صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۹، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

سایت همبستگی ملی خبر داد: دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر تهران به اقدام رژیم برای قطع آب و برق خوابگاه این دانشگاه جهت تعطیل کردن خوابگاه دانشجویی اعتراض کردند.

کارگران کارخانه سراب بافت در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۷ماه حقوق عقب‌افتاده‌شان، تجمع اعتراضی برپا کردند

سایت مجاهدین خلق گزارش داد: کارگران کارخانه سراب بافت در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۷ماه حقوق عقب‌افتاده خود در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. کارگران با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان رفع بلاتکلیفی خود شدند.

" صدور و اجرای احکام اعدام از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است"

غلامعلی رضایی، رئیس‌کل دادگستری رژیم در استان اردبیل، از اعدام دفاع کرد و گفت: «صدور و اجرای احکام اعدام از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است». لازم به ذکر است که وی پیش از این از صدور حکم اعدام حدود 40زندانی در این استان خبر داده و گفته بود هم‌اکنون تعدادی از احکام صادره مراحل قانونی لازم را طی کرده‌اند و بزودی به مرحله اجرا در خواهند آمد.


منصوره بهکیش آزاد شد

خانم منصوره بهکیش روز شنبه هجدهم تیر با قرار کفالت آزاد شد. وی از حامیان مادران عزادار(مادران پارک لاله) و مادران خاوران که روز 22 خرداد در خیابان توسط نیروهای امنیتی شناسایی و دستگیر شده بود، روز گذشته پس از حدود یک ماه بازداشت با کفالت مادرش از زندان آزاد گردید. بر اساس گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، مقامات امنیتی و قضایی هنوز دلیلی برای بازداشت وی اعلام نکرده و از اتهامات او همچنان اطلاعی در دست نیست. بازداشت منصوره بهکیش، با اعتراض و واکنشهای گسترده سازمانهای حقوق بشری داخلی و بین المللی و نیز دولتها همراه بوده و در همین ارتباط فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، نیز با صدور بیانیه‌ای این اقدام ماموران امنیتی و مقامات قضایی را محکوم کرده بود. این منبع اضافه کرد که از اعضای خانواده خانم منصوره بهکیش، محمدرضا (کاظم) بهکیش در اسفند ماه سال ۶۰ در جریان درگیری در تهران کشته شد. خواهر وی زهرا بهکیش در شهریور سال ۶۲ پیش از آنکه به دست ماموران جمهوری اسلامی بیفتد با سم سیانور به زندگی خود پایان داد، برادر دیگر وی محسن بهکیش در اردیبهشت سال ۶۴ در تهران اعدام شد. برادران دیگرش محمود و علی در جریان قتل عام زندانیان سیاسی در شهریور سال ۶۷ به دار آویخته شدند و سیامک اسدیان همسر خواهر وی نیز در مهرماه سال ۶۰ در درگیری مسلحانه در آمل کشته شد.

توپ باران کردستان ادامه دارد

سایت رادیو نوا ۱۸ تیرماه گزارش داد: حزب حل دموکراتیک کردستان درخواست کرد که اقلیم کردستان از طریق کانالهای دیپلوماتیک از رژیم ایران بخواهد توپ‌باران مناطق اقلیم را متوقف کند. نجیبه عمر احمد جانشین رئیس حزب حل دموکراتیک کردستان در یک موضع‌گیری برای رادیو نوا اعتراض خود را نسبت به تعدی علیه اعضای مجاهدین خلق در کمپ اشرف و احزاب سیاسی کردهای شرق در اقلیم کردستان اعلام کرد. جانشین دبیرکل حزب حل دموکراتیک کردستان در ادامه موضع‌گیری‌اش به این اشاره کرد که تجاوز به هر نیروی اپوزیسیون ایرانی در اقلیم کردستان و عراق به سود کشور ایران است. به همین خاطر هر تصمیمی در مورد کمپ اشرف گرفته شود در آینده بر احزاب سیاسی شرق در اقلیم تأثیر خواهد داشت. نجیبه عمر احمد جانشین رئیس حزب حل دموکراتیک کردستان افزود که باید مسئولین اقلیم کردستان از طریق روابط دیپلوماتیک، حدی برای توپ‌باران مناطق مرزی اقلیم کردستان مشخص کنند و حداقل این را به مسئولین ایرانی بگویند که ”خاک مرا توپ‌باران نکنید و مردمم را سرگردان نکنید ”»

"تحریمهای تازه گوشزدی به ناقضان حقوق بشر در ایران است"

سایت رادیو فردا ۱۸ تیر، گزارش داد که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز ایالات متحده به همراه بریتانیا محدودیتهای صدور روادید برای مقامهای دولتی و دیگر اشخاصی که در نقض حقوق بشر در ایران دخیل بوده‌اند، اعمال کرد.» روز جمعه، وزیر خارجه کانادا هم با اعلام اقدام مشترک این سه کشور گفت: «کانادا، بریتانیا و ایالات متحده برای جلوگیری از ورود ناقضان حقوق بشر یا افرادی که مرتبط با برنامه‌ هسته‌ای هستند، اقدام هماهنگ خواهد کرد.» جان بِرد، وزیر خارجه کانادا در سخنانی شدیداللحن گفت: «این پیامی به دستگاه رهبری ایران است: ایران به جایگاه خود به عنوان یک عضو تمام و کمال و مورد احترام در جامعه جهانی دست نخواهد یافت تا زمانی که دولتش به تعهدات بین‌المللی و داخلی خود عمل نکند.»

******

فردا دوشنبه 11 ژوئیه، آکسیونی در شهر اتاوا به مناسبت 11 ژوئیه، روز جهانی علیه سنگسار، ساعت 12 تا 2 بعد از ظهر از سوی کمیته علیه سنگسار و اعدام، همبستگی ایران و یک قانون برای همه، در برابر پارلمان کانادا در این شهر برگزار خواهد شد. همچنین در رابطه با آکسیونهای حمایت از ساکنان اشرف، ایرانیان اتاوا روز یکشنبه ساعت 6 در برابر پارلمان کانادا در اتاوا آکسیون هفتگی خود را که از چندین هفته پیش آغاز شده، برگزار می کنند.