صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۳، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، با تایید به اجرا گذاشتن مصوبه کنگره این کشور، هر نوع معامله نفتی و رابطه مالی با بانک مرکزی رژیم ایران را تحریم کرد
به گزارش خبرگزاری رویتر 11فروردین 91 مصوبه کنگره آمریکا که باراک اوباما آن را در پایان سال 2011 امضا کرده بود٬ به وی مهلت داده بود که تا پایان ماه مارس2012 از تامین شدن نیاز نفتی بازارهای جهانی اطمینان حاصل کند و سپس از برخی کشورها بخواهد که خرید نفت از رژیم ایران را متوقف کنند. اوباما طی بیانیه‌یی اعلام کرد: عرضه نفت کافی است و تولیدات نفت دیگر کشورها این امکان را فراهم میکند که نفتی که از رژیم ایران خریداری می‌شود، به طور قابل ملاحظه یی کاهش یابد. با تایید رئیس جمهور آمریکا، هرگونه خرید نفت و مبادله تجاری با بانک مرکزی رژیم آخوندی، موسسات خارجی ذیربط را در معرض خطر تحریمهای آمریکا قرار خواهد داد. طبق مصوبه کنگره، آن دسته از موسسات مالی خارجی که با بانک مرکزی رژیم ایران مبادلات تجاری دارند، از امکان فعالیت در خاک آمریکا محروم و از نظام مالی آن قطع می‌شوند. اجرای این تدابیر تنبیهی از 28 ژوئن (هشتم تیرماه) که با اجرایی شدن تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران همزمان است، آغاز خواهد شد.

سلطانیه نماینده رژیم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که رژیمش هرگز غنی سازی را تعطیل نمیکند و به بازدید آژانس از مراکز نظامی تن نمیدهد

سایت حکومتی فارس 13 فروردین 91 گزارش داد که علی اصغر سلطانیه در گفت‌وگو با شبکه تلوزیونی فاکس‌نیوز گفت که جمهوری اسلامی به دنبال سلاح اتمی نیست. و ایران هرگز غنی سازی (اورانیوم) را تعلیق نمی‌کند. سلطانیه تاکید کرد که تهران مایل به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه انرژی هسته‌ای خود است اما به هیچ درخواستی مبنی بر بازدید از تاسیسات نظامی خود تن نخواهد داد. وی همچنین اذعان کرد که تحریم‌ها هیچ اثری نداشته ‌و ما مصمم به ادامه فعالیت‌های انرژی هسته‌ای خود هستیم. هیچ کسی نباید به خود جرأت حمله به ایران را بدهد زیرا که تهران به چنین اقدامی، "پاسخی محکم با مشتی آهنین" خواهد داد.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که نشست ایران و گروه 1+5 روز 25 فروردین در استانبول برگزار خواهد شد. آخرین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 حدود 14 ماه پیش در استانبول برگزار شد اما این گفت‌وگوها بدون نتیجه به پایان رسید.
پرونده تروريسم رژيم ايران در آرژانتين، دوباره باز شد
بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق کارلوس منم، رئيس جمهور سابق آرژانتين، در ارتباط با پرونده بمب گذاری سال1994  بوئنوس آيرس که توسط رژيم ايران صورت گرفت، به دادگاه احضار شده است. کارلوس منم متهم شده است که با گرفتن رشوه در روند تحقيقات درباره اين انفجار مانع تراشی کرده است. انفجاری که 85 نفر کشته و 300 مجروح بر جای گذاشت. عوامل دست اندرکار اين انفجار بالاترين مقامهای رژيم ايران از خامنه ای و رفسنجانی گرفته تا ولايتی، فلاحيان، محسن رضايی و پاسدار وحيدی بودند.
******
بدنبال افشا شدن جزییاتی از عملیات تروریستی رژیم ایران در ترکیه، اسامی دو تن از دست اندرکاران این طرح تروریستی افشا شد. بنا به گفته مقامهای اطلاعاتی ”حامد عبداللهی“ و ”مجيد علوی“ که از معاونان سابق وزارت اطلاعات رژيم ايران هستند، به عنوان فرماندهان "واحد 400" نيروی قدس درصدد انجام عمليات تروريستی در ترکيه هستند. آنها برای تهاجم به مراکز کشورهای غربی در ترکيه طراحی کرده اند. به نقل از اسکای نیوز، «واحد 400» نيروی قدس سپاه پاسداران در ترکيه قصد دارد به زودی عليه اهداف غربی دست به عمليات تروريستی بزند. نيروهای اطلاعاتی ترکيه در پی دستگيری و بازداشت اعضای اين شبکه تروريستی هستند. به گفته اين منابع «واحد 400» قصد عمليات تروريستی در چند کشور اروپايی را دارد.


******


دو تن از هنرمندان موسيقي آشيقي آذربايجاني كه از روز 23 اسفند 90 (چهارشنبه سوري) در اعتراض به بلاتكليفي خويش و عدم دسترسي به وكيل اعتصاب غذا كرده بودند همچنان در اعتصاب به سر ميبرند و وضعيت آنان بسيار خطرناك گزارش شده است. اسماعيل برزگر و رسول حيدرزاده از آشيقهاي آذربايجاني هستند كه بيش از سه ماه است در بند 350 زندان اوين در بازداشت به سر ميبرند. اين دو يك بار به دليل درخواست وكيل دست به اعتصاب غذا زده بودند كه به دليل قول مسئولان زندان به اعتصاب غذاي خويش پايان داده بودند. ولي دوباره به دليل عدم تحقق وعده مسئولان زندان در خصوص امكان برخورداري از وكيل، دست به اعتصاب غذا زده اند. اين اعتصاب غذا كه از روز 23 اسفند 90 آغاز گشته همچنان ادامه دارد و زندگي اين دو هنرمند را به مخاطره انداخته است. بيش از 18 روز از اعتصاب غذاي آنان ميگذرد همچنان درخواست آنان مبني بر امكان بهره مندي از وكيل برآورده نشده است. این دو هنرمند آذربایجانی در بند 350 اوین بسر می برند و اتهام آنان ارتباط با بیگانه عنوان شده است. هنرمندان آذربايجاني به دليل حضور در كشورهاي مختلف براي اجرا و ارائه هنرآذربايجاني، تحت فشارهاي نيروهاي امنيتي قرار ميگيرند.

احضار همسر زنده یاد محسن دکمه چی توسط صلواتی، معروف به قاضی مرگ

به نقل از اطلاعیه فعالين حقوق بشر و دمکراسی در ایران - 11 فروردین، خبر دادند که خانم مریم النگی همسر زنده یاد محسن دکمه چی که سال گذشته در زندان بدلیل منع عمدی خدمات پزشکی به او جان باخت، احظاریه ای ازشعبۀ 15 دادگاه انقلاب در یافته نموده است که می بایست 20 فروردین ماه برای محاکمه در این شعبه حاضر شود. رئیس این شعبه فردی بنام صلواتی معروف به قاضی مرگ قرار است وی را محاکمه نماید. خانم مریم النگی 19 مهر ماه 88 با یورش مامورین وزارت اطلاعات به گروگان گرفته شد و به بند 209 زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل شد و بیش از 4 ماه در سلولهای انفرادی قرار داده شد هدف از گروکانگیری وی وادار کردن همسرش محسن دکمه چی به اعتراف علیه خودش بود. او نزدیگ به 6 ماه علیرغم شرایط حاد جسمی در زندان نگه داشته شد و با وثیقۀ سنگین بطور موقت آزاد شد.بازجویی که خانم النگی را مورد بازجویی و شکنجه قرار داده است و علیه وی پرونده سازی نمود آخوندی است به نام علوی از مسئولین و شکنجه گران شناخته شد از دهۀ 60 در بند 209 و جنایتکاران علیه بشریت می باشد.
همین منبع در اطلاعیه 10 فروردین خود گفت که مراسم گزامیداشت اولین سالگرد شهادت محسن دکمه چی با حضور گسترده خانواده ،دوستان و زندانیان سیاسی سابق، بازاریان و مردم بر آرامگاهش در 9 فروردین در بهشت زهرا برگزار گردید.
محسن دکمه چی از بازارایان شناخته شده بازار تهران و از زندانیان سیاسی دهه 60 بود. او در شهریور ماه سال 88 به اتهام کمک به خانواده زندانیان سیاسی بازداشت و در زندان به بیماری سرطان مبتلا گردید اما بدستور بازجویان وزارت اطلاعات (بنامهای علوی و سعید شیخان) و عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از درمان وی ممانعت کردند و به عمد او را زجر کش نمودند.