اینگونه اقدامات در دیدارهای کوبلر از تهران اعتراض کردند و خواستار به رسمیت شناخته شدن لیبرتی بعنوان کمپ پناهندگی  تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد شدند. تظاهرکنندگان همچنین با در دست داشت عکس منصور رادپور  که در زندان درگذشت یادش را گرامی داشته و نسبت به موج اعدامها در ایران به جامعه جهانی هشدار دادند.
استاد بهرام عاليوندی، هنرمند عضو شورای ملی مقاومت ايران، درگذشت
استاد بهرام عاليوندی، از پیش کسوتان نقاشی مدرن ایران و نقاش صاحب سبک و هنرمند عضو شورای ملی مقاومت ايران، روز دوشنبه اول خرداد1391 در بيمارستانی در وين درگذشت. وی 85 ساله بود و زندگی اش با مبارزه با دو دیکتاتوری، زندان و تبعید همراه بود. استاد عالیوندی که دو فرزندش سالهاست در راه سرنگونی رژیم مبارزه می کنند، بنا به درخواستهای مکرر هرگز موفق به دیدارشان نشد. گفتنی است که یکی از فرزندان استاد عالیوندی در اشرف و دیگری در لیبرتی می باشد. پیکر آقای بهرام عالیوندی روز جمعه در مراسمی که از سوی سازمان مجاهدین خلق برگزار شده بود، در میان جمعی از دوستان و همرزمانش و همچنین همسرش خانم ناهید همت آبادی، خواننده اپرا و عضو شورای ملی مقاومت در وین به خاک سپرده شد.
معلمان پيش دبستانی استان گيلان، تجمع اعتراضی برپا کردند
جمعی از معلمان پيش دبستانی استان گيلان در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها پلاکاردهايی در دست داشتند و خواهان برآورده شدن خواسته های خود بودند.
ماموران حکومتی 41 تن را در تهران دستگیر کردند
بنا به گفته پاسدار، محسن خانچرلی از سرکردگان نیروی انتظامی، 41 تن در تهران در چارچوب طرح موسوم به ”امنيت محله محور“ دستگير شدند.

با نزدیک شدن به فصل تابستان سرکوب زنان تحت عنوان برخورد با بدحجابی در ایران آغاز شد
به گزارش رسانه های حکومتی، ماموران انتظامی تهران از بعدازظهر پنجشنبه در ادامه اجرای «طرح امنیت محله محور و امنیت اجتماعی طرح تشدید برخورد با بدحجابی و بدپوششی و مانکنها» را در پارکها و اماکن تفریحی تهران به مرحله اجرا گذاشت. در این طرح ماموران انتظامی تهران همزمان با آغاز تعطیلات پایان هفته با استقرار در پارکها و اماکن تفریحی به سرکوب «زنان بدحجاب و مانکن و مردان بدپوشش» پرداختند. اجرای این طرح که پیش از این توسط پلیس پارک دنبال میشد از بعدازظهر پنجشنبه شدت گرفته است. نیروی انتظامی اعلام کرده است که اجرای این طرح علاوه بر روزهای عادی از این پس در روزهای تعطیلی شدت خواهد یافت. به گزارش رسانه حکومتی ایسنا، پاسدار احمد روزبهانی، رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا با بیان اینکه شرع، میزان حجاب را مشخص کرده ، گفت ما به کسانی که آرایش مو و صورتشان خلاف عرف و شرع جامعه است و افرادی که مانکنگونه هستند و به مکتب، ارزشها و انقلاب به نوعی دانسته یا نادانسته دهنکجی میکنند برخورد میکنیم و ضمن انتقال آنان به مقر پلیس با خانواده آنان تماس گرفته و از آنان میخواهیم که لباس مناسبی برای آنان بیاورند. وی افزود که اگر این افراد مجددا اقدام به تکرار رفتارهای ناهنجار خود کنند برای برخورد قضایی به مقام قضایی معرفی میشوند.
سعيد مرتضوی در سازمان تأمين اجتماعی، ابقا شد
همبستگی ملی خبر داد: کميسيون اجتماعی مجلس رژیم اعلام کرد: با توجه به اقدامات مفيد! سعيد مرتضوی وی در پست مديريت صندوق تأمين اجتماعی باقی خواهد ماند. اين کميسيون حمايت دولت پاسدار احمدی نژاد از مرتضوی را علت اين تصميم دانست.


رئيس شعبه يکی از بانکهای رژيم پس از اختلاس و دزدی در حال فرار به خارج، دستگير شد
يک سرکرده نيروی انتظامی گفت: در بازرسی از کيفهای متهمان دو جلد پاسپورت، نزديک به 205هزار دلار، 228هزار يورو و 85هزار لير پول نقد به همراه چندين قطعه دست بند، انگشتر طلا و برليان کشف شد. در انجام بازجويی ها، يکی از متهمان خود را رئيس يکی از شعبات بانکی در تهران معرفی کرد و معترف شد که قصد خروج از کشور به همراه پول نقد و جواهرات را داشته که دستگير شد. گفتنی است که چند هفته پيش نيز از يک اختلاس 200ميليون دلاری در يکی از بانکهای رژيم در استانهای جنوبی پرده برداشته شد.


بار دیگر یک ایرانی تبار، دختر شایسته کانادا شد
امسال نیز دختر شایسته کانادا، یک ایرانی تبار بود. سحر بی نیاز که زاده هند و بزرگ شده ایران است، اکنون در ونکوور کانادا زندگی می کند. او فارغ التحصیل رشته هنرپیشگی در لس آنجلس است و تاکنون در چند فیلم و سریال هم بازی کرده است. سحر اما تنها ایرانی شرکت کننده در مسابقات نبود. یک دختر ایرانی دیگر به نام نازنین قیطاسیان که متولد تهران و هنرشناس است، در این مسابقه شرکت داشت. او در رشته بهداشت و درمان در دانشگاه سایمن فریزر به تحصیل پرداخته است.

روسای کشورهایی ناقض حقوق بشر، حق حضور در المپیک لندن را ندارند
"جرمی براون "مدیر کل وزارت خارجه انگلستان در جلسه مجلس عوام این کشور گفت: اگر مدارک معتبر و قابل استنادی مبنی بر ارتکاب موارد نقض حقوق بشر از سوی یک رهبر خارجی در دست باشد دولت بریتانیا به طور معمول به چنین فردی اجازه ورود به خاک خود را صادر نخواهد کرد. این در حالیست که چند روز پیش پاسدار احمدی نژاد گفته بود خیلی دوست دارم بروم بازیهای المپیک را تماشا کنم، اما آنها با حضور من مشکل دارند. به گزارش رسانه حکومتی عصر ایران ، 4 خرداد دولت انگلستان، از بشار اسد و همچنین عمرالبشیر حاکمان سوریه و سودان که هردو از همپیمانان رژیم ایران هستند به عنوان افرادی که در لیست سیاه قرار دارند نام برد.
قتل عام شهروندان سوری توسط نیروهای حکومتی این کشور همچنان ادامه دارد
هيأت عمومی انقلاب سوريه اعلام کرد: نيروهای بشار اسد صبح روز شنبه در يک کشتار ديگر در شهر الحوله در استان حمص 96تن را که شمار زيادی زن و کودک در ميان آنها هستند، به قتل رساندند. اين کشتار بر اثر گلوله باران و سپس هجوم لباس شخصی موسوم به شبيّحه صورت گرفت. بر اساس همين گزارش شمار شهروندان سوريه که طی روز جمعه تا صبح شنبه بر اثر آتش نيروهای بشار اسد جانشان را از دست داده اند به بيش از 125تن رسيده است. مردم اما برای سرنگون کردن حکومت بشار اسد مصصم هستند. تظاهرات شبانه در شهرهای مختلف ادامه دارد. برهان غليون، رئيس شورای ملی سوريه گفت کشتار الحوله بيانگر سياست برنامه ريزی شده رژيم بشار اسد به منظور درهم شکستن اراده مردم و به تسليم کشيدن آنها است.