صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۷، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


رژیم ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نکرد
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در آخرین گزارش خود به تاریخ۵اسفند۱۳۹،  اعلام کرد: رژیم ایران با آژانس همکاری نکرد و مانع دسترسی به تاسیسات پارچین شد، بنابراین نگرانی نسبت به ابعاد نظامی در برنامه اتمی این رژیم همچنان وجود دارد.  در این گزارش آمده است: رژیم ایران برخلاف قطعنامه های شورای حکام آژانس و شورای امنیت به غنیسازی اورانیوم ادامه میدهد و درتأسیسات اتمی آن فعالیتهایی صورت می گیرد که  نقض قطعنامه های شورای امنیت است. آژانس بار دیگر رژیم ایران را به توقف ساخت رآکتور آب سنگین و تولید آب سنگین اراک فرا خواند و از رژیم خواست تا امکان دسترسی به این تاسیسات را برای بازرسان آژانس فراهم کند. مدیرکل آژانس، آقای آمانو بار دیگر تاکید کرد: از سال ۲۰۰۲ (۱۳۸۱)، آژانس به طور فزایندهای از وجود ابعاد نظامی فاش نشده در برنامه اتمی رژیم ایران، نگران شد. از جمله این موارد نگرانی، فعالیتهای مربوط به ساخت خرج اتمی برای موشک میباشد. یوکیا آمانو با اشاره به گزارش آژانس در نوامبر ۲۰۱۱، تصریح کرد: اطلاعات دریافتی آژانس در مورد فعالیتهای نظامی اتمی رژیم ایران، در مجموع معتبر است و منابع آن اضافه بر خود آژانس، کشورهای عضو، منابع مستقل و خود رژیم ایران هستند.

******
کمپ لیبرتی شباهتهای زیادی به زندانهای رژیم ایران دارد
 بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت به تاریخ 4 اسفند، در روز سه شنبه 2اسفند (21فوريه) ساکنان منتقل شده اشرف به کمپ ليبرتی، تنها توانستند حدود 15درصد از آب مورد نياز خود را با يک تانکر آب خودشان از فاصله 12کيلومتری به اين کمپ بياورند. این اطلاعیه می گوید که هیچ کس نتوانست استحمام کند یا حتی جوراب خود را بشوید و سرویسها در بسیاری ساعتها آب نداشت. این اطلاعیه که وضعیت برق را هم وخیم تر اعلام نموده می افزاید که يکی از دو ژنراتور موجود در ليبرتی هنوز به کار نيفتاده است. منبع سوخت دو ژنراتور مشترک و ظرفيت آن حدود ۱۵۰۰۰ ليتر است. هر ژنراتور در ساعت 200ليتر سوخت نياز دارد. اما سوخت به اندازه نياز آنها تأمين نمی شود. ساکنان به ناچار در طول روز از هرگونه استفاده از وسايل گرمايشی چشم پوشيده اند. همچنين سوخت خودروها تمام شده و هنوز تأمين نشده است. نيروهای عراقی در روز جمعه 28بهمن، از آوردن بخاری و اجاقهای نفتی از اشرف به ليبرتی جلوگيری کردند. در همين حال، به علت تأمين نبودن برق، طبخ غذا امکانپذير نيست، همه جا سرد می شود، سيستمهای آب و فاضلاب از کار می افتد، فاضلاب بيرون می زند و به سطح زمين می آيد. هم اکنون فاضلاب تا يک متری بنگالهای رديف اول مجموعه را پوشانده است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت می افزاید که در روز چهارشنبه هنوز زباله هايی که ساکنان از روز قبل آن را جمع آوری کرده و در خودروی حمل زباله گذاشته اند، اجازه خروج از کمپ نيافته است. در يک تحول ديگر، ساکنان کمپ چند بسته فشنگهای به جا مانده در اين مکان را با اطلاع يونامی به عراقيها تحويل دادند.
در اطلاعیه شماره 11 شورای ملی مقاومت، 5 اسفند، با اشاره به ترکیدن لوله اصلی فاضلاب لیبرتی همزمان با حضور نماینده ویژه دبیرکل و نماینده دولت عراق و با اشاره به اینکه
لیبرتی نه تنها استانداردهای انساندوستانه برای ۴۰۰نفر را برآورده نمی کند، بلکه این استانداردها به سادگی و در کوتاه مدت نیز قابل تأمین نیست، خواهان یک تحقیق مستقل بین المللی در باره چگونگی تهیه گزارش ۱۰بهمن و تأیید کمپ لیبرتی برای استقرار ساکنان اشرف است. به اذعان نماینده ویژه استقرار ساکنان اشرف در این کمپ ممکن است بیش از دو سال طول بکشد. از سوی دیگر حامیان ساکنین اشرف، روز پنجشنبه 294مین روز تحصن خود در ژنو را پشت سر گذاشتند. آنها از مقامات سازمان ملل و شخص دبيرکل خواستار اقدام عملی برای فراهم کردن شرايط کمپ ليبرتی مطابق با استانداردهای انسانی بين المللی شدند. آنان، تسليم شدن آقای کوبلر به خواستهای غيرقانونی و ضدانسانی دولت عراق عليه ساکنان اشرف را محکوم می کنند و اعلام می دارند که آقای کوبلر بايد حقوق پناهندگان را طبق قوانين بين المللی به اجرا بگذارد. در عرصه بین المللی نیز کميته کانادايی دوستان ايران دموکراتيک به محدوديتها در ليبرتی اعتراض کرد. این کمیته در بيانيه خود اعلام کرد: در انتقال اولين گروه از ساکنان اشرف، محدوديتهای غيرقابل فهمی بر ساکنان اعمال شد. اگر خواهان آن هستيم که بقيه ساکنان نيز در گروههای بعدی به سمت ليبرتی حرکت کنند بايد حقوق آنها را از پايمال شدن نجات داد و اين وظيفه سازمان ملل و دولت آمريکاست که اينرا محقق کنند.
کارگران شرکت نقش و نمای محیط شهر سنندج، در اعتصاب به سر می برند
به گزارش سایت هرانا، ۵ اسفند، کارگران که اعتصاب خود را از ۲۹بهمن آغاز کرده اند، بر تأمین خواسته هایشان از جمله پرداخت چهار ماه حقوق عقب افتاده و مزایای عیدی پا فشاری می کنند و اعلام کرده اند، در غیر این صورت بر سر کار باز نمی گردند.

یک کودک 7 ساله در جریان تبلیغات انتخاباتی رژیم کشته شد
در جریان استقبال از یکی از کاندیداهای رژیم در حوزه انتخابیه کهگیلویه، ماهان روستایی، کودک 7 ساله روستای "چاه گرگی"، جان خود را از دست داد. وی توسط ماشین زیر گرفته می شود و در دم جان می سپارد.

مناظره تلویزیونی کاندیداهای نمایش انتخابات، ممنوع اعلام شد

به نقل از سایت همبستگی ملی، شورای نگهبان رژیم در وحشت از بالاگرفتن بحران و شقه رژیم، هر نوع مناظره میان کاندیداهای نمایش انتخابات در تلویزیون را ممنوع کرد. رسانه حکومتی عصر ایران، ۴ اسفند نوشت: شورای نگهبان در پاسخ به استعلام مجید دانشور از مدیران ارشد معاونت سیاسی رادیو و تلویزیون، پخش مناظرات تلویزیونی با حضور نامزدهای انتخاباتی را خلاف قانون دانست. مسئولان تلویزیون و نیز شورای عالی امنیت... با ادامه پخش مناظره های سیاسی موافق بوده اند اما با اظهار نظر شورای نگهبان تصمیم گرفتند ادامه حضور نامزدهای انتخاباتمجلس نهم در مناظرههای تلویزیونی را ممنوع کنند.

یک انگلیسی متهم به فروش قطعات موشک به ایران به آمریکا مسترد شد
یک بازرگان ۶۵ ساله بازنشسته انگلیسی به نام "کریستف تاپین"، روز جمعه، در پی شکست در یک روند قضائی دراز، به آمریکا تحویل داده شد. سایت فارسی فرانسه ۵ اسفند نوشت: آمریکا این شخص را متهم به فروش باطری های ویژه موشک های زمین به هوا به ایران نموده بود. این بازرگان که همواره بر بیگناهی خود تأکید کرده، می گوید در زمانی که رئیس یک شرکت بین المللی ترخیص کالا بوده به دام سرویس های اطلاعاتی آمریکا افتاده است. او می گوید مقصد این باطری ها صنایع اتومبیل سازی هلند و یا یک شرکت نفتی نروژی بوده است. در حالی که مقامات قضائی آمریکا بر این تأکید دارند که این کالا قرار بود از راه هلند به ایران فرستاده شود.  وکلای این فرد می گویند مأموران آمریکائی در لباس نمایندگان یک شرکت صادرات-وارداتی موکل آنها و صادر کنندگان دیگر انگلیسی را گول زده در دام انداخته اند. کریستف تاپین می تواند به 35 زندان محکوم شود.

شرکت عظيم نفتی آنگولا، از پروژه گاز ايران عقب نشينی کرد
يک شرکت عظيم نفتی آنگولا به دليل تحريمهای رژيم ايران، از پروژه گاز ايران به ارزش پنج و هفت دهم ميليارد دلار عقب نشينی کرد. وال استريت ژورنال نوشت: ماتئو دی بروتو، مدير شرکت نفتی عظيم سونانگول طی سخنانی در يک کنفرانس خبری در لواندا گفت: ”سونانگول“ به دليل تحريمهای بين المللی ”از ايران خارج شده است “... اين شرکت در سال ۲۰۰۹، قراردادی را برای يک سهم بيست درصدی در پروژه يی در ميدان پارس جنوبی ايران امضا کرده بود.

حماس رسماً به مخالفان بشار اسد پيوست
رویترز گزارش داد که اسماعیل هنیه نخست وزیر دولت حماس در نوار غزه که به مصر سفر کرده بود طی سخنانی به همه ملتهای بهار عرب، و به مردم سوریه که به گفته او برای آزادی، دمکراسی و اصلاحات تلاش می کنند، زنده باد گفت. اين براي نخستين بار از آغاز مخالفت هاي داخلي در سوريه در فروردين 90 تاکنون است که مقامات حماس، چنين صريح درباره اين موضوع، اظهار نظر مي کنند و از مخالفان بشار اسد حمايت کرده و آنها را انقلابي مي خوانند. گفتنی است که هنیه هفته گذشته با خامنه ای ولی فقیه رژیم ایران دیدار داشت و در این دیدار خامنه ای بر حمایت از بشار اسد تاکید کرده بود.