صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۳۰، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

آژانس انرژی اتمی  سازمان ملل، رژیم ایران را به دلیل تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای محکوم کرد
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در قطعنامه ای که روز جمعه 11 نوامبر منتشر کرد، تلاشهای رژیم ایران برای ساخت سلاح اتمی را محکوم نمود. گلین دیویس نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که قطعنامه با تایید 32 کشور عضو تصویب شد، دو کشور به آن اعتراض کردند و یک کشور از دادن رای امتناع ورزید. کشورهای صنعتی بزرگ روز پنجشنبه بر پیش نویس قطعنامه ای توافق کردند که “از نگرانی های رو به افزایش” درباره برنامه اتمی رژیم ایران سخن می گوید. اآژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود که یوکیو آمانو دبیر کل آژانس به شورای حکام ارائه داده است، از وجود نشانه هایی از تلاش رژیم ایران برای دستیبای به سلاح اتمی سخن گفته است. علی اکبر سلطانیه نمانیده رژیم در آژانس در واکنش به این قطعنامه گفت که  رژیم ایران در نشستی که قرار است هفته آینده با موضوع “نجات جهان از اسلحه اتمی” و با حضور کشورهای خاورمیانه برگزار کند، شرکت نخواهد کرد. لازم به ذکر است که آژانس بین المللی انرژی اتمی میزبان این نشست خواهد بود. 

عفو بین الملل در فراخوان به اعضای کمیته سوم مجمع عمومی از آنها خواست به قطعنامه محکومیت رژیم ایران رای دهند و هر پیشنهادی برای بیعملی در قبال ناقضان حقوق بشر را رد کنند
 سازمان عفو بین الملل در سایت خود نوشت: کمیته سوم مجمع عمومی مللمتحد آماده میشود تا پیشنویس قطعنامهها مربوط به نقض حقوقبشر توسط رژیم ایران و کره شمالی و میانمار را در نظر بگیرد. پیشنویس قطعنامه محکومیت  رژیم ایران که اکنون  به کمیته سوم  ارائه شده؛ استمرار و افزایش اعدامها بدون وجود مقررات شناخته شده بینالمللی را فهرست کرده است و این موضوع، یک نگرانی مشترک برای عفو بینالملل می باشد. ارائه این قطعنامه به کمیته سوم در شرایطی است که مقامات رژیم ایران نه تنها حاضر به گفتگو درمورد بخشهای مختلف قانون رژیم ایران نیستند، بلکه بیش از پیش آزادیهای اولیه را محدود میسازند. رژیم ایران هم چنین  به دستگیری، زندانی کردن و شلاق زدن وکلا، مدافعان حقوقبشر ، زنان، دانشجویان، خبرنگاران، وبلاگ نویسها، مخالفان سیاسی، اعضای اقلیتهای قومی و مذهبی، اتحادیههای اصناف و کارکنان صنایع فیلمسازی  پرداخته است. پیشنویس قطعنامه  نقض حقوق بشر درایران که به کمیته سوم ارائه شده است، یادآور میشود که از سال ۲۰۰۵ هیچیک از  گزارشگران ویژه و مکانیزمهایِ موضوعیِ حقوقبشرِ مللمتحد اجازه ورود و دسترسی به ایران را پیدا نکردهاند. مقامات حکومت ایران همچنین بهطور علنی گفتهاند که گزارشگر ویژهملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران  که در فوریه ۲۰۱۱تعیین شده است، اجازه ورود به کشور را نخواهد داشت. در خبری دیگر در اجلاس پارلمان اروپا نمایندگان از کشورهای مختلف نسبت به نقض فاحش حقوق بشر توسط رژیم ایران، ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه جامعه بینالملل به این موضوع خطیر شدند همچنین آنان با ابراز نگرانی نسبت به ضرب الاجل دولت عراق در مورد بستن اشرف خواستار به تعویق انداختن آن شدند تا زمانی که کمیساریای پناهندگان بتواند کار خود را تا به آخر انجام بدهد. در آخر پارلمان اروپا قطعنامه ای را در محکومیت نقض حقوقبشر در ایران تصویب نمود.

"پارلمان اروپا: دولت عراق اعلام جنگ و حکم مرگ ساکنین اشرف را صادر کرده است"
روز جمعه 27 آبان، رئیس هیأت رابطه با عراق در پارلمان اروپا اعلام کرد: نامه سفارت عراق به دایره پروتکل پارلمان اروپا معادل ”اعلان  جنگ واقعی با مللمتحد و جامعه بینالمللی، و یا یک ”حکم مرگ ” برای ساکنین اشرف می باشد. خبرگزاری فرانسه 18 نوامبر گزارش داد: عراق خواستار بستن این کمپ تا آخر سال میباشد، اما بیش از ۱۰۰تن از پارلمانترها، به همراه گروههای حقوقبشری، مصرانه خواهان عقب انداختن آن شدهاند، تا به کمیسر عالی پناهندگان مللمتحد و سایرین فرصت دهد تا پناهندگی ساکنان را ثبت و آنها درکشورهای ثالث مستقر کنند. نامه سفارت عراق اصرار ورزیده است  ”دولت عراق نسبت به تصمیم خود برای بستن کمپ اشرف تا آخر سال ۲۰۱۱ التزام دارد ”. یادداشت مزبور میگوید که این مخالفین ایرانی، ”تروریست ”هستند و تکذیب میکند که آنها دارای استاتوی پناهندگی میباشند، یا اینکه میتوانند از حفاظت  کنوانسیون ژنو برخوردار باشند. آقای استیونسون گفت این نامه، ”بهروشنی با تلاشهای کمیسر عالی پناهندگی مللمتحد برای مصاحبه با ساکنان و تأمین استاتوی پناهندگی برای آنها، مخالفت میورزد ”. کمپ اشرف یک سوژه تاریخی است که تبدیل به یک بحران مشکل آفرین بینالمللی شده است، در ماه آوریل حمله نیروهای امنیتی عراق به اشرف ، ۳۶ کشته و دهها مجروح برجای گذاشت  که درکانون توجهات قرار گرفت و موجب محکومیتهای شدیدی  گردید. استیونسون گفت، نامه سفارت عراق ”یک تلاش رسوا برای  توجیه قتلساکنان اشرف، آشکارا به دستور رژیم ایران است”. در همین رابطه یک نامه مشترک توسط گروههای سیاسی مختلف پارلمان، امضاء شده که  از کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا میخواهد برای به تأخیر انداختن بستن اشرف  مداخله کند.

سوییس نام صالحی وزیر خارجه رژیم را در لیست تحریمها گذاشت
خبرگزاری فرانسه ۲۷آبان گزارش داد که سوییس نام علی اکبر صالحی را در فهرست افراد تحت تحریم این کشور قرار داده است. رسانه حکومتی ایسنا نیز از قول  خبرگزاری فرانسه از ژنو گزارش داد، سوییس روز جمعه اعلام کرد که تحریمها علیه ایران را شدت بخشیده است و اسامی ۱۱۶ نفر از جمله علی اکبر صالحی، وزیر خارجه آخوندها را در فهرست افراد تحت تحریمهای مالی و مسافرتی قرار داده است. فهرست تحریمهای سوییس علیه رژیم ایران در کل، اسامی ۲۵۰ فرد و موسسه را شامل میشود.

یک نفر در نوشهر در ملاء عام در مقابل بندر این شهر اعدام شد
رژیم یک  زندانی را در نوشهر به دار آویخت. حکم اعدام این  زندانی  روز شنبه ۲۱آبان، در ملاء عام در مقابل بندر نوشهر به اجرا گذاشته شد. 

زندان بزرگ ديگري به نام "لاجوردی" در دست ساخت می باشد
بر اساس خبری که توسط کانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها منتشر شده، در حال حاضر رژیم در حال ساخت زندان ديگري در نزديكي قرچك می باشد. اين زندان كه ابعاد وسيعي دارد، «لاجوردي» نام گرفته. بر اساس این خبر ماموران حكومتي براي ساخت هرچه سريعتر اين زندان به صورت دوشيفته كار مي كنند و در اين زمينه از زندانيان عادي نيز بيگاري مي كشند. به گفته يكي از زندانيان، روزانه بين 400 تا 500 زنداني عادي در ساختن اين زندان بكار گرفته مي شوند. گفته مي شود كه ظرفيت اين زندان، تا 150هزار نفر است.
 
دو دختر جوان به اتهام بدحجابی توسط نیروهای حکومتی دستگیر شدند
سایت مجاهدین خلق، گزارش داد: ساعت ۱۹شب دوشنبه نیروهای حکومتی ۲دختر جوان را بهاتهام بدحجابی دراطراف میدان انقلاب بازداشت کردند. بر اساس این گزارش بازداشت ۲دختر جوان در گوشه شمال غربی میدان انقلاب به سمت خیابان جمالزادهی شمالی صورت گرفت.
دادگاه بینالمللی جنایی از دولت لیبی خواستار تحویل دادن سیف الاسلام قذافی به این دادگاه شد
پس از دستگیری سیف الاسلام قذافی فرزند دیکتاتور لیبی معمر قذافی، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که یک مقام رسمی دادگاه بینالمللی جنایی گفت لیبی باید سیفالاسلام قذافی را تحویل بدهد. لوئیس مورینو اوکامپو دادستان کل دادگاه لاهه هفته آینده به لیبی سفر میکند تا مقامهای این کشور را مطمئن سازد که عدالت اجرا خواهد شد. خبرگزاری فرانسه افزود که نخستوزیر انگلستان گفت محاکمه سیف الاسلام یک پیروزی برای عدالت است. وزیرخارجه ایتالیا نیز خواهان انجام محاکمهیی شد که در آن قوانین بینالمللی محترم شمرده شود.