صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۹۰


تحریم نفت ایران توسط نمایندگان اتحادیه اروپا به تصویب رسید
به نقل از همبستگی ملی، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در اجلاس روز دوشنبه در بروکسل تحریم نفت ایران و بستن حساب‌های بانک مرکزی ایران را به تصویب رساندند. تمام کشورهای اروپایی باید تا اول ژوئیه ۲۰۱۲ قراردادهای نفتی موجود با رژیم ایران را فسخ کرده باشند. نمایندگان این کشورها نخست بر سر چارچوب اجرایی این تحریم بی‌سابقه علیه ایران به توافق رسیده بودند که سپس در حوالی ظهر به تصویب وزیران امور خارجه رسید. بر اساس توافق‌هایی که صورت گرفته است، از هم‌اکنون انعقاد قرارداد با ایران در حوزه‌ی نفت ممنوع خواهد بود. از سوی دیگر کلیه‌ی حساب‌های بانک مرکزی ایران در سطح اتحادیه اروپا مسدود خواهد شد. بدین‌گونه وزیران امور خارجه‌ی اتحادیه اروپا کلیه‌ی توافق‌های نمایندگان کشورهای عضو این اتحادیه در رابطه با تحریم ایران را به تصویب رساندند. به گزارش خبرگزاری آلمان، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، در آغاز کار این اجلاس گفت: «ما در انتظار یک بسته‌ی تحریمی تاکنون بی‌سابقه هستیم.»
گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، در این رابطه گفت:«ما باید با قاطعیت واکنش نشان دهیم، و هر کسی خشنودانه این کار را نمی‌کند. وی افزود مسئله اینجاست که ما نمی‌توانیم بپذیریم که ایران به بمب اتمی دست پیدا ‌کند.» از نظر گیدو وستروله، «گزینه‌ی ایران مسلح به سلاح هسته‌ای» نمی‌تواند «پذیرفتنی باشد». به گزارش خبرگزاری فرانسه، قیمت هر بشکه نفت خام «برِنت» در بورس لندن با 56 سنت رشد به 110.42 دلار رسید. اتحادیه اروپا پس از چین دومین وارد کننده نفت از ایران است و در 10 ماه اولیه  سال 2011 روزانه 600 هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است. در این میان یونان، اسپانیا و ایتالیا که از خریداران اصلی نفت خام ایران در اتحادیه اروپا هستند پیشتر نسبت به اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار فرصتی برای پیدا کردن جایگزینی برای نفت ایران شده بودند. گفتنی است که تحریمهای اتحادیه اروپا پیش از تحریم نفتی شامل 400 شرکت و موسسه و 113 فرد شده است که مظنون به همکاری با برنامه های نظامی مرتبط با آن می باشند. 
در این میان رژیم ایران از اعزام بازرسان بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل ابراز نگرانی کرده است. سایت تابناک متعلق به پاسدار رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام 29 دی، نوشت: گویا، اطلاعات موجود، حکایت از این دارد که آژانس یک بازی سیاسی را بر پایه رویکرد خود برای ایران تعریف کرده است. بدین ترتیب که مدارک گزارش پیشین خود را که بر این باور است، منابع اطلاعاتی غربی را در اختیار آژانس گذاردهاند، موثق، مفروض گرفته و ایران حتی در پادگانهای نظامی خود نیز باید به آژانس پاسخگو باشد، وگرنه بر همکاری نکردن ایران دلالت خواهد کرد؛ در حالی که از هماکنون میتوان گفت، بسیاری از درخواستهای بازرسان آژانس مبتنی بر گزارش پیشین، نامشروع و غیر قانونی است. 
در خبری دیگر نخست وزیر کانادا در مصاحبه با تلویزیون سی بی سی این کشور، 27 دیماه گفت: هیچ شکی وجود ندارد، که آنها دروغ میگویند، و برنامه هسته ای شان صلح آمیز نیست. گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاییز گذشته حاکی از آن بود که فعالیتهای هسته ای رژیم ایران برای هدفی غیر از سلاح هسته ای نیست. تنها اختلاف نظر دراین است که آنها دقیقا تا چه میزان پیشرفت کرده اند. استیون هارپر گفت آنچه من از حرفهای رهبران رژیم ایران شنیده ام من را به شدت نگران کرده است. به نظر من این افراد کسانی هستند که دیدگاه بنیادگرایانه دارند و من فکر میکنم که آنها وقتی موقعیت خود را مورد تهدید ببینند از این سلاح هسته ای استفاده خواهند کرد. نخست وزیر کانادا گفت: در اجماع رهبران کشورهای مختلف جهان، نظر واحدی وجود دارد و آن این است  که این رژیم خطرناک است. وی افزود همچنان که رئیس جمهور آمریکا گفت همه گزینه ها روی میز هستند.
 
شورای ملی مقاومت ایران احکام جعلی وغیرقانونی دولت عراق برای دستگیری ساکنان اشرف را افشا می کند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای به تاریخ 29 دیماه، احکام جعلی و غیر قانونی دولت عراق برای دستگیری ساکنین اشرف که می گوید به نسخه ای از آنها که از درون رژیم ایران دست یافته افشا کرد. در این اطلاعیه از جمله آمده است که  این احکام که نه تاریخ، نه شماره و نه اسم قاضی دارد بهدستور رژیم ایران وتوسط مخابرات عراق تولید شده و بسیاری از احکام به اسم افرادی است که سالهای پیش درگذشته یا در اروپا زندگی میکنند. 80 فقره از این احکام روز 14 فروردین90، 5 روز قبل از قتل عام 19 فروردین، از سوی وزارت کشور برای رئیس پلیس دیالی ارسال شد و دستور اجرای آنها ابلاغ گردید. 38 فقره دیگر از احکام روز 29 تیر88  یعنی 8 روز قبل از قتل عام 5 و 6مرداد صادر شده است که بهوضوح یک زمینهسازی آشکار برای آن کشتار بوده است. بسیاری از اسامی در این احکام تکراری است و برخی از این افراد هیچگاه نه در سازمان مجاهدین، نه در اشرف و نه در جای دیگری وجود نداشته اند. برخی از افرادی که حکم برایشان صادر شده در قید حیات نیستند. آقای ابراهیم ذاکری، مسئول کمیسیون امنیت و ضد تروریسم شورای ملی مقاومت که در2 فروردین 82 در پاریس درگذشت و آقایان سهراب حمیدی، صمد امام علی و محمد علی موسوی که سالها پیش به شهادت رسیده اند، از این شمارند. شماری از احکام متعلق به کسانی است که سالهاست در اروپا هستند و در اشرف و در عراق حضور ندارند. به عنوان مثال می توان به خانمها شهرزاد صدر، فرح حاج یوسف و آقایان مهدی ابریشمچی، محمد محدثین و احمد شکرانی اشاره کرد. شورای ملی مقاومت از دولت آمریکا، اتحادیه اروپا و ملل متحد خواست با محکوم کردن این پروندهسازیها، اجازه ندهند قوه قضاییه عراق به ابزاری برای سرکوب و کشتار پناهندگان ایرانی تبدیل شود و رژیم ایران و دولت عراق از این طریق راه حل مسالمت آمیز برای اشرف را به شکست بکشانند. این  ائتلاف همچنین سازمانهای بینالمللی مدافع حقوق بشر و اتحادیه های مستقل حقوقدانان در سراسر جهان و وکلا و قضات عراقی را به اقدام فوری علیه به کار گرفتن قوه قضاییه عراق علیه پناهندگان سیاسی و افراد حفاظت شده تحت کنوانسیون چهارم ژنو در اشرف، فرا خواند.
 
کمیته بین المللی در جستجوی عدالت،به ملل متحد درباره زندان سازی در لیبرتی از سوی دولت عراق، هشدار داد
کمیته بین المللی در جستجوی عدالت که بیش از4000 پارلمانتر در اروپا و آمریکا را دربرمی گیرد، نگرانی عمیق خود را از گزارشهای مربوط به زندان سازی دولت عراق در کمپ لیبرتی ابراز داشته و از کمیسر عالی امور پناهندگان و نماینده ویژه دبیرکل در عراق خواست با موضعگیری صریح و قاطع  خود اجازه ندهند که رژیم ایران تحت نام ملل متحد، یا با تایید ضمنی آن، به سرکوب اپوزیسیون خود مبادرت کند. اطلاعیه کمیته در جستجوی عدالت بریاست آقای آلخو ویدال کوادراس، نایب رئیس پارلمان اروپا ضمن برشمردن موارد نقض حقوق ساکنین اشرف و کارشکنیهای دولت عراق، می افزاید: مساحت کافی، عدم حضور پلیس در داخل کمپ، آزادی انتقال اموال منقول و خودروها و تضمین رسمی دولت عراق به عدم دستگیری و اذیت و آزار ساکنان از زمان حرکت از اشرف تا اقامت در لیبرتی تا خروج از عراق، حداقلهایی است که بدون آنها لیبرتی یک زندان است که  نه ساکنان اشرف آنرا می پذیرند و نه ما در مقابل آن سکوت خواهیم کرد. گزارش شده است که سطح اختصاص یافته به ساکنان اشرف در کمپ لیبرتی، برخلاف قولهای اولیه، حدود نیم کیلومتر مربع می باشد، محدوده ای که دور تا دور آنرا یک دیوار بتونی بلند کشیده شده و دولت عراق در انتقال خودروها و اموال منقول ساکنان کارشکنی میکند. کمیته بین المللی درجستجوی عدالت، از کمیساریای عالی پناهندگان و هیأت همیاری ملل متحد درعراق میخواهد از تایید کمپ لیبرتی و صدور تأییدیه برای آن، قبل از اینکه حداقلهای فوق الذکر تضمین شود، خوداری کنند.  گفتنی است که ساکنین اشرف نیز در نامه ای به آقای مارتین کوبلر نماینده ویژه سازمان ملل نگرانیهای خود را در مورد وضعیت نامشخص کمپ لیبرتی ابراز کردند. 

"سوریه خط قرمز نظام ماست"
به گزارش رسانه حکومتی فارس30 دی، ولایتی مشاور خامنه ای گفت: «...ما در جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داریم که توطئه ای بین المللی علیه سوریه وجود دارد که در آن برخی طرف های داخلی با سرمایه گذاران تقسیم کار کرده اند، طرف های خارجی متعهد به آموزش نظامی در خاک خود و آموزش سلاح های مختلف با قصد تخریب در سوریه شده اند. سوریه خط قرمز ماست و ما به کسی از طرف های منطقه ای و بین المللی اجازه نمی دهیم که با هدف براندازی نظام آن، در آن دخالت کنند.


مالکی تروريستهای رژيم ايران را آزاد می کند
همبستگی ملی خبر داد: به گزارش تلويزيون الرافدين، منابع نزديک به دفتر مالکی فاش کردند، مالکی بنا بر درخواست سفير رژيم ايران در بغداد، دستور داده است که همه زندانيان متعلق به گروههای وابسته به نيروی قدس را آزاد کند. اين منابع گفتند، مالکی دستور داده است 52 زندانی را که از رهبران بلندپايه گروههای ويژه، مانند شبه نظاميان گردانهای حزب الله، عصائب اهل حق و تيپ روز موعود هستند، آزاد شوند.

سعید ملک پور در معرض خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد
خانه حقوق بشر ایران اعلام نمود که خواهر آقای ملک پور خبر داده است که حکم اعدام برادرش در دیوان عالی رژیم به تایید رسیده ولی هنوز ابلاغ نشده است. به گزارش خانه حقوق بشر ایران، ملک پور مهرماه سال جاری برای بار دوم حکم اعدام دریافت کرده بود و به هفت سال و نیم زندان نیز محکوم شده بود. وی 11 ماه است که در زندان بسر می برد. سعید ملک پور، فارغ التحصیل رشته مهندسی متالوژی و مقیم کانادا می باشد.

امام جمعه اهل سنت شهر" راسك " در سیستان و بلوچستان ترور شد
مولوی مصطفی زهی امام جمعه اهل سنت شهر راسک در استان سیستان و بلوچستان ایران روز جمعه 20 ژانویه در یک حمله مسلحانه ترور شد. به گزارش خبرگزاری حکومتی جمهوری اسلامی، وی در مسير چابهار – سرباز مورد هجوم دو موتور سوار مسلح قرار گرفت وکشته شد. شهر راسک از توابع شهرستان سرباز در 480 کيلومتری جنوب زاهدان مرکز استان قرار دارد. ارگان دولتی اداره كل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان روز شنبه با صدور بیانیه ای عوامل "استکبار" را مسئول ترور مولوی جنگی زهی دانستند. 

مجوز کار تلویزیون رژیم ایران، پرس تی وی در بریتانیا لغو شد
به نقل از رادیو آلمان، مجوز کار پرس تی وی از سوی نهاد ناظر بر رسانه های بریتانیا لغو شده است. شبکه نهاد ناظر بر رسانه های بریتانیا اعلام کرد مجوز کار پرس تی وی را لغو کرده است. این نهاد متقاعد نشده است که پرس تی وی بر برنامه هایی که پخش می کند، کنترل دارد. در انگلیس پخش برنامه بدون مجوز جرم محسوب می شود.