صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۲۵، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


لازمه ادامه پروسه انتقال ساکنان از اشرف به لیبرتی، بازرسی کامل اشرف توسط نیروهای آمریکایی است
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت بتاریخ 23 اردیبهشت، روز سه شنبه 19 اردیبهشت = 8 مه،  وکیل وزارت خارجه آمریکا در دادگاه استیناف واشینگتن، خطاب به قضات که او را بهخاطر بازبینی نکردن نامگذاری سازمان مجاهدین خلق ایران در لیست تروریستی مورد سؤال قرار داده بودند، گفت: آمریکا امکان بازرسی کمپ اشرف را نداشته و ارتش آمریکا اجازه پیدا نکرده است که تأیید کند سازمان مجاهدین، به طور کامل خلع سلاح شده است. اطلاعیه شورا افزود که این در تعارض آشکار با تأیید استاتوی همه ساکنان اشرف در ژوییه 2004 بهعنوان افراد حفاظت شده تحت کنوانسیون چهارم ژنو از سوی ایالات متحده و همچنین در تعارض با مجموعه رسیدهای تحویل تسلیحات و مهمات به امضای افسران آمریکایی، اظهارات مکرر ژنرال اودیرنو، بیانیه های 10 و 17 می 2003 سنت کام و دیگر افسران ارشد است که بارها تأکید کرده اند ساکنان اشرف «به طور کامل خلع سلاح شده اند و ما همه سلاحهای کوچک و همه تجهیزات سنگین آنها را گرفتهایم». بازرسی سه روزه نیروهای عراقی از اشرف با یکان سگهای پلیسی در آوریل 2009 نیز که سند و عکس و فیلم آن در اختیار وزارت خارجه است عمداً نادیده گرفته شده است. علاوه بر این مقامهای وزارت خارجه آمریکا بهخوبی مطلعند که ساکنان اشرف حتی در کمپ لیبرتی نیز مقداری مهمات بهجا مانده از نیروهای آمریکایی در این کمپ را به ناظران ملل متحد تحویل دادند. این اطلاعیه در پایان تاکید کرد که مقاومت ایران باردیگر از وزارتخارجه و وزارت دفاع آمریکا قویاً میخواهد یک نیروی ویژه آمریکایی را موظف کنند بلادرنگ با تجهیزات کافی تمامی اشرف را بهطور کامل یکبار دیگر بازرسی کنند و نتیجه آن را اعلام  کنند. این لازمه ادامه پروسه انتقال از اشرف به لیبرتی است تا بهانه یی برای یک کشتار دیگر وجود نداشته باشد.


کاترین اشتون بر توقف غنی سازی اورانیوم توسط رژیم ایرن تاکید کرد
با نزديک شدن دور دوم گفتگوهای اتمی با رژيم ایران در بغداد، کاترين اشتون نماينده عالی و رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا اعلام کرد: ما برای آغاز پايان برنامه تسليحات اتمی رژيم ايران به مذاکرات می آئيم. خبرگزاری رويتر، در گزارشی از گفتگوی کاترين اشتون با خبرنگاران در بروکسل، نوشت: استفاده اشتون از عبارت «برنامه تسليحات اتمی» رژيم ايران، از زبان رايج مقامات غربی فراتر رفت. اين مقامات اقدامات رژيم ايران را با بيان تلاش در راستای دست يابی به ظرفيت تسليحات اتمی عنوان می کنند. رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا که به نمايندگی از طرف کشورهای 5+1 در گفتگوهای اتمی شرکت می کند، به صراحت روی برنامه تسليحات اتمی رژيم تأکيد کرده است. در همین رابطه جفری فلتمن معاون وزير خارجه آمريکا در امور خاور نزديک تأکيد کرد: رژيم ايران بايد به طور کامل از تعهدات اتمی بين المللی خودش، پيروی کند. اين التزامات شامل توقف غنی سازی اورانيوم، بر اساس چندين قطعنامه شورای امنيت و همکاری کامل با آژانس بين المللی انرژی اتمی است. همکاری با آژانس در زمينه بازرسيها از جمله مواردی که ابعاد محتمل نظامی دارد. وی افزود ما فشار تحريمهای شديد را روی رژيم ايران حفظ خواهيم کرد و با هم پيمانان در منطقه کار می کنيم تا امنيت منطقه را در قبال تهديدات رژيم ايران، حفظ کنيم.

فتوای قتل شاهین نجفی خواننده رپ ایرانی صادر شد

شاهین نجفی که به خواندن ترانه های رپ و اعتراضی مشهور است، اینبار پس از انتشار ترانه "نقی" مورد غضب آخوندهای حاکم بر ایران قرار گرفته و سرش را می طلبند. پایگاه خبری شیعه آنلاین نیز برای کشتن شاهین نجفی مبلغ 100 هزاردلار جایزه تعیین کرده است. فتوای قتل کسانی که به امامان شیعه اهانت کنند، از سوی لطف الله صافی گلپایگانی اعلام شده است. آزادی بیان سالهاست که در ایران تحت شدیدترین سرکوبها قرار دارد و همه اقشار جامعه را در بر می گیرد.


حکم اعدام چهار زندانی در کهگيلويه و بويراحمد، تایید شد
سایت مجاهدین خلق خبر داد که دستگاه قضاييه رژیم حکم اعدام چهار زندانی را در استان کهگيلويه و بويراحمد مورد تأييد قرار داده است. اسامی اين چهار زندانی عبارتند از ”سعادت عارفی“، ”وحيد اکبری“، ”جاويد اکبری“ و ”هوشمند اکبری“. در همین رابطه و بنا به اطلاع سایت هرانا، این چهار نفر که ساکن شهر "چرام" در استان "کهگیلویه و بویراحمد" هستند، به اتهام لواط با مجازات مرگ مواجه شده بودند. 

یک زندانی سياسی کرد به سلول انفرادی، منتقل شد
زندانی سياسی کرد، جهانگير بادوزاده به سلول انفرادی زندان اروميه منتقل شد. وی که به حبس ابد محکوم شده است، به رفتار زندانبانان با خانواده اش و تهديد آنها، شکايت کرده بود. همين اقدام باعث شد وی را به زندان انفرادی منتقل کنند.

******
زندانی سياسی نرگس محمدی بر اثر فشار مسئولین  زندان اوين به فلج عضلانی مبتلا شده است. وی روز يکشنبه در تماس تلفنی به خانواده اش اين موضوع را مطرح کرده است. نرگس محمدی پيش تر در خرداد سال۱۳۸۹ پس از تحمل يک هفته بازجويی و زندان انفرادی در بند ۲۰۹ به اين بيماری دچار شده بود. وی اعلام کرده است که وزارت اطلاعات مسئول هر اتفاقی است که برای او رخ دهد.
جوانان با مأموران نيروی انتظامی در تبريز و اصفهان، درگیر شدند
بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، روز 23 اردیبهشت طرفداران تيم فوتبال سپاهان اصفهان، عليه مأموران نيروی انتظامی شعار دادند و با آنها درگير شدند. در تبريز نيز جوانان پس از پيروزی تيم تراکتور سازی اين شهر به خيابان ريخته و جشن گرفتند. مأموران نيروی انتظامی در وحشت از تبديل اين جشن به تظاهرات ضدحکومتی به جوانان حمله کرده و عده يی را با باتون مجروح و ده تن را دستگير کردند.

تحصن کارگران شرکت ساختمانی صلب استيل وحرکت اعتراضی دانشجویان نفت آبادان
کارگران شرکت ساختمانی صلب استيل واقع در جاده کامياران – سنندج تحصن کردند. آنان خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده خود شدند. در خبری دیگر دانشجويان دانشکده نفت آبادان در اعتراض به لغو جشن فارغ التحصيلی خود توسط ماموران رژيم در دانشگاه تجمع کردند. در همين رابطه بيش از 200 تن از دانشجويان دانشکده نفت اهواز نيز تحصن کرده و در سر کلاسها حاضر نشدند. ماموران حراست، در وحشت از گسترش اين اعتراضها، به تهديد دانشجويان پرداختند.رفتگران تهران در نمايشگاه کتاب تهران، دست به اعتراض زدند
رفتگران در نمايشگاه کتاب در تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند. علت اعتراض آنها کمی درآمد و پايين بودن حقوق عنوان شده است. 

کارگران کشت و صنعت شوشتر تجمع اعتراضی برپا کردند
دو هزار تن از کارگران فصلی «نی بر» کشت و صنعت کارون شوشتر در اعتراض به اخراجشان، پيش از پايان برداشت محصول و همچنين در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل طی دو روز گذشته تجمع کرده اند.

دانشجویان باکو در مقابل سفارت رژیم ایران دست به تجمع اعتراضی زدند

به نقل از سایت جنگ خبر، گروهی از دانشجویان دانشگاه دولتی باکو روز جمعه 22 اردیبهشت در مقابل ساختمان سفارت رژیم ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند و با شعارهایی چون "ننگ به دولت ایران"، "اسلام آنچه که می گویید نیست" و "ایران به آذربایجان مواد مخدر، تروریست و افراطرگرایی می فرستد" اعتراض خود را به نمایش گذاشتند. معترضین به تبلیغات منفی رژیم ایران علیه جمهوری آذربایجان و "نقض حقوق شهروندان آذری" اعتراض داشتند. 
625 تن از کارگران روزمزد کارخانه شهاب خودرو اخراج شدند
به گزارش رسانه حکومتی ایسنا 24 اردیبهشت، محمد حیدری اظهار کرد: چندی پیش سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی 625 نفر از پرسنل این شرکت را اخراج کرد. علت اخراج کارگران به دلیل درگیری برسرحذف بخشی ازخدمات کارگران ازجمله اضافهکاری و نهار بوده است.