صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۵، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مالکی در مصاحبه اختصاصی با رسانه های رژیم ایران تعهدات دولت عراق به سازمان ملل درباره اشرف را  زیرپا گذاشت
به نقل از سایت همبستگی ملی، نوری المالکی، نخست وزیر عراق در مصاحبه با رسانه های رژیم ایران در روز 22 دیماه،  با اعلام ۱۲۶حکم دستگیری برای ساکنان اشرف، آنها را به "تروریسم" و "قتل شخصیتهای سیاسی و مذهبی در ایران" متهم نمود. یک سخنگوی مجاهدین در اینباره گفت: درشرایطی که موضوع اشرف به شورای امنیت کشیده و دبیرکل ملل متحد در بیانیه ۲۶ دسامبر تأکید می کند خشونت و جابجایی اجباری در اشرف غیرقابل قبول است، توطئه و تلاش برای درهم شکستن راه حل مسالمت آمیز،کوبیدن بر طبلهای حماقت است و بهای سنگینی در پی خواهد داشت. از سوی دیگر روز گذشته سایت اتحادیه اروپا نوشت: کمپ اشرف یک کمپ پناهندگان در۶۰کیلومتری شمال بغداد است و ۳۰۰۰ تبعیدی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را دربرمیگیرد. کمپ اشرف تا سال ۲۰۰۹ تحت کنترل ارتش آمریکا بود، ولی از آن پس دولت عراق آن را کنترل میکند. اتحادیه اروپا از کار یونامی و کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد حمایت کامل کرده است تا به یک راه حل صلحآمیز و منظم دست یابند. اتحادیه اروپا ازماه سپتامبر سفیرجان دورویت را به عنوان نماینده ویژه کاترین آشتون تعیین کرد تا با کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا، دولت عراق، سازمان ملل متحد، دولت آمریکا و طرفهای دیگر کار کند و برای حل وضعیت کمپ اشرف طبق اصول انسانی و حقوق بشری کمک کند. کاترین آشتون به طور مستمر و مکرر از دولت عراق خواسته است از خشونت پرهیز کند و حقوق بشر ساکنان اشرف را به رسمیت بشناسد. او همچنین چند بار روی درخواست خود از ساکنان کمپ و رهبری آنها تاکید کرد. او از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای ثالث خواست که کاملا و بدون وقفه با طرح سازمان ملل همکاری کنند. در واقع، دولت عراق یک موافقتنامه را در تاریخ ۲۵ دسامبر در مورد انتقال ساکنان کمپ اشرف به کمپ لیبرتی، یک محل ترانزیت در نزدیکی فروگاه بغداد، امضا کرد... درهمین حال، نخست وزیر عراق مالکی، ضربالاجل اشرف را تا آوریل ۲۰۱۲ تمدید کرد. ساکنان کمپ و رهبری آنها توافق کردند به کمپ لیبرتی بروند و هم اکنون در مورد چگونگی و شروط آن با یونامی درحال گفتگو هستند.
خانواده های ساکنین اشرف در ایران در خطر اعدام می باشند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 24 دیماه در اطلاعیه ای نسبت به اعدام خانواده های زندانی ساکنین اشرف هشدار داد. این اطلاعیه اعلام نمود که قاضی صلواتی برای دومین بار برای زندانی سیاسی جواد لاری، ۵۶ساله، حکم اعدام صادر کرده است. جواد لاری که در 24 شهریور 88 به دلیل سفر به اشرف بازداشت شد از بیماریهای مختلف رنج می برد و تا کنون چند بار در زندان دچار حمله قلبی شده است. این اطلاعیه افزود که وزارت اطلاعات در صدد است زندانی سیاسی علی معزی، 63 ساله را که در سال 87 با دو فرزندش در اشرف دیدار داشته است، اعدام کند. وی که از زندانیان دهه 60 می باشد در خرداد 90 در حالیکه تازه به علت ابتلا به سرطان، عمل جراحی کرده بود، بدلیل شرکت در مراسم خاکسپاری محسن دگمه چی دستگیر شد. این اطلاعیه همچنین نسبت به جان محسن دانشپور 67 ساله، احمد دانشپور و عبدالرضا قنبری که در جریان قیام 88 به اعدام محکوم شدند، و زندانی سیاسی غلامرضا خسروی سوادجانی که به اتهام کمک مالی به مجاهدین در زندان بسر می برند، هشدار داد. لازم به ذکر است که آقای خسروی بیش از 40 ماه را در سلول انفرادی بسر برده است. 

رژیم بامداد یکشنبه 12 تن را در شیراز به دار آویخت
به گزارش رسانه حکومتی مهر۲۵دی، بامداد امروز یکشنبه ۱۲ نفر در شیراز به جرمهای انتسابی سرقت مسلحانه در سالهای پایانی 80، اعدام شدند. ۷ نفراز این قربانیان، در زندان شیراز و ۵ نفر در ملاء عام در این شهر به دار آویخته شدند. رسانه حکومتی مهر، نام اختصاری ۵ نفر اعدامی در ملاء عام را «ر- ح» «م-ت»، « ر-د» ، «الف-ح» و « ع- ه» اعلام کرد. رژیم از ذکر اسامی ۷ نفر اول خودداری کرده است. " برنامه اتمی ايران ممکن است جرقه رقابت تسليحاتی را بزند"
خبرگزاری فرانسه، 15ژانويه گزارش داد: ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگلستان روز يکشنبه اخطار داد که برنامه اتمی ايران ممکن است جرقه يک رقابت تسليحاتی را در خاورميانه بزند و اين که تمام گزينه ها برای برخورد با اين تهديد در حال بررسی است. ويليام هيگ طی مصاحبه يی با ساندی تلگراف از رژيم ايران خواست تا وارد مذاکرات شود يا با تحريمهای شديدتر مواجه گردد. دولتهای اروپايی به يک توافق در مورد تحريم نفتی ايران نزديکتر شده اند که طبق آن به شرکتها 6ماه مهلت داده می شود تا از قراردادها با تهران خارج شوند. هيگ به ساندی تلگراف گفت: ”ما بايد با اين مشکل مقابله کنيم، زيرا ايران مسيری را شروع کرده است که تمامی منطقه خاورميانه را با تکثير اتمی تهديد می کند“. او اضافه کرد: ”اين يک مشکل فزاينده يی است که ما در رابطه با برنامه اتمی آنها داريم“. وی گفت: ”بنابراين خطر اين وجود دارد که در حالی که سال ۲۰۱۲ را سپری می کنيم، اين تبديل به بحران بزرگتری گردد“... هيگ قول تحريمهای ”شديدتر و شديدتری“ را داد تا ايران با مذاکره توافق کند، اما نسبت به ”رويايی“ بودن نسبت به تأثير محدويتهای اقتصادی هشياری داد. اين وزير گفت، انگلستان اقدام نظامی قريب الوقوع عليه ايران را در نظر ندارد، اما تأکيد کرد که ”در درازمدت هيچ گزينه يی را از روی ميز برنمی دارد“.

دومين ناو هواپيمابر آمريکا وارد منطقه خليج فارس شد
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: وزارت دفاع آمريکا -پنتاگون - اعلام کرد دومين ناو هواپيمابر آمريکا وارد منطقه خليج فارس شده است. به گزارش نيويورک تايمز۲۳دی، در يک بيانيه ی ناوگان پنجم، آمده است که گروه ناو هواپيمابر يو.اس.اس کارل وينسون، با پشتيبانی يک رزم ناو، يک ناوشکن و با حدود ۸۰ هواپيما و هليکوپتر بر روی ناو هواپيمابر، ”وارد حوزه ی مسئوليت ناوگان پنجم آمريکا شده است“. اين حوزه، خليج فارس، دريای سرخ، دريای عمان و بخشهايی از اقيانوس هند را پوشش می دهد. خبرگزاری فرانسه ۲۳دی در گزارش ديگری نوشت: سپاه پاسداران رژيم ايران اعلام کرده است مانورهای دريايی جديدی را در تنگه هرمز طی هفته های آينده برگـزار می کند. اين موضوع بر تهديد بستن اين آبراه بين خليج فارس و دريای عمان می افزايد. واشنگتن دومين ناو هواپيمابر خود را به آبهای بيرون خليج فارس اعزام کرده و ناو سوم آمريکا نيز در راه می باشد.