صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، اردیبهشت ۱۹، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت بتاریخ 15 اردیبهشت، در جریان انتقال پنجمین گروه از ساکنین اشرف به کمپ لیبرتی پس از دو هفته گفتگو و تعویض 8 پیشنویس با مارتین کوبلر، نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد در عراق، ماشینهای خدماتی ساکنین، از مسیر حرکت به سمت لیبرتی، خارج و این 6 خودرو بدستور مقامات عراقی به کمپ اشرف بازگردانیده شد. خانم رجوی خواستار مداخله بلادرنگ دبیرکل ملل متحد و مسئولان آمریکایی شد و اعلام کرد تا حل و فصل این موضوع و اجرای کامل همه توافقات،  دیگر توصیه نخواهد کرد کسی از اشرف به لیبرتی برود. همین منبع در اطلاعیه دیگری بتاریخ 16 اردیبهشت خبر از سرقت اموال پنجمین گروه پس از ورود به لیبرتی داد. این اطلاعیه گفت که چادرهای روکش اشیاء 14 تریلی به قیمت 14 هزار دلار ربوده شده است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت افزود: برداشتن چادرها بدستور صادق محمد کاظم، نماینده دولت عراق، انجام شده و وی گفته است که چادرها متعلق به نخست وزیری عراق است.

دستیابی به تاسیسات نظامی هسته ای، اولویت کلیدی است

خبرگزاری رویتر 15 اردیبهشت گزارش داد که یوکیو آمانو مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت، این نهاد مستقر در وین هنوز پاسخ مثبتی ازایران در رابطه با درخواست اجازه بازرسی از سایت پارچین دریافت نکرده است. وی افزود که ما خواستار دنبال نمودن موضوع پارچین هستیم، جایی که آژانس معتقد است تحقیقات نظامی هستهیی ممکن است صورت گرفته باشد. یوکیو آمانو گفت که دستیابی به تاسیسات نظامی - هستهیی اولویت کلیدی برای دیدبان هستهیی است زمانی که گفتگوهای میان این کشور اسلامی در اواسط ماه می از سر گرفته شود. از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که مقامات آمریکایی پیشنهاد رژیم ایران برای کاهش تحریمها را رد کرده اند. این خبرگزاری گفت که مقامات آمریکایی تاکید کرده اند که تحریمها زمانی کاهش خواهد یافت که رژیم ایران، نگرانیهای جامعه بین المللی در زمینه برنامه هسته ای را برطرف کند و غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد. در خبری دیگر، علی اصغر سلطانیه نماینده رژیم در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که رژیمش هرگز برنامه غنی سازی اورانیوم را تعلیق نخواهد کرد و هیچ دلیلی برای بستن سایت زیرزمینی فردو نمی بیند. 

احمد شهید، نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران اعتراض نمود
خبرگزاری همبستگی ملی 17  اردیبهشت گزارش داد که گروهی از کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد، دستگیری جریان وار و مجازاتهای سخت مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم کردند و خواستار تضمینهای امنیتی و حفاظتی لازم برای آنها شدند. احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران گفت مجازات و محکوم کردن مدافعان حقوق بشر، نشانه سرکوب حقوق مشروع و مسلم آنان و علامت شکست جدی در زمینه حمایت از حقوق بشر در ایران است.

کارگران نساجی مازندران تجمع اعتراضی برپا کردند

رسانه حکومتی ایلنا 16 اردیبهشت نوشت: «حضور کارگران رسمی به اتفاق خانوادههایشان در مقابل استانداری مازندران بازتاب گسترده ای در شهر ساری بوجود آورده است. این کارگران گفتند ماههاست که با دست خالی به خانه می روند.

1150 كارگر کارخانه قند مادنوش بیكار شدند
به نقل از رادیو آلمان، دبیر اجرایی خانه كارگر سقز، اعلام کرد کارخانه قند "مادنوش" واقع در این شهرک به دلیل کمبود مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز دچار مشکل شده و در آستانه تعطیلی قرار دارد. محمدصالح حسینی گفت از مجموع 1600 کارگر کارخانه قند مادنوش بیش از 350 کارگر اخراج شده و 800 کارگر در سال جدید تمدید قرارداد نشدهاند. وی افزود که به دلیل كوتاهی در پرداخت مستمر حق بیمه کارگران موقت این کارخانه، امکان استفاده از بیمه بیکاری برای بسیاری از آنان مقدور نیست 

آزادی مطلق در شان چهارپایان است
به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس 16 اردیبهشت، کامران دانشجو، وزیرعلوم رژیم، در رابطه با  جدا سازیهای جنسی در دانشگاهها، گفت: «غرب با علوم انسانی و ظواهری که میخواهد در دانشگاه تقلید شود، اعتقادات دینی جوانان ما را نشانه رفته است». وی افزود:«  اختلاط دختر و پسر با مشارکت و همکاری متفاوت است...آزادی مطلق در شان چهارپایان است»
 

عفو بين الملل خواستار آزادی محمدعلی دادخواه شد
عفو بين الملل خواهان لغو حکم زندان وکيل حقوق بشر محمدعلی دادخواه شد. آن هريسون معاون سازمان عفو بين الملل در امور خاورميانه گفت تنها جرم محمدعلی دادخواه اين است که از حقوق ديگران دفاع کرده است. محمدعلی دادخواه، وکیل یوسف ندرخانی به 9سال زندان محکوم شده و به نقل از  خبرگزاری فرانسه، حکم شلاق نيز برای وی صادر شده است. رژیم ایران، اتهام وی را نقض امنيت ملی عنوان کرده است. در خبری دیگر، رژیم ایران برای مخدوش نمودن چهره یوسف ندرخانی، کشیش زندانی، قصد دارد مستند بسازد. به نقل از خبرگزاری هرانا، نادر طالب زاده، در خصوص ساخت مستندی در مورد یوسف ندرخوانی گفت: "قرار است به اتفاق یک تیم، مستندی را درباره یوسف ندرخانی و پرونده او بسازیم و نیتمان این است که در این مورد به دنیا اطلاع رسانی کنیم و به آنها بفهمانیم که این اطلاعاتی که رسانههای سلطه به خورد آها میدهد غلط و برای مقاصد سیاسی است. دوستان ما در قوه قضاییه خوشبختانه مثبت برخورد کردهاند و امیدواریم بتوانیم با همکاری آنها به این مهم دست پیدا کنیم چراکه بدون همکاری آنها این امر امکانپذیر نیست." خبرگزاری هرانا افزود که یوسف ندرخانی نسبت به ساخت مستند در مورد خود اعلام نگرانی کرد. 

9زندانی از زندان قزل حصار کرج به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شدند
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران 15 اردیبهشت در اطلاعیه ای خبر دادند که روز پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه  حوالی ساعت  12،  9 زندانی از سلولهای 6 و 7 سالن واحد 2 زندان قزل حصار کرج به سلولهای انفرادی منتقل شدند. سنین این زندانیان بین 26 و 31 ساله می باشد. این منبع ضمن اعلام اسامی زندانیان گفت که  از 9 نفری که برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شدند  3 تن برادر می باشند.

محاکمه 213 تن از دراویش گنابادی در ایران آغاز شد
خبرگزاری هرانا گزارش داد که از مجموع 213 تن درویش گنابادی، محاکمۀ 189 تن از روز 14 اردیبهشت آغاز شده و تا 24 اردیبهشت در شعبه 104 دادگاه جزائی عمومی بروجرد ادامه خواهد داشت. این افراد در سال 1386 در جریان حمله نیروهای امنیتی و لباس شخصی به حسینیه دراویش بازداشت شدند. سایت خبری مجذوبان نور اعلام داشته است که دراویش متهم در شهرستان کوار 17 تن هستند که روز 19 اردیبهشت ماه محاکمه خواهند شد. 9 تن از آنان به محاربه با خدا و 8 تن نیز به حمل سلاح غیر مجاز متهم شده اند.

26 تن تحت عنوان اراذل و اوباش در بندرعباس دستگیر شدند
احمد دادستانی، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت استان هرمزگان از دستگیری 26 تن تحت عنوان اراذل و اوباش و اخلالگر نظم عمومی خبر داد. 
 

زندانی سیاسی، کبری بنازاده امیرخیزی در شرایط بد جسمی بسر میبرد
کبری بنازاده امیرخیزی، زندانی بند زنان زندان اوین با وجود وخامت حال از امکانات پزشکی محروم می باشد. هرانا خبر داد: کبری بنازاده امیرخیزی در دی ماه سال 1387 زمانی که قصد داشت برای دیدار برادرش بصورت قانونی به عراق سفر کند، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد. وی در دادگاه انقلاب به 5 سال زندان محکوم شده که اکنون با وجودی که دوبار از ناحیه چشم تحت عمل جراحی قرار گرفته است، از بینایی کافی برخوردار نیست و در شرایط بد جسمی بسر می برد. لازم به ذکر است که برادر خانم امیرخیزی، ساکن کمپ اشرف می باشد.دادگاه رژیم در مهاباد، حکم اعدام دو زندانی سیاسی را صادر کرد
سیروان نژاوی و ابراهیم عیسی پور، نام دو تن از اهالی روستای سردشت، که در 14 تیرماه 90 توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند، می باشد. آنان در 22 فروردین 91 به اعدام محکوم شدند که اتهامشان محاربه از طریق همکاری با احزاب کردی اعلام شده است. خبرگزاری هرانا که این خبر را انعکاس داده می افزاید که این دو تن از زندان مهاباد به زندان ارومیه تبعید شده اند.کمیته مشترک شورای ملی سوریه و نمایندگان سایر نیروهای اپوزیسیون تشکیل شد
تلویزیون الجزیره 16 اردیبهشت در اینباره گزارش داد که در کنفرانس استانبول توافق شد کمیته ای برای آماده سازی طرح های گسترش اپوزیسیون تشکیل شود. در این کمیته پنج عضو از شورای ملی سوریه و پنج عضو دیگر، از سایر نیروهای اپوزیسیون این کشور شرکت می کنند. لازم به ذکر است که قیام و رویارویی مردم سوریه که بیش از یکسال از آن می گذرد همچنان ادامه دارد و از خواسته خود یعنی سرنگونی دیکتاتوری بشار اسد کوتاه نمی آیند. بشار اسد با روانه کردن تانک به خیابانها و پرتاب موشک به سوی خانه های مردم، و سربریدن و قتل عام اعضای خانواده ها، نفرت بیشتری را در بین مردم خود دامن زده است. در جریان طرح آتش بس کوفی عنان، جهان شاهد کشتار روزانه مردم سوریه بود. سران کشورهای غربی که در جریان سرنگونی حکومت معمر قذافی، دیکتاتور لیبی کمکهای نظامی در اختیار قیام کنندگان قرار داده بودند، خواهان کناره گرفتن بشار اسد از قدرت می باشند. 


******

نزدیک به 3 ماه است که دانشجویان ایالت کبک در کانادا در اعتراض به افزایش شهریه دانشگاه از رفتن به سر کلاسها خودداری می کنند. آنان خواستار انجماد قیمت شهریه های دانشگاهی می باشند.  روز جمعه در مونترال دانشجویان در جریان تظاهرات روزانه خود از سوی پلیس هدف گاز اشک آور و نارنجکهای دودی قرار گرفتند.