صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۰۲، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 29 مهر خود اعلام کرد که کمیته سرکوب در نخست وزیری عراق، فشار و محاصره علیه ساکنین اشرف را تشدید می کند. این اطلاعیه افزود: جلوگیری از ورود سوخت، شکنجه روانی بیماران، عدم تحویل جسد متوفیان و بازگشت ستوان حیدر عذاب ماشی با درجه افسری که در کشتارهای مرداد 88 و فروردین 90 نقش فعالی داشت از جمله اقدامات غیر انسانی علیه ساکنین اشرف می باشد. این اطلاعیه ادامه می دهد که  کمیته سرکوب اشرف، به رغم گذشت یک ماه از درگذشت خانم زهرا حسینی مهرصفت، عضو شورای رهبری سازمان مجاهدین خلق و عضو شورای ملی مقاومت ایران، از تحویل جسد وی به خانواده اش در اشرف خودداری می‌کند. زهرا حسینی به خاطر تعلل و تأخیر نیروهای عراقی در مداوا، در روز ۳۰شهریور در بیمارستانی در بغداد درگذشت. این در حالیست که قاضی خالص دستور دفن و انتقال او به اشرف را در روز ۱۷مهرماه صادر نمود. برادر خانم مهرصفت که مقیم آمریکاست، به طور رسمی خواهان تحویل پیکر خواهرش به بستگانشان در اشرف شده است تا هرچه سریعتر دفن شود. وکلای بین المللی، عربی و عراقی اشرف نیز از رئیس شورایعالی قضایی عراق و مراجع بین المللی خواهان تحویل جسد به بستگان متوفی در اشرف شده اند. گفتنی است در تاریخ 19اکتبر (27مهر ۱۳۹۰) کنفرانس بین‌المللی درباره اشرف با حضور خانم مریم رجوی و شخصیتهای اروپایی و آمریکایی در پارلمان اروپا برگزار شد. در این کنفرانس سخنرانان به لغو ضرب‌الاجل مالکی و استقرار تیم ملل‌متحد در اشرف فراخوان دادند. خبرگزاری فرانسه در این خصوص گزارش داد: کمپ اشرف که طی سی سال گذشته محل استقرار ۳۴۰۰ایرانی مخالف رژیم ایران بوده است، به‌طور فزاینده به‌صورت یک مسأله بین‌المللی درآمده و به‌خصوص بعد از حمله ۸آوریل که منجر به محکومیتهای تندی شد در کانون توجهات قرار گرفته است. خبرگزاری فرانسه افزود: کمیساریای عالی پناهندگان ملل ‌متحد در حال رسیدگی به استاتوی پناهندگی آنهاست اما نگرانی از آن‌جاست که این روند در چارچوب مهلت تعیین شده توسط دولت بغداد نتواند انجام شود . مریم رجوی خواستار اقدام سریع بین‌المللی برای لغو مهلت سرکوبگرانه تعیین شده توسط دولت عراق شد.

اعتراض کارگران لوله‌سازی اهواز ادامه دارد
کارگران لوله‌سازی اهواز روز شنبه دوازدهمین روز اعتراض خود را پشت سر گذاشتند. آنها در مقابل شرکت و هم‌چنین در مقابل استانداری رژیم در اهواز تجمع کرده و خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

 پرستاران بیمارستان ولیعصر، اقدام به تجمع اعتراضی کردند
پرستاران بیمارستان ولیعصر از مجتمع بیمارستانی هزارتختخوابی در تهران، در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات عقب‌افتاده خود تجمع کردند.

دانشجویان دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیر تهران، دست به اعتصاب غذا زدند
سایت مجاهدین خلق گزارش داد: دانشجویان دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیر تهران در اعتراض به طرح ارتجاعی تفکیک جنسیتی در این دانشگاه و سایر دانشگاههای کشور اعتصاب غذا کردند. چند دقیقه پس از شروع اعتصاب غذا، ماموران حراست به سلف‌سرویس یورش برده و دانشجویان را تهدید به احضار و سرکوب کردند.

نسرین ستوده ممنوع الملاقات شد
مسئولین زندان اوین زندانی سیاسی نسرین ستوده، وکیل دادگستری را به‌دلیل مخالفت با سر کردن چادر زندان، سه هفته ممنوع الملاقات کردند. گفتنی است  نسرین ستوده در تمام چهارده ماه گذشته با حجاب کامل ولی بدون چادر در محل ملاقات و هم‌چنین دادگاهها حاضر شده بود.

قذافی، دیکتاتور لیبی کشته شد
پس از بیش از 40 سال سرکوب، معمر قذافی، دیکتاتور لیبی بدست آزادیخواهان این کشور کشته شد. روز پنجشنبه مخالفین، شهر سرت، آخرین سنگر وفاداران به قذافی را به‌طور کامل تسخیر کردند. عبدالحکیم بلحاج، رئیس شورای نظامی رزمندگان لیبی در طرابلس به تلویزیون الجزیره گفت: «قذافی در جریان نبردهای سرت کشته شده است». به گفته رزمندگان، وزیر دفاع قذافی هم در نبردهای سرت کشته شده است. در حالیکه دولت انتقالی خود را برای برگزاری انتخابات در 8 ماه آینده آماده می سازد ، ناتو این کشور را ترک می کند. در خبری دیگر امروز مردم تونس در اولین انتخابات آزاد این کشور به پای صندوقهای رای رفتند. 

کاترین اشتون برای مذاکرات اتمی با رژیم ایران اعلام آمادگی کرد
به گزارش خبرگزاری رویتر، ۳۰ مهر، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نامه‌ای که به سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی رژیم فرستاد، تاکید کرده است اگر تهران به صورت جدی آماده  ورود به « مذاکرات مفید» هسته‌ای است، قدرت‌های جهانی آماده‌اند ظرف چند هفته به پای میز مذاکره بیایند. به گزارش رویتر، در نامه کاترین اشتون به سعید جلیلی، تاکید شده است که گفت‌وگوهای تازه نباید تکرار دور قبلی مذاکرات در ماه ژانویه باشد؛ مذاکراتی که به نتیجه‌ای نرسید و  اشتون  نسبت به آن ابراز ناامیدی کرده بود. کاترین اشتون به نمایندگی گروه ۱+۵ در گفت‌وگوهای  هسته‌ای با رژیم ایران شرکت کرده است. گروه ۱+۵  دربرگیرنده پنج عضو دایم شورای امنیت بعلاوه آلمان می باشد.

ازنظر فضای کسب و کار، ایران به مرتبه 144 در جهان سقوط کرد
بر اساس تازه ترین گزارش بانک جهانی، مرتبه ایران از نظر فضای مساعد برای کسب و کار و فعالیتهای اقتصادی در میان 183 کشور، دارای رتبه 144 می باشد. شاخصهای دهگانه مورد بررسی بانک جهانی در این خصوص عبارتند از کسب و کار، زمان مورد نیاز برای کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیاتها، تجارت دارایی، قراردادها و ورشکستگی مرزی.