صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۱۰، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


کارگران ساختمانی روز شنبه 9 اردیبهشت در اطراف ميدان انقلاب تجمع و تحصن کردند. آنها خواهان تأمين بيمه شدند. از زمان روی کارآمدن پاسدار احمدی نژاد حضور کارگران ساختمانی در اطراف ميدان انقلاب ممنوع شده است و مأموران نيروی انتظامی با تجمع اين کارگران به شدت برخورد می کنند. خبرگزاری فرانسه 9 اردیبشهت گزارش داد که کارگران کارخانه های فرنخ، مه نخ و نازنخ قزوين تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان خواهان پرداخت 26ماه حقوق عقب افتاده خود شدند. اين تجمع، چهل و يکمين تجمع کارگران قزوين می باشد. بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، بدنبال عدم پاسخگویی مسئولان مازندران به مطالبات کارگران نساجی مازندران، کارگران این کارخانه خیابان اصلی نوشهر را بستند. با نزدیک شدن به روز جهانی کارگر رژیم ایران سرکوب کارگران را افزایش داده و دهها واحد صنفی را پلمپ کرده است. به نقل از سایت مجاهدین خلق، رژيم 19واحد صنفی را در اردبيل و 12واحد صنفی را در قزوين پلمب کرد. سرکردگان نيروی انتظامی در اردبيل و قزوين بهانه اين اقدام را فروش لباسهای نامتعارف عنوان کردند. بر اساس این گزارش رژيم در تهران نيز تعداد گشتها را گسترش داده است. رژیم در وحشت از اعتراضات کارگران در روز جهانی کارگر، اجازه برگزاری مراسم این روز را در مهاباد و سنندج نداده است.

از سوی دیگر و به نقل از خبرگزاری آذربایجان، رضا شهابی، عضو هیات مدیره و مسئول مالی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری، ازداخل زندان و از بند 350 اوین با صدور بیانیه ای از تمامی کارگران، فعالین کارگری، تشکلهای مستقل کارگری و شخصیت های مردمی مدافع حقوق کارگران و انسان های آزاده خواسته اند تا با اتحاد و همبستگی خود روز جهانی کارگر را هر چه با شکوه تر برگزار کرده و بر مطالبات بر حق در این بیانیه پافشاری کرده و حمایت خود را اعلام کنند. در  این بیانیه به 5 خواسته مشخص کارگران اشاره شده است. این بیانیه خواستار ایجاد سندیکا و تشکلهای کارگری و اجرای دیگر حقوق بنیادین کارگران طبق استانداردهای سازمان جهانی کار، به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض و اعتصاب و راهپیمایی ها و دیگر مراسم اعتراضی کارگری به ویژه در روز جهانی کارگر، ایجاد کار برای کارگران بیکار و رفع هرگونه نابرابری میان کار زنان و مردان، لغو کار کودکان زیر ۱۸ سال، افزایش دستمزد ها مطابق با آمار و ارقام واقعی، امنیت شغلی کارگران و لغو قرار دادهای سفید امضا و موقت،  پایان یافتن اخراج، تعقیب، بازداشت و زندانی کردن مدافعان حقوق کارگران و تمامی فعالان سندیکایی و دیگر تشکل ها و حمایت از اعتراضات کارگران در همه کشورها که بر اثر بحران های اقتصادی و افزایش فقر و شکاف طبقاتی به وجود آمده است.

آزمايش طرح کلاهک اتمی در پارچين
سایت مجاهدین خلق خبر داد که گيل تيودور، سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی تأييد کرد که روزهای 14 و 15می گفتگوهای آژانس با رژيم ايران انجام می شود. خبرگزاری فرانسه گزارش داد: آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام کرده است اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد آزمايشات، روی طرح کلاهک اتمی در سايت پارچين انجام شده است.


 ******
منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند که رژيم ، بامداد 6 اردیبهشت 13زندانی را در کرج و شاهرود بدار آويخت. 8تن از اين زندانيان در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند. 5 زندانی نيز در شاهرود حلق آويز شدند. رژيم 11 زندانی را از زندان قزلحصار برای اعدام به زندان گوهردشت کرج منتقل کرد که از سرنوشت سه تن ديگر اطلاعی منتشر نشده است. اسامی برخی از اين زندانيان عبارتند از، محمد شفيع حيدری 33 ساله، - حسين باقری 20 ساله، محمد رضايی 60 ساله، محمد جفقانی 42 ساله، -يدالله کبيری 50 ساله، -عباس بيگی 38 ساله، ابوالقاسم پورحسن 37 ساله و  عليرضا شکوهی منش 28 ساله. در خبری دیگر در سال گذشته رژیم ایران 85 زندانی را در اردبیل به بهانه قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم کرد و حکم برخی را اجرا نمود.

عفو بين الملل نسبت به اعدام قريب الوقوع حميد قاسمی شال، هشدار داد
سازمان عفو بين الملل در يک اقدام فوری نسبت به اعدام قريب الوقوع حميد قاسمی شال هشدار داد. عفو بين الملل اعلام کرد اين زندانی که يک کانادايی ايرانی تبار است، با اعدام مواجه می باشد و اتهام وی محاربه اعلام شده است. حميد قاسمی، پس از اين که در سال ۸۷ برای ديدار با اعضای خانواده اش به ايران سفر کرده بود، در حين پيگيری وضعيت برادر زندانی اش البرز قاسمی، بازداشت شد.

محاصره ساکنین ليبرتی ادامه دارد
به نقل از اطلاعیه 9 اردیبهشت دبیرخانه شورای ملی مقاوت در ادامه محاصره ساکنان لیبرتی توسط دولت عراق،  نيروهای عراقی از ورود کارگران برای انجام کارهای تعميراتی در سرويسهای بهداشتی جلوگيری می کند. دوشهای ليبرتی که برای سربازان آمريکايی ساخته شده، فاقد در می باشد که پس از تهیه درها توسط ساکنین لیبتری، اکنون امکان نصب درها را ندارند و از ورود قفل ساز نيز به ليبرتی جلوگيری می شود.
این اطلاعیه همچنین اعلام داشت که بيش از دو ماه است از ورود و نصب توريهای سايبان متعلق به ساکنان جلوگيری می شود. دولت عراق به رغم قول و قرارهای مستمر از تعمير يا تعويض کولرهای خراب جلوگيری می کند. اين محدوديتها در حاليست که در يادداشت تفاهم دولت عراق و ملل متحد در 25دسامبر ۲۰۱۱، آمده است: «به ساکنان اجازه خواهد داد به خرج خودشان، وارد قراردادهای دوجانبه با پيمانکاران برای ارائه الزامات زندگی و الزامات، مانند آب، غذا، ارتباطات، نظافت، و تجهيزات حفظ و بازسازی بشوند». این اطلاعیه خاطرنشان کرد که نماينده دولت عراق در ليبرتی، فردی به نام صادق محمد کاظم است که در هر دو قتل عام 2009 و 2011 مسئوليت مستقيم داشته است. بر اساس این اطلاعیه وی با سفارت رژيم ایران در بغداد ارتباط بسيار نزديکی دارد و دستورات خود را از آنجا دريافت می کند.
 

زنان نباید رئیس مجلس یا وزیر شوند

زهره طیب زاده کاندیدای مجلس نهم رژیم و رئیس سابق مرکز امور زنان و خانواده در دولت پاسدار احمدی نژاد، گفت: «بنده مخالف ریاست زنان بر مجلس نهم هستم، زیرا این حرف غیراصولی و غیرعملی است چرا که ما خانمی نداریم که در آن حد از توانایی باشد که با درایت و تجربه مجلس را مدیریت کند.» وی که عضو «جبهه متحد اصولگرایان» می باشد، افزود: «بنده با وزارت زنان هم مخالف بودم و این را یک کار غربی میدانم.»

چارلز تیلور بخاطر جنایت علیه بشریت مقصر شناخته شد
به گزارش خبرگزاریهای یورونیوز، فرانسه و رادیو آلمان 7 اردیبهشت، به دنبال رای دادگاه بین المللی لاهه علیه چارلز تیلور، رئیسجمهور سابق لیبریا به جرم ارتکاب جنایت علیه بشریت، ناوی پیلای کمیسر عالی حقوقبشر ملل متحد، تصمیم دادگاه لاهه را هشداری برای حاکمان مستبدی خواند که به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت دست می زنند. چارلز تیلور در مجموع در ۱۱ مورد جنایت علیه بشریت و کشتار، قتل عام، فرمان دادن و تحریک به ارتکاب این جنایات متهم بود و دادگاه وی را  مقصر شناخت.  پس از دادگاه نورنبرگ، در سال ۱۹۴۵، چارلز تیلور نخستین رئیس دولتی است که در برابر دادگاهی بینالمللی به جنایت علیه بشریت محکوم میشود. تیلور از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ میلادی رئیسجمهور لیبریا بوده است و در مارس سال ۲۰۰۶ در حالی که در تلاش برای فرار از نیجریه به کامرون بود، دستگیر شد و از آنجا به سیرالئون و سپس به لاهه پایتخت هلند انتقال یافت.
دفتر امور ویزا و مهاجرت سفارت کانادا در تهران تعطیل شد


 سایت رسمی سفارت کانادا در ایران 10 اردیبهشت در بیانیه ای اعلام کرد که دفتر امور ویزا و مهاجرت این سفارتخانه در تهران تعطیل می باشد. هرچند مقامات کانادایی این امر را طبیعی اعلام کرده اند اما بدنبال قتل خانم زهرا کاظمی، عکاس-خبرنگار ایرانی-کانادایی در زندان اوین در سال 2003، روابط کانادا با رژیم ایران تیره شد. بر اساس سرشماری سال 2006 کانادا، بیش از 120،000 ایرانی مقیم کانادا می باشند.