صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۰۹، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

آمانو اعلام کرد رژیم ایران هه چیز را در مورد اتمی خود اظهار نکرده و با آژانس همکاری نمی کند
به گزارش خبرگزاری فرانسه 7 بهمن 1390 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی طی سخنانی در اجلاس اقتصادی داووس گفت: تلاشهای پیشین آژانس برای بازبینی اینکه آیا تمام فعالیتهای رژیم ایران اهداف غیر نظامی دارند، بخاطر عدم همکاری رژیم ایران، مختل شد. آمانو افزود: ما اطلاعاتی داریم که نشان میدهند رژیم ایران فعالیتهایی برای ایجاد تجهیزات انفجاری اتمی داشته است. ما مطمئن نیستیم که رژیم ایران همه چیز را اظهار کرده باشد. در خبری دیگر بامداد امروز یکشنبه 9 بهمن هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد تهران شد. در همین رابطه بسیجیانی که خبرگزاری حکومتی فارس آنان را دانشجو می نامید در فرودگاه در اعتراض به ورود کارشناسان آژانس به ایران، تجمع کردند. هیات آژانس بینالمللی انرژی اتمی به ریاست «هرمن ناکارتس" معاون مدیرکل در امور پادمانها ریاست تیمی شش نفره از آژانس بینالمللی انرژی اتمی را بر عهده دارد که قرار است از روز یکشنبه تا سهشنبه (9 تا 11بهمن) در ایران بمانند. 

رژیم ايران در کشتار شهروندان سوریه نقش دارد
خبرگزاری فرانسه، 28ژانويه گزارش داد: روز شنبه شورای ملی اپوزيسيون سوريه، ايران را متهم به ”مشارکت“ در سرکوب خونين معترضان در سوريه نمود و از تهران خواست که حمايت از رژيم دمشق را متوقف کند. سمير نشار، عضو کميته اجرايی شورای ملی سوريه در يک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول گفت، ”اين شورا مشارکت رژيم ايران در کشتار سوريهايی که خواستار آزادی هستند را محکوم کرده و از اين رژيم می خواهد که مشارکت در سرکوب انقلاب سوريه را متوقف نمايد تا بدين وسيله، از روابط موجود ميان 2 ملت حراست نمايد“. لازم به ذکر است که ارتش ازادی سوریه، تاکنون بیش از 20 تن از پاسداران صادراتی رژیم ایران به سوریه را دستگیر کرده است. این افراد در کشتار مستقیم تظاهرکنندگان سوری نقش داشته اند.


حکم اعدام سعید ملک پور تایید شد. خبرگزای فارس وابسته به سپاه پاسداران خبر تایید حکم اعدام آقای ملک پور را اعلام نمود. 

دکتر محمد ملکی دوباره احضار شد
محمد ملکی اعلام کرد راهی که او انتخاب کرده هزینه دارد و او با بازگشت به زندان این هزینه را خواهد پرداخت. دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب 57 روز سوم بهمن ماه احضاریه خود به زندان را دریافت کرد. وی در اینمورد می گوید که برای من یکسال حبس تعزیری دادند که 6 ماه آن را کشیده ام و اکنون باید برای 6 ماه باقیمانده به زندان بروم. آقای ملکی 78 ساله باوجودیکه از بیماری لاعلاج و همچنین بیماری قلبی رنج می برد اعلام کرده است: هر چه که پیش بیاید را تحمل میکنم و این راهی است که انتخاب کرده ام و راهی پرهزینه است. آقای ملکی بعد از انتخابات 88 بازداشت و 6 ماه را در زندان گذرانده و با قرار وثیقه آزاد شد. او پس از آزادی با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره شکنجه هایی که در زندان صورت میگیرد شهادت داد و همچنین با انتشار نامه دیگری اعلام کرد رفراندوم 12 فروردین 58 دروغی بیش نبوده است.

یک استاد دانشگاه صنعتی شریف در آمریکا دستگیر شد
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که مجتبی عطاردی، دانشیار دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف متهم است که با خرید تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی آمریکایی، قوانین صادراتی آن کشور را نقض کرده است. به نقل از این خبرگزاری، فهرستهای رسمی اسامی زندانیان در آمریکا حاکیست که مجتبی عطاردی، 54 ساله و متخصص میکروالکترونیک، در یک بازداشتگاه دولت فدرال آمریکا در حومه سانفرانسیسکو تحت بازداشت قرار دارد. وی هفتم دسامبر سال 2011 هنگام پیاده شدن از هواپیمایی در لس آنجلس دستگیر شد.

یک شبکه تروريستی رژيم ایران در آذربايجان، کشف شد
يورونيوز گزارش داد که مقامهای امنيتی جمهوری آذربايجان 2 تبعه اين کشور به نامهای علی حسين اف و راسم علی اف را به خاطر ارتباط با وزارت رژيم ايران و طرح چندين عمليات تروريستی در اين کشور دستگير کرده اند. مقامات آذربايجانی می گويند اين 2 نفر با سلاحها و مواد منفجره يی که «بالاقارداش داداش اف» مظنون سوم در تهيه اش با آنها همکاری کرده بود، قصد داشتند علاوه بر سفير اسراييل يک معلم و يک خاخام يهودی را نيز ترور کنند. گفته می شود بالاقارداش در شهر اردبيل در ايران زندگی می کرده و با وزارت اطلاعات رژيم ايران کار می کرده است.


مجمع جهانی داووس در سوئیس آغاز شد
در مجمع جهانی اقتصاد داووس بیش از 2600 نفر از سران کشورها، مدیران موسسات مالی و نهادهای اقتصادی به مدت پنج روز در این اجلاس شرکت می کنند. به گزارش رویتر 5 بهمن، بیش از 3500 پلیس و نیروی نظامی برقراری امنیت در این اجلاس را که همه ساله در شهر داووس برگزار می شود، به عهده دارند. از سوی دیگر مخالفان نظام سرمایه داری موسوم به 99 درصد، از چندی پیش در 
مقابل مقر برگزاری این نشست تجمع کرده و می گویند به مبارزه خود علیه جهانی سازی ادامه می دهند. در نشست امسال، مقامات سیاسی کشورهایی نظیر تونس، مصر و لیبی نیز حضور دارند.


سه تن از اعضای خانواده شفیعه به اتهام قتل به حبس ابد محکوم شدند
تلویزیون سی بی سی کانادا بعد از ظهر یکشنبه 29 ژانویه اعلام نمود که هیات ژوری دادگاه کینتگستون، سه تن از متهمین قتل ناموسی رابه حبس ابد محکوم نمود. محمد شفیعه، حامد شفیعه و طوبی یحیی به اتهام قتل سه دختر محمد  و رونا، همسر اولش، توسط دادگاه کینگستون در ایالت انتاریو به حبس ابد یعنی 25 ساله بدون آزادی مشروط محکوم شدند. 
این سه شهروند افغانی مقیم مونترال زینب، سحر و گیتی که هر سه زیر 20 سال سن داشتند به همراه رونای 50 ساله  را در تابستان سال 2009 به قتل رساندند. این اولین باریست که درکانادا دادگاهی جهت رسیدگی به پرونده قتل ناموسی در این کشور به جریان می افتد.   لازم به ذکر است که هر سه قربانی جوان بارها با مراجعه به امدادگران اجتماعی ، مدیرمدرسه و پلیس درخواست کمک کردند که متاسفانه به جایی راه نیافت.