صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۲۷، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

تحقیر و گرداندن مردم در شهرها توسط حکومت همچنان ادامه دارد

به نقل از خبرگزاری هرانا، در پی اجرای طرح "ارتقای امنیت اجتماعی"، هفته‌ گذشته ۹ نفر در قم تحت عنوان "اراذل اوباش و مخلان نظم و امنیت" در سطح این شهر گردانده شدند. خبرگزاری حکومتی مهر گزارش داد که پس از دستگیری ۱۰ نفر تحت عنوان اراذل و اشرار و انتقال ایشان به کلانتری ۱۸ قم، ۹ نفر آنها در شهر گردانده شدند و نفر دهم به ‌دلیل شدت جراحات بر اثر اصابت چاقو از ناحیه دو دست حضور نداشت. این افراد غروب روز پنجشنبه در شهرک امام حسن، انصار، مرصاد و مدرس قم گردانده شدند. مهر افزود که اتهام این ۱۰ تن شرارت، چاقوکشی، مزاحمت و تخریب بوده است. لازم به ذکر است که در اوایل تیرماه نیز دو شهروند دیگر قمی در سطح شهر گردانده شده بودند.

******

خبرگزاری رسمی رژیم با عنوان نام فردی با استفاده از حروف اختصاری"ق. ک" نوشت که حکم اعدام وی پس از تأیید در دیوان عالی رژیم روز چهارشنبه ۲۲ تیر در زندان بندرعباس به اجرا گذاشته شده است. در خبری دیگر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بر اساس منابع موثق محلی خبر داده است که در روزهای اخیر 30 زندانی دیگر به طور مخفیانه در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شدند. این 30 زندانی که به نظر می رسد در ارتباط با جرایم مواد مخدر بوده اند در دونوبت، در روزهای چهارشنبه 8 تیر و یکشنبه 12 تیر به طور دسته جمعی اعدام شدند. گزارشهای رسیده حاکی از آنست که این اعدامها، همچون اعدامهای ماههای گذشته، بدون طی روال قانونی اجرای احکام اعدام و بدون اطلاع و حضور خانوداه ها و وکلای زندانیان صورت پذیرفته است. همچنین، خبر اعدام آنان به هیچ رسانه رسمی در داخل کشور اعلام نشده است.

یک عضو کمیسیون قضایی مجلس رژیم اجرای حکم اعدام در ملأعام را مفید دانست

به نقل از سایت مجاهدین خلق، خلیل حیات مقدم عضو کمیسیون قضایی مجلس رژیم که اظهاراتش در رسانه‌های حکومتی منتشر شده، گفت: هدف قانون‌گذاران در حوزه مجازاتها، تنبیه و ایجاد تنبّه بوده است به‌گونه‌ای که فردی که اقدام مجرمانه‌ای را انجام داده است متنبه شود و هم‌چنین افرادی هم که هنوز مرتکب اشتباهی نشده‌اند فکر چنین جرائمی هم از سرشان خطور نکند. وی درباره اجرای حکم اعدام در ملأعام افزود: «قطعاً اجرای این‌گونه احکام در ملأعام مفید و پیشگیرانه است... . قاضی می‌تواند با توجه به تشخیص خود دستور اجرای حکم در ملأعام را صادر کند».


فشارها عليه زندانيان سياسي در زندان گوهردشت شدت مي گيرد

آژانس ايران خبر گزارش 26 تیر گزارش داد: بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" از روز پنجشنبه 23 تیرماه ماموران ولی فقیه اقدامات سرکوبگرانه را علیه زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج شدت بخشیدند. آنها زندانیان سیاسی را بدون هیچ دلیلی از رفتن به هواخوری محروم کرده اند و در طی 3 روز گذشته از مکان محصوری که هواخواری نامیده می شد محروم شده اند. مامورین وزارت اطلاعات دستور قطع آب گرم استحمام زندانیان سیاسی را داده اند و زندانیان سیاسی از داشتن آب گرم برای استحمام محروم هستند. این شرایط بخصوص برای زندانیان بیمار و مسن مشکلاتی را ایجاد کرده است. این منبع افزود: مامورین وزارت اطلاعات همچنین مدتی پیش بر روی تمامی دریچه های سلولهای زندانیان سیاسی طوری ریز نصب کرده اند. محدودیتها و اقدامات سرکوبگرانه از مدتی پیش علیه زندانیان سیاسی کاملا ایزوله شده در سالن 12 بند 4 زندان گوهردشت کرج آغاز شده است و روز به روز بر شدت آن افزوده می شود. یورشهای شبانه، انتقال به شکنجه گاههای وزارت اطلاعات، عدم درمان زندانیان سیاسی که در شرایط حاد جسمی هستند، نبود وسایل لازم خنک کننده هوا در گرمای شدید تابستان، نبود آب سردکن در سالن، اخاذی مبالغ هنگفت از زندانیان سیاسی جهت دندانپزشکی و عدم رسیدگی دندانپزشکی به آنها، اخاذی از زندانیان سیاسی جهت تامین آب سرد کن، وسایل خنک کننده و عدم به اجرا در آوردن آن وعده ها و موارد متعدد دیگر. کسانی که اعمال سرکوبگرانه را در زندان گوهردشت کرج علیه زندانیان سیاسی به اجرا در می آورند عبارتند از محمد مردانی رئیس زندان،خادم معاون زندان، فرجی نژاد رئیس اطلاعات زندان و تالیوردی رئیس بند 4 زندان گوهردشت کرج.


نیروهای حکومتی رژیم ایران و پژاک درگیر شدند

آکا نیوز کردستان ۲۷ تیر گزارش داد: سخنگوی رسمی حزب حیات آزاد کردستان اعلام کرد که درگیری میان افراد مسلح آنها و سپاه پاسداران ایران شروع شده و از روز شنبه، ایران ۲۱ کشته و پژاک دو کشته داشته است. شیرزاد کمانگر روز یکشنبه به خبرگزاری کردستان (آکانیوز) اعلام کرد که بعد از درگیری که از روز شنبه شروع شده است سپاه پاسداران ایران در تلاش برای عبور از مرز هستند و سلاح کاتیوشا و توپ و هلیکوپتر نظامی به‌کار گرفته است. کمانگر فاش کرد که در این درگیری فقط منطقه (دوله کوکی و ناوبَرد) در خاک اقلیم کردستان صحنه درگیری بوده و بقیه نقاط در داخل مرز ایران بوده است. وی افزود در این درگیری هدف ایران پژاک نیست. بلکه می‌خواهد افراد مسلح انصارالاسلام را در مرزهایش با اقلیم مستقر کند. این هم به وضعیت به‌ هم ‌ریخته سوریه ربط دارد و ایران احساس ترس کرده که این اعتراضات، ایران را نیز در بگیرد. زیرا درگیری فقط در این منطقه نیست در مرز شمال با شرق نیز چنین تلاشی وجود دارد. . . ».


مشخصات کاربران اینترنت در کافی‌نت‌های ایران، ثبت می شود

طبق بخشنامه‌ای جدید از سوی اداره اماکن عمومی و با توصیه‌ی پلیس امنیت سایبری به اتحادیه‌ی صوتی و تصویری و صنف کافی‌نتداران، تمامی صاحبان کافی‌نت‌ها ملزم به نصب دوربین مداربسته و ثبت تمامی مشخصات فردی کاربران اینترنت شدند. طبق این بخشنامه از هر یک از اعضای اتحادیه مبلغ ۱۵۰۰۰۰ ریال دریافت و یک جلد دفتر ثبت اطلاعات فردی کاربران کافی‌نت به ایشان اعطا می‌شود، کافی‌نت داران بایستی تمامی اطلاعات کاربر اعم از مشخصات سجلی و کارت ملی و تاریخ و ساعت استفاده از سیستم را در دفتر ثبت کنند. این اقدام با تغییر رئیس اماکن عمومی، سرهنگ خلیل هلالی به‌عنوان رئیس پلیس جدید اماکن عمومی جهت محدودیت کاربران اینترنت در کافی‌نت‌ها صورت گرفت.

ضرب العجلی در شیراز بمنظور جمع آوری ماهواره ها صادر شد

سایت جنگ خبر اطلاع داد: به گزارش ایلنا از شیراز، سردار سرتيپ دوم سيروس سجاديان جانشين فرمانده انتظامي استان فارس گفت:‌ در چارچوب اجراي طرح ارتقاي امنيت اخلاقي در جامعه و با بهره گيري از قانون برخورد با تجهيزات دريافت از ماهواره، طرح برخورد با استفاده كنندگان از تجهيزات دريافت ماهواره، نصابان و فروشندگان اين تجهيزات در دو مرحله اجرا مي شود. تصریح کرد: مرحله اول اجرای این طرح، اطلاع رساني و هشدار به شهروندان براي جمع آوري اين گونه تجهيزات را شامل می‏ شود و در مرحله بعد پليس با جمع آوري اطلاعات از اماكن اعم از خصوصي و غير خصوصي و با هماهنگي مراجع قضايي، نسبت به جمع آوري تجهيزات دريافت از ماهواره در منازل اقدام خواهد كرد. جانشين فرمانده انتظامي استان فارس در ادامه هشدار خود به شهروندان، گفت: این طرح ابتدا در شیراز، سپس در همه شهرستان‏های استان اجرا می‏ شود که استفاده كنندگان از تجهيزات ماهواره اي علاوه بر ضبط و مصادره اين گونه تجهيزات به مجازات نقدي كه در قانون به آن اشاره شده نیز محكوم خواهند شد.


يك شركت در اردبيل تمامي كارگران خود را اخراج كرد

آژانس ايران خبر 26 تیرماه گزارش داد: شركت سيلوي 50هزار تني روكندي تمامي كارگران خود را اخراج كرد. يكي از فعالين كارگري در اين باره به ايران كارگر گفت: از تعداد كل كارگران اين كارخانه، تنها 100 نفر باقيمانده بودند كه آنها را نيز در نهايت در فروردين ماه اخراج كردند. قابل ذكر است كه اين شركت در سال 1383 تاسيس شده بود و داراي 600كارگر بود.


"تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر غیرقانونی است"

خبرگزاری هرانا 25 تیرماه در سایت خود نوشت: دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، اقدام نهادهای بین‌المللی در تعیین گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران را غیرقانونی خوانده است. محمد جواد لاریجانی، تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را یکجانبه و بدون مبنای قانونی خوانده و به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است: "جمهوری اسلامی ایران با شخص گزارشگر حقوق بشر مشکلی ندارد، اما تعیین گزارشگر برای وضعیت حقوق بشر ایران قابل قبول نیست و ما این موضوع را نخواهیم پذیرفت." اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه، ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد)، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو و فعال حقوق بشر را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران انتخاب کردند. بر اساس مصوبه شورای حقوق بشر، آقای شهید موظف است گزارشهای مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را بررسی کرده و گزارش نهایی خود را در نشست در ماه سپتامبر، به اعضای شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کند.


نشان مبارزه با تروریسم به سفیر رژیم در روسیه اعطا شد!

خبرگزاری حکومتی مهر نوشت: مدال «مبارزه با تروریسم» از سوی سازمان رزمندگان ارتدکس و مرکز ملی «ضد ترور» روسیه به محمود رضا سجادی سفیر ایران در مسکو اعطا شد. به گزارش خبرگزاری مهر، سمیکوف رئیس سازمان رزمندگان ارتدکس و سرلشگر اینارکایف مشاور رئیس اداره کل «اف اس کا» از سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند. طی این ملاقات به مناسبت فعالیت چشمگیر ایران در جهت تقویت حسن همجواری با روسیه و مبارزه با تروریسم بین المللی مدال «مبارزه با تروریسم» به محمود رضا سجادی سفیر ایران در روسیه اعطا شد. خاطرنشان می نماید این نشان بطور مشترک از سوی سازمان رزمندگان ارتدکس و مرکز ملی «ضد ترور» اهداء شده است. ضمنا طرفین در مورد برگزاری مراسم مشترکی در جهت تقویت همکاری ایران و روسیه و گسترش فعالیت دیپلماسی عمومی در جهت مصالح دو کشور توافق کردند.

آرژانتین به رژیم ایران گفت تا متهمان بمب‌گذاری را تحویل دهد

به گزارش خبرگزاری فرانسه ۲۶ تیرماه، دادستان آرژانتینی که بدترین حمله تروریستی در خاک آرژانتین در سال ۱۹۹۴را تحقیق می‌کند روز شنبه از ایران خواست تا متهمان این پرونده را تحویل دهد. در حمله تروریستی سال ۱۹۹۴ به ساختمان خیریه یهودیان ۸۵نفر کشته شدند. - صحبتهای دادستان آرژانتین بعد از این صورت گرفت که سخنگوی وزارت‌خارجه ایران روز شنبه گفت این کشور آماده گفتگوی سازنده در رابطه با این پرونده است. آلبرتو نیسمان دادستان آرژانتینی طی بیانیه‌یی گفت "اگر ایرانیان و دولت آنها آماده همکاری هستند، باید این همکاری را برای اولین و آخرین بار و از تنها طریق ممکنه انجام دهند: تمامی متهمان این حمله تروریستی وحشتناک را تحویل دهند... (نقطه چین از متن اصلی) و از طرح صحبتهای عاری از محتوا که به هیچ جایی نمی‌رسد خودداری کنند"... خبرگزاری فرانسه افزود: روز دوشنبه هفدهمین سال حمله‌یی است که مقامات قضایی آرژانتین معتقدند به دستور ایران انجام شده است. آرژانتین، حکم جلب احمد وحیدی وزیر دفاع فعلی ایران همراه با پنج ایرانی دیگر و یک لبنانی را برای طراحی و اجرای این بمب‌گذاری صادر کرده است.