صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۲۱، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

شماری از هواداران تیم تراکتورسازی پس از درگیری با نیروی انتظامی به‌خاطر شعار دادن برای دریاچه ارومیه، دستگیر شدند
به نقل از سایت مجاهدین خلق ساعت ۱۸۰۰ روز ۱۸شهریور، حدود ۳۵‌هزار هوادار تیم ترآکتورسازی و ۴۰هزار هواداراستقلال در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کردند و درگیریهای متعدد و پراکنده بین ”هواداران تراکتورسازی“ و ”نیروی انتظامی“ رخ داد. چند نفر نیز در این درگیریها دستگیر شده‌اند. همچنین بر اثر ضرب ‌و شتم نیروی انتظامی شماری از تماشاگران نیز مجروح شدند. تماشاگران شعارهایی در اعتراض به خشک‌شدن دریاچه اورمیه می دادند.
 خبرگزاری حکومتی فارس نیز ضمن اشاره به حملات ماموران حکومتی به تماشاگران اعلام داشت که اینترنت و تلفن همراه قطع شده بود. لازم به ذکر است که
شهرهای تبریز و ارومیه که در طی هفته‌های اخیر کانون اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه بوده است، پس از پایان مسابقه فوتبال به صحنه اعتراض مجدد مردم بدل شد که در پی این تجمعات بسیاری از شهروندان در تاریکی شب توسط نیروهای انتظامی بازداشت و مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند. در خیابانهای مختلف تبریز و ارومیه نیروهای انتظامی با باتون و گاز اشک‌آور به شهروندان حمله کردند. از سوی دیگر فرمانده‌ سپاه تهران به قصد سرکوب بیشتر ارومیه و تمهیدات در این رابطه، قصد داشت که با فرمانده‌ نیروی انتظامی ارومیه در این رابطه صحبت کند، اما در حین صحبت فریاد می‌زند: ”ما آمده‌ایم که ترک‌ها را آدم کنیم“! این باعث می‌شود که فرمانده‌ انتظامی ارومیه در مقابل این حرف موضع بگیرد و به همین دلیل در فرودگاه بین هر دو طرف درگیری پیش آمد و سپاه، فرودگاه ارومیه را بست. بنا به گزارش سایت سازمان مجاهدین خلق روز گذشته، در تبریز، خوی و مرند نیز درگیری بین مردم و نیروهای حکومتی جریان داشت.

پارچه‌فروشان بازار تهران چهلمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشت
روز گذشته در چهملین روز اعتصاب پارچه فروشان بازار تهران اعتصاب‌کنندگان اعلام کردند برای باز کردن مغازه‌هایشان، تحت فشارهای شدید رژیم هستند، اما تاکید نمودند تا زمانی که به‌طور شفاف افزایش مالیات را لغو نکنند، اعتصاب خود را ادامه خواهند داد.

کارگران مجتمع گوشت فارس در شیراز، تجمع اعتراضی برپا کردند
روز 19 شهریور، کارگران مجتمع گوشت فارس در شیراز در مقابل استانداری و اداره کشاورزی رژیم تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران معترض با حمل پلاکاردهایی خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

دو نفر به دار آویخته شدند
 به گزارش خبرگزاری فرانسه ۱۹ شهریور،  دو نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، روز شنبه در زندانی در ساری واقع در شمال ایران، به‌دار آویخته شدند. بنا‌به آمار خبرگزاری فرانسه، تعداد کل اعدامها در سال جاری در ایران به ۱۸۶نفر رسیده و در تمام سال گذشته‌، تعداد اعدامها در ایران به ۱۷۹نفر رسیده است.

یک دانشجو به سه سال و نیم حبس تعزیری و هفتاد ضربه شلاق محکوم شد
محمد غفاریان، دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد، به تحمل سه سال و نیم حبس تعزیری و هفتاد ضربه شلاق محکوم شد. محمد غفاریان برای اتهام اقدام علیه امنیت ملی به دو سال حبس، برای اخلال در نظم عمومی به شش ماه حبس، برای توهین به ولی فقیه به یک سال حبس و ٣۵ ضربه شلاق و برای توهین به پاسداراحمدی نژاد به ٣۵ ضربه شلاق محکوم شده است. محمد غفاریان همچنین در پی اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، و به رغم کسب رتبه‌ی ٢٠٦، مردود اعلام شده و از ادامه‌ تحصیل نیز محروم شده است.

******
همزمان با دهمین سالگرد حمله‌های یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن، شهرهای مختلف آمریکا مراسم بزرگداشت یاد کشته‌شدگان این حمله‌ها را برگزار کردند. مراسم رسمی یادبود کشته‌شدگان یازده سپتامبر، در محل مرکز تجارت جهانی در نیویورک برگزار ‌شد. برجهای دوقلوی این مرکز دو هدف اصلی مهاجمان در روز یازده سپتامبر بودند. امسال نیز همچون سالهای گذشته، اسامی تمام قربانیان این حمله‌ها در مراسمی که در نیویورک برگزار گردید، خوانده شد. حمله‌های تروریستی 11 سپتامبر مرگ نزدیک به سه هزار نفر را به دنبال داشت. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت که این کشور همچنان در مقابله با تروریسم هشیار خواهد ماند. در حمله‌های روز یازده سپتامبر ۲۰۰۱، دو هواپیما با برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی برخورد کردند. هواپیمای سوم به ساختمان پنتاگون برخورد نمود و هواپیمای چهارم به دنبال درگیری سرنشینان با هواپیماربایان، در مزرعه‌ای در پنسیلوانیا سقوط کرد.