صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۱۴، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مردم تبریز و ارومیه در اعتراض به سیاستهای رژیم از جمله خشک شدن دریاچه ارومیه با نیروهای حکومتی درگیر شدند
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 12 شهریور،  تظاهرات در میدان آبرسان تبریز که نسبت به سایر مناطق گسترده تر بود از ساعت  ۱۹۰۰ الی ۲۱۰۰ شاهد تجمع بیش از ۵۰۰۰ تن از مردم تبریز در این منطقه بود که شعارهای ضد حکومتی سر می دادند. ماموران بسیجی که در اطراف آبرسان تلاش داشتند تظاهرات مردم را بر هم بزنند با مقابله جوانان روبرو شدند و جوانان، تعدادی از بسیجیان را زخمی و روانه بیمارستان کردند. تظاهر کنندگان سه خودروی حکومتی را در منطقه ولی عصر و ۵ خودروی حکومتی دیگر را در حوالی بازار به آتش کشیدند. اعتراضات در  تبریز در حالی صورت گرفت که از دو روز پیش کلیه نیروهای انتظامی و امنیتی در  آماده باش بودند و همه مرخصی ها را لغو کرده بودند تا از شکل گیری این تظاهرات جلوگیری کنند. هرچند یگان ضدشورش و نیروی انتظامی و عوامل اطلاعات و لباس شخصی ها و بسیجی ها از صبح در خیابانهای  اصلی شهر مستقر بودند و با بستن راهها درصدد جلوگیری از شکل گیری تظاهرات برآمدند، اما مردم ارومیه،  شنبه بعد از ظهر در مقابل استانداری تجمع نموده و ضمن محاصره کردن این ساختمان، سعی در ورود به آنجا را داشتند که نیروهای امنیتی به مردم هجوم برده و تعدادی از تظاهر کنندگان را دستگیر کردند. تظاهر کنندگان نیز با پرتاب سنگ به مقابله با نیروهای رژیم پرداختند. به نقل از این اطلاعیه، تا ساعت ۲۱ درگیری در اطراف استانداری به شدت ادامه داشت. در این درگیریها عوامل نیروهای حکومتی به مردم حمله کرده و با شلیک مستقیم شماری از تظاهر کنندگان را مجروح نمودند که حال تعدادی از مجروحان وخیم گزارش شده است. مردم خیابان طالقانی ارومیه را سنگربندی کرده و مانع عبور ماموران موتورسوار شدند.  در داخل کوچه های تنگ و پشت بامها مردم به سمت نیروهای رژیم سنگ پرتاب می کردند. حرکت نیروهای ضد شورش به خاطر راه بندانهای متعدد ایجاد شده، کُند شده بود. این اطلاعیه افزود که درگیری دیگری بین مردم و پاسداران و بسیجیها در خیابان دارایی روی داد. تا ساعت۲۳ از گوشه و کنار شهر صدای شعار و شلیک گاز اشک آور به گوش می رسید.  در ارومیه رژیم برای ممانعت از گسترش تظاهرات از صبح شنبه خطوط   اس ام اس را قطع و خطوط اینترنت را کُند کرده است.
گزارشها از تبریز حاکی هستند که روز شنبه 4000 تن از مردم این شهر، به سمت میدان ساعت حرکت کردند. مأموران حکومتی با شلیک گاز اشک‌آور به ‌مردم حمله نموده و تظاهر‌کنندگان متقابلاً سنگ پرتاب می کردند. هرچند اعتراضات مردمی در تبریز و ارومیه از رد طرح دو فوریتی توسط مجلس رژیم برای نجات دریاچه ارومیه که بسرعت رو به خشک شدن می رود، آغاز شد اما بسرعت به اعتراضات ضد حکومتی مبدل گشت.  
تلویزیون یورونیوز نیز امروز خبر خیزش مردم ارومیه و تبریز را منعکس کرد و گفت: تظاهرات مردم تبریز و ارومیه توسط نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. شاهدان برخورد نیروهای امنیتی را بسیار خشن توصیف کردند. این رسانه اضافه کرد: هنوز آمار رسمی از شمار زخمی و دستگیر‌شدگان در دست نیست.

فضای امنیتی- نظامی در کوار برقرار است
مجذوبان نور، خبر داد که دو اتوبوس از نیروهای منتسب به بسیج استان فارس، شامگاه پنجشنبه دهم شهریورماه برای ایجاد درگیری با دراویش نعمت اللهی گنابادی به کوار اعزام شدند و در سطح این شهرستان به تظاهرات و سردادن شعار مرگ بر درویش آمریکایی پرداختند. این نیروها که از شیرزا به کوار اعزام شده بودند از روز پنجشنبه دیوارهای شهرستان را با شعارها و اعلامیه های ضد دراویش پر کردند. پس از بی نتیجه ماندن اقدامات دراویش برای صحبت با مقامات دولتی و انتظامی و نماینده کوار، روز جمعه 11 شهریور، حملات لباس شخصیها به دروایش و حسینیه و برخورد مسلحانه آغاز شد. به نقل از مجذوبان نور، شاهدان عینی گفته اند: در جریان این درگیری که با پرتاب گاز اشک‌آور و شلیک گلوله از سوی لباس ‌شخصی ها آغاز شد، منازل برخی از دراویش مورد یورش و هجوم و تفتیش قرار گرفته و چند باب مغازه آنان نیز دستخوش حریق شد.

زندانیان سیاسی از وضعیت وخیم جسمانی رنج می برند
زندانی سیاسی جعفر اقدامی که به یک بیماری ناشناخته مبتلا شده و از ناحیه پشت و پاها بطور شبانه روزی رنج می برد، به جای انتقال به بیمارستان خارج از زندان به بهداری زندان گوهردشت منتقل شد. آقای اقدامی قادر به راه رفتن نیست و دچار کاهش شدید وزن شده است بطوری که کارهای شخصی وی با کمک همبندانش انجام می گیرد. روز جمعه ۴ شهریور ماه هنگام بازگشت به بند، افسر پاسدار، شیخ، همراه با ۳ پاسدار دیگر به وی و فعال دانشجویی علی اعجمی که او را همراهی می‌کرد یورش بردند و آنها را مورد ضرب‌وشتم قرار دادند که باعث ایجاد جراحاتی بر بدن آنها گردید. در خبری دیگر روز سه شنبه 8 شهریور حسین رونقی ملکی از سوی دادگاه انقلاب احضار شد و حکم 15 سال حبس تعزیری به وی ابلاغ گردید. گفته می شود آقای رونقی از امضای این حکم سرباز زده است. مسئولان دادسرا با تهدید و اعمال فشار بر این زندانی خواهان امضای آن هستند. از سوی دیگر جاوید هوتن کیان، وکیل دادگستری و از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز، تحت فشار‌های مختلف و در وضعیت بد جسمانی قرار دارد. این وکیل دادگستری که به علت دفاع از سکینه محمدی در ۱۸مهرماه سال گذشته بازداشت شد، پس از گذشت بیش از ۱۰ماه هم‌چنان به‌صورت ایزوله در زندان مرکزی تبریز نگهداری می‌شود. وی که از سوی دادگاههای انقلاب تهران و تبریز به ۱۱سال حبس تعزیری محکوم شده است، به‌دلیل بیماری‌های مختلف جسمی که اکثر آنها به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی، قابل تشخیص و نامگذاری نیست، در رنج است.

سازمان ملل دولت عراق را به التزام به قوانین بین‌المللی در رفتارش با ساکنین اشرف، فراخواند
در دیداری که بین نماینده دبیرکل در عراق ملکرت و نخست‌وزیر نوری مالکی انجام شد سایت جیران ۸ شهریور نوشت: در بیانیه هیأت همیاری سازمان ملل در عراق یادآور شده است که ”کمیسر عالی حقوق‌بشر طی چند سال گذشته از نزدیک بر وضعیت قرارگاه و یافتن راه‌حلهای ممکن جهت کمک به دستیابی به راه‌حلهایی که با حقوق حاکمیت عراق و قانون بین‌المللی همخوانی داشته بشد نظارت داشته است“. بیانیه اضافه می‌کند ”دفتر حقوق‌بشر وابسته به این هیأت به ارزیابی منظم از وضعیت داخل قرارگاه اشرف و اطراف آن صرفاً در رابطه با موضوعات انسانی و حقوق‌بشر می‌پردازد، و سازمان ملل ‌متحد همچنان به حفاظت از ساکنان قرارگاه اشرف در برابر جابه‌جایی و اخراج و باز اسکان اجباری فرا می‌خواند چرا که این امور با اصل عدم بازگشت اجباری در تعارض است“. 

گروهی از جوانان در مشهد٬ شیراز و ساری به اتهام آب بازی دستگیر شدند
خبرگزاری حکومتی فارس گزارش کرد که نیرو‌های سپاه٬ اطلاعات و پلیس روز جمعه (۱۱ شهریور) در استان مازندران گروهی از جوانان که قصد برگزاری جُنگ «آب‌پاشان» را داشتند دستگیر کردند. این خبرگزاری حکومتی افزود که در این فراخوان فیس‌بوکی قرار بود «پسران و دختران جوان ایرانی» با جمع شدن در پارک‌های شهر خود «یک روز شاد و مفرحی را رقم بزنند» که ماموران مانع از برگزاری این مراسم شدند. این خبرگزاری حکومتی از قرار‌های فیس‌بوکی هفته‌های اخیر با عنوان حرکتی «ایران‌ ستیز» یاد کرده که هدف آن «عادی جلوه دادن روابط پسران و دختران و برهم زدن قبح گناه است.» در همین رابطه سایت حکومتی مشرق‌نیوز گزارش داد که روز جمعه (۱۱ شهریور) حدود ۳۵۰ تن از جوانان شهر مشهد که قصد داشتند برنامه آب بازی را برگزار کنند توسط نیروی انتظامی متفرق شده و عداه ای را دستگیر کردند. مشرق نیوز، گفت: «این فراخوانها که از طرف گروههایی با اهداف ضدانقلابی تدارک دیده می‌شود به محلی برای دهن کجی به ارزشهای اسلامی جامعه تبدیل شده است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آخرین گزارش فصلی خود در سال ‌٢٠١١ درباره فعالیتهای هسته‌‌ای رژیم ایران را منتشر کرد
واشنگتن پست به‌نقل از آسوشیتدپرس۱۱شهریور نوشت: روز چهارشنبه آژانس هسته‌یی سازمان ملل گفت که به‌طور فزاینده ای نگران سیلی از اطلاعات  محرمانه‌ای است که نشان می‌دهد ایران به فعالیت مخفی خود، در توسعه قدرت انفجاری کلاهک هسته‌یی برای موشک و سایر عناصر برنامه تسلیحات هسته‌یی، ادامه می‌دهد. در این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ گفت، بسیاری از کشورهای عضو  که اسناد این ارزیابی را  ارائه داده‌اند، اطلاعات دریافتی را، معتبر، گسترده و جامع توصیف می‌کنند. در آن همچنین گفته شده است که تهران به قول خود در  اوایل امسال برای شروع نصب تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم در یک محل جدید در سنگری زیر زمینی عمل نموده است که این سنگر در مقابل حملات هوایی بهتر از تاسیسات فعلی غنی‌سازی، حفاظت‌ شده است. ایران هم‌چنین  این ادعا که به‌طور مخفیانه برنامه تسلیحات هسته‌یی آزمایش می‌کند را انکار می کند.