صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۰۷، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

حلقه تحریمها علیه رژیم ایران تنگتر می شوند
پس از تحریم بانک مرکزی رژیم ایران توسط آمریکا، کانادا و انگلیس نیز بانک مذکور را مورد تحریم قرار دادند. روز دوشنبه 21 نوامبر، کانادا تحریم‌های تازه‌ای را علیه رژیم ایران تصویب کرد که این تحریم‌ها "هرگونه مبادلات مالی" با ایران و بانک مرکزی را شامل می‌شود. پیتر وان لوآن، رئیس پارلمان کانادا بعد از اعلام خبر این تحریم‌ها، گفت: «کانادا با همفکری و همکاری دیگر کشورهای متحد خود به این تصمیم رسیده است که همه‌ی مبادلات مالی خود با جمهوری اسلامی ایران را تا غنی‌سازی اورانیوم در این کشور متوقف نشود، قطع کند.» از سوی دیگر در پی اعلام خواست نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر تحریم نفتی رژیم ایران، تحریم‌های تازه‌ علیه صنایع نفت و پتروشیمی ایران از سوی آمریکا اعلام شد. سارکوزی، طی نامه‌ای به رهبران کشورهای آمریکا، آلمان، کانادا، بریتانیا، ژاپن و سران اتحادیه‌اروپا، پیشنهادهای خود برای اعمال تحریم‌های تازه را مطرح کرد که کانادا نیز تحریم‌هایی را علیه صنایع نفت و پتروشیمی رژیم ایران اعمال نموده و لیستی از اعضای بلند‌پایه سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی را اعلام کرد که تحریم‌ها شامل آنان می‌شود. جان بیرد، وزیر امور خارجه‌ی کانادا در بیانیه‌ای که بعد از اعلام خبر تحریم بانک مرکزی  ایران و قطع هرگونه مبادلات مالی با ایران منتشر کرده، گفت: «نظام فعلی حاکم بر ایران، از بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین تهدیدهای صلح و امنیت جهانی است و کانادا آماده اتخاذ تصمیم‌های جدی‌تر در مواجهه با ایران و پرونده‌ی اتمی این کشور است.» گفتنی است که این سومین دور تحریم‌هایی است که از سوی کانادا برای زیر فشار قراردادن رژیم ایران برای توقف غنی‌سازی اورانیوم اعمال می‌شود. روزنامه کانادایی نشنال پست با عنوان گام بعدی مجازات رژیم ایران نوشت: کانادا نقش بسیار واقعی و عملی در ایزوله کردن ”ملاهای دیوانه“ خاورمیانه بازی می‌کند. نشنال پست نوشت: "... اتاوا باید نیروی قدس سپاه پاسداران، که کارهای کثیف رژیم ایران را از جابه‌جایی پول گرفته تا گسترش تروریسم و کشتن ناراضیان، انجام می‌دهد به فهرست سازمانهای تروریستی وزارت امنیت عمومی کانادا اضافه کند. نشنال پست تأکید کرد، اضافه کردن نیروی قدس سپاه پاسداران به لیست سازمانهای تروریستی به دادستانها و پلیس کانادا این امکان را می‌دهد که تأمین کنندگان مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و واحدهای تدارکات را تحت قانون جنایی هدف قرار دهد، درحالی‌که به‌طور همزمان یک پیام روشن می‌فرستد: یک گروه تروریستی که از اسم به ظاهر رسمی دولتی استفاده می‌کند هنوز هم گروه تروریستی است.
کارگران و بازنشستگان آذربایجان شرقی تجمع اعتراضی برپا کردند
دبیر اجرایی تشکیلات حکومتی خانه کارگر گفت: "ما هر روز شاهد خالی‌تر شدن سفره‌های کارگران و بازنشستگان هستیم که وضعیت آنان با وجود تورم و کمتر شدن قدرت خرید هر روز بد‌تر می‌شود".

کارگران کارخانه پرریس سنندج در اعتراض به ۸ ماه حقوق عقب افتاده، دست به اعتصاب زدند
به نقل از سایت مجاهدین خلق: این کارگران از اسفند سال ۸۹ تا به حال تنها ۱ماه از حقوق خود را دریافت کرده اند که با احتساب عیدی و پاداش بیش از۱۰ماه حقوق به کارگران پرداخت نشده است. گفتنی است کارخانه پرریس سنندج که یک کارخانه نساجی و تولیدکننده نخ می‌باشد و درحال حاضر نزدیک به 40 کارگر دارد که دوسوم کارگران کارخانه را زنان تشکیل می‌دهند. صاحب کارخانه فردی به‌نام اسفندیاری است. گفته می‌شود حتی نگهبانان کارخانه نیز به اعتصاب پیوسته‌اند و در اقدامی متحدانه پس از خاموشی دستگاهها، همه کارگران به خانه‌های خود رفتند و فقط ۲نفر از نگهبان در کارخانه باقی مانده‌اند.

بنا به حکم دادگاه انتاریو، مهدی هاشمی در کانادا به پرداخت غرامت چندمیلیونی محکوم شد
بر اساس گزارش رادیو آلمان، یک دادگاه عالی در کانادا غیابا مهدی هاشمی فرزند علی اکبر هاشمی رفسنجانی را به دلیل "زندانی کردن و شکنجه" رقیب تجاری‌اش به پرداخت غرامت ۷‌/ ۳ میلیون پوندی محکوم کرد.  دادگاه عالی اونتاریو در کانادا بر اساس شکایت هوشنگ بوذری در سال ۲۰۰۵ میلادی پرونده‌ای برای مهدی هاشمی باز کرده بود که حال با ابلاغ حکم دادگاه، مجبور به پرداخت این غرامت به شاکی و خانواده‌ی وی است. بر اساس گزارش گاردین بوذری قراردادی بالغ بر ۸/ ۱ میلیارد دلار با شرکت نفت ایران داشته و ۲۸ نفر نیز به عنوان کارمندان وی مشغول به کار بوده‌اند، اما پس از رویارویی با مهدی هاشمی «همه چیز» را از دست می‌دهد.

یک نویسنده جمهوری آذربایجانی به فتوای فاضل لنکرانی به قتل رسید
به نقل از همبستگی ملی، رسانه های حکومتی از قتل رافق تقی، نویسنده جمهوری آذربایجان خبر دادند که بر اساس فتوای آخوندی به نام فاضل لنکرانی صورت گرفته است. در همین رابطه سایت تابناک ۳آذر، ارگان متعلق به پاسدار رضایی که «رافق تقی» را به عنوان «سلمان رشدی جمهوری آذربایجان» می نامید نوشت: دیروز، رافق تقی درحالی که از اتوبوس پیاده می‌شد توسط یک مرد ناشناس به قتل رسید. مردم آذربایجان از آیت‌الله فاضل لنکرانی درباره وی استفتاء کردند و ایشان در همان زمان این شخص را محکوم به اعدام دانستند. 


کارگران تبریزی دست به اعتصاب زدند
بر اساس گزارشها روز جمعه 4 آذر، هزاران کارگر تبریزی در سالگرد تصویب قانون کار در هفته اخیر علیه این قانون اقدام به تظاهرات کردند. کارگران با شعارهایی نظیر "وزیر بی لیاقت استعفا استعفا" خواهان رسیدگی به ماهها بیکاری و عدم دریافت حقوق خود شدند.

چهارصد کارگر سد بن یر واقع در جاده سنندج از کار اخراج شدند
به نقل از همبستگی ملی، 400 کارگر سد بن یر واقع در جاده سنندج ـ مریوان از کار اخراج شدند. این منبع افزود: اخراج این کارگران که از ۱۸ آبانماه شروع شد همچنان ادامه دارد. کارگران اخراجی از هیچگونه مزایایی برای ادامه زندگی خود، برخوردار نیستند.

******
العربیه خبر داد: کمیته هماهنگی انقلاب سوریه روز شنبه 25 نوامبر اعلام کرد نیروهای امنیتی در تظاهرات روز جمعه 33 تن از مخالفان را به قتل رساندند. پس از خودداری رژیم سوریه از پاسخ به درخواست اتحادیه عرب، برای ارسال ناظران مستقل به این کشور کشورهای عربی اعلام کرده اند تحریم های شدیدی علیه رژیم سوریه به کار خواهند بست. این تحریمها شامل توقف همکاری تجاری با این کشور، لغو پرواز شرکت‌های هوایی به سوریه و بلوکه کردن اموال بانک مرکزی سوریه در کشورهای عربی عنوان شده اند. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد آماده است تا با اتحادیه عرب برای یافتن راه حل مناسب برای خروج سوریه از این بحران همکاری کند و در چارچوب همکاری اتحادیه عرب با سازمان ملل تلاش می کند که از معترضان سوری حمایت لازم را به عمل آورد. کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس وسایر کشورهای اروپایی از مخالفان سوریه حمایت می کنند اما چین و روسیه همچنان به حمایت خود از رژیم سوریه ادامه می دهند. سازمان حقوق بشر و فعالان سیاسی سوری می گویند از هنگام آغاز اعتراضات علیه بشار اسد در سوریه تاکنون حدود 4000 تن به وسیله نیروهای امنیتی در آن کشور کشته شده‌اند.

دانیل میتران بانوی اول سابق فرانسه در گذشت
دانیل میتران، همسر فرانسوا میتران، رئیس جمهوری سابق فرانسه، بامداد سه شنبه ۲۲ نوامبر  در سن ۸۷ سالگی در شهر پاریس درگذشت. او به دلیل وخامت وضعیت سلامتی‌اش جمعۀ گذشته به بیمارستان منتقل شده بود. او وصیت کرده بود که در شهر کلونی در کنار خانواده اش بخاک سپرده شود  و نه در ژارناک جایی که فرانسوا میتران بخاک سپرده شده است. مراسم خاکسپاری روز شنبه در کلونی برگزار شد. دانیل میتران به عنوان زنی معروف بود که وظایف دشوار اجتماعی را انجام میداد. او برای دفاع از حقوق بشر فعالیت می‌ کرد. دانیل میتران در سال ۱۹۸۶ بنیاد حقوق بشر «فرانس لیبرته» را بنیان گذاشت. به گزارش یورونیوز۱آذر،  این بنیاد از جمله، در سال جاری میلادی حمله ارتش عراق به اعضای سازمان مجاهدین در اردوگاه اشرف را محکوم کرده بود. بانوی اول سابق فرانسه، پس از مرگ همسرش فرانسوا میتران در سال ۱۹۹۶ با فرد دیگری ازدواج نکرد. همه شخصیتهای سیاسی از احزاب مختلف  شجاعت، استقلال، اعتقاد، صراحت لهجه و … او را ستودند. خلاصه یی از واکنشها و پیامهای شخصیتهای سیاسی فرانسه در زیر آمده است. در اورسواز مقر شورای ملی مقاومت و با حضور خانم رجوی، مراسم بزرگداشت دانیل میتران برگزار گردید.