صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز 29 تیرماه، گزارش بان کی مون، دبیرکل ملل متحد، درباره ماموریت سازمان ملل در عراق بر اساس قطعنامه 1936 شورای امنیت منتشر شد. مواد 49 و 66 این گزارش در دو فصل متفاوت به وقایع خشونت‌بار 7 و 8 آوریل در اشرف اختصاص دارد. بان کی‌مون دبیرکل ملل متحد، گفت: من به مقامات عراقی اصرار می‌کنم از به کار بردن قهر خودداری و دسترسی کافی ساکنان کمپ به کالاها و خدمات را تأمین کنند. من به‌خاطر از دست رفتن جان افراد در واقعه خشونت‌بار در کمپ "عراق جدید" در 7 و 8 آوریل نگران هستم. من تمام طرفهای درگیر را ترغیب می‌کنم به یک راه‌حل مورد اجماع دست پیدا کنند. راه‌حلی که در عین احترام به حاکمیت عراق، با قانون بین‌المللی حقوق‌بشر و اصول انسان‌دوستانه، همخوان و منطبق باشد. به این منظور من به کشورهای عضو سازمان ملل فراخوان می‌دهم به اجرای هر ترتیباتی که برای حکومت عراق و ساکنان کمپ قابل‌قبول باشد کمک کنند از چنین راه‌حلی حمایت نمایند و برای آن تسهیلات فراهم کنند. از سوی دیگر خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، در یک کنفرانس بین‌المللی، قبول همه ملاحظات دبیرکل ملل ‌متحد از سوی ساکنان اشرف را اعلام کرد. وی ترتیبات و راه‌حل واقعی و عملی را بر شمرد و اعلام کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا از راه حل پارلمان اروپا برای انتقال ساکنان اشرف به کشورهای ثالث را اعلام نمایند، حفاظت اشرف توسط آمریکا، اتحادیه اروپا و ملل متحد تا انتقال همه ساکنان، تامین و تضمین شود، ناظران ملل متحد تا پایان انتقال افراد در اشرف بطور دائمی مستقر باشند، ملل متحد، جهت ممانعت از تکرار فاجعه در مورد حمله 8 آوریل تحقیقات بعمل آورد و دولت عراق را وادار کنند از فراخوان دبیرکل ملل متحد برای پایان دادن به هرگونه استفاده از زور و خشونت تبعیت کند و محاصره و شکنجه ساکنین اشرف پایان دهد افراد مسلح را از داخل اشرف بیرون کند.

یک فرمانده سپاه پاسداران در درگیری با پژاک کشته شد

خبرگزاری حکومتی فارس30 تیر گزارش داد که یکی از فرماندهان سپاه از قم که برای انجام ماموریت به منطقه سردشت رفته بود، همراه با پنج تن دیگر از اعضای این سپاه در درگیری با پژاک کشته شده است. وی عاصمی نام داشت. همچنین بر اثر توپ‌باران مناطق کردستان عراق توسط رژیم ایران 2نفر از ساکنان این مناطق مجروح شدند. رئیس بیمارستان قلعه‌دیزه گفت: «توپ‌باران منجر به مجروح شدن 2شهروند در استان سلیمانیه شد. اهالی منطقه ”سوران“ بر اثر توپ‌باران رژیم ایران خانه‌های خود را تخلیه کرده به شهرهای دور از مرز کوچ کردند». در واکنش نسبت به توپ باران رژیم ایران، شوان طه عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: این کمیسیون گزارش دقیقی از توپ‌باران مناطق مرزی عراق توسط رژیم ایران به مجلس ارائه خواهد کرد. وی گفت: در برابر دولت راهی به جز روی آوردن به جامعه بین‌الملل برای متوقف کردن توپ‌باران توسط رژیم ایران وجود ندارد. وی افزود: ما از روستاهای مرزی اربیل و سلیمانیه دیدار کردیم و شاهد آن بودیم که ساکنان این روستاها از ترس توپ‌باران رژیم ایران، رنج می‌برند وى گفت: توپخانه رژیم ایران بعد از خروج هیئـت پارلمانی عراق و کردستان از این منطقه روستای ”سونی در شهرستان بشدر“ را توپ‌باران کرد، که منجر به زخمی‌شدن ۴تن از اهالی این روستا شد. از سوی دیگر و به نقل از سایت جنگ خبر، سفیر رژیم در بغداد گفت که مسئولان عراقی تجاوز نظامی به کردستان عراق را حق ایران می دانند. حسن دانايي‌فر، سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد در گفت‌وگو با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، با بيان اينكه مسئولان عراقي در مبارزه با گروهك تروريستي پژاك جدي هستند، گفت: آنها اين گروهك را تروريستي مي‌دانند و عنوان مي‌كنند كه اين حق ايران است كه با اين گروهك برخورد كند.

دولت کانادا نپذیرفتن گزارشگر ویژه ملل متحد برای وضعیت حقوق بشر توسط رژیم ایران را محکوم کرد

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا طی بیانیه ای، اعلام کرد این تصمیم مقامات رژیم تهران از جمله اقدامات دیپلماتیک این رژیم در بی احترامی به استانداردهای دیپلماتیک است و به هدف تضعیف فعالیت سازمان ملل متحد برای ارتقا و حفاظت از حقوق بشر میباشد. وزیر خارجه کانادا تصریح کرد رژیم ایران تعهدی که قرار است به سازمان ملل متحد و ارزشهای آن داشته باشد را به سُخره گرفته است. جان برد در بخش دیگری از بیانیه خود خاطرنشان ساخت: رژیم ایران از یک سو به دنبال کسب جایگاه بالاتری در سازمان ملل متحد است و از سوی دیگر، از پذیرش پایه ای ترین الزامات عضویت در ملل متحد، همچون اجازه دسترسی ناظران و گزارشگران بین المللی مستقل حقوق بشر امتناع می کند. وزیر خارجه کانادا در ادامه بیانیه خود تاکید کرد: کانادا بار دیگر رژیم ایران را به رعایت بی قید و شرط تعهدات بین المللی، هم از نظر قانونی و هم در جنبه عملی فرا میخواند.

تعدادی از کارگران شیرازی مقابل مجلس رژیم تجمع کردند

خبرگزاری حکومتی مهر، 2 مرداد گزارش داد: پیش از آغاز جلسه رسمی مجلس در روز یکشنبه تعدادی از کارگران صنایع مخابراتی راه دور شیراز با حضور مقابل مجلس سعی کردند اعتراض خود نسبت به دریافت نکردن حقوق 24 ماهه را به گوش نمایندگان مجلس برسانند. این کارگران با سر دادن شعارهای "مصوبات دولت اجرا باید گردد"، " حق و حقوق کارگر پرداخت باید گردد" و " زندگی معیشت، حق مسلم ماست" نارضایتی خود از وضعیت زندگی و کار را بیان کردند. به گزارش مهر، پلاکاردهای همراه این کارگران حاوی نوشته هایی از جمله " کمک به ITI یا تعطیلی ITI "، " چرا مصوبات سفرهای استانی اجرایی نمی شود؟"، "بعد از گذشت 26 ماه از مصوبات هیئت دولت و رئیس جمهور کارگر بدون حقوق است" بود.

کارگران کارخانه ایرانیت تهران، تجمع اعتراضی برپا کردند

400تن از کارگران کارخانه ایرانیت روز شنبه در مقابل فرمانداری رژیم در شهرری تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به تأمین نشدن مواد اولیه آزبست و تعطیلی کارخانه تجمع کردند.

جمعه خونین اسلو، دهها کشته بر جای گذاشت

پلیس نروژ روز یکشنبه اعلام کرد: روز جمعه در جریان حمله یک فرد مسلح به سوی شرکت کنندگان در اردوی جوانان حزب کارگر در حومه اسلو 91 تن کشته شده اند. به گزارش خبرگزاری رویتر 31تیر، این حمله در حالی واقع شد که کمی پیشتر در اثر انفجار بمب در نزدیکی دفتر نخست‌وزیری نروژ دست کم 7 تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند. پلیس نروژ گفت این دو حمله در ارتباط با یکدیگر هستند. به گفته پلیس نروژ یکی از شهروندان این کشور عامل این حمله می باشد که دستگیر شده است. رسانه‌های نروژی گزارش دادند فرد مهاجم که 32 ساله است یونیفورم پلیس بر تن داشته و از افراطی های این کشور میباشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه قرار بود نخست ‌وزیر نروژ در این گردهمایی شرکت کند. در پی انفجار بمب در نزدیکی دفتر نخست وزیر به چندین ساختمان دولتی و از جمله دفتر نخست‌وزیری آسیب وارد شد، بطوریکه شیشه های ساختمانها تا طبقه بیستم شکسته شدند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس 31 تیر، پس از این حملات ینس استولتنبرگ نخست وزیر نروژ گفت: پیام تمام نروژ به هر کسی که به ما حمله کرده این است که شما نمی‌توانید ما را نابود کنید، نمی‌توانید دموکراسی و آرمانهایمان برای دنیایی بهتر را از بین ببرید.

جنگنده های ناتو در ساعات بامدادی روز شنبه مراکز قذافی دیکتاتور لیبی را بمباران کردند

به گزارش رویتر، اول مرداد شش انفجار پی در پی بامداد یکشنبه از مهیب ترین انفجارها در پایتخت لیبی طی هفته های اخیر بوده است. همزمان نیروهای ارتش آزادی بخش لیبی از حملات خود در شرق طرابلس خبر داده اند که طی این عملیات یکی از مقامات ارشد امنیتی رژیم قذافی کشته شده است.