صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۲، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

حکم اعدام کشیش مسیحی در دادگاه تجدید نظر تأیید شد

به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز"، دادگاه دیوان عالی كشور روز سه شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۰، با رد اعتراض "یوسف ندرخانی" بر حکم اعدامش، آنرا تأیید نمود. "یوسف ندرخانی" متهم است که در سن ۱۹ سالگی از دین اسلام خارج شده و به مسیحیت روی آورده و به گفته مقامات قضایی جمهوری اسلامی در این سالها برای مسیحیت تبلیغ کرده است. بر همین اساس ایشان از سوی شعبه ۱۱ دادگستری استان گیلان به اتهام "ارتداد و تبلیغ مسیحیت" به مسلمانان به اعدام محکوم شده است. "یوسف ندرخانی" كه همفكرانش وی را كشیش خطاب می كنند از "مسیحیان غیر تثلیثی" است كه در ۲۰ مهرماه ۱۳۸۸ تاكنون در زندان رشت بسر می برد. اگر چنانچه حکم اعدام وی اجرا گردد، اولین حکم رسمی اعدام به اتهام مسیحیت در ۲۰ سال اخیر خواهد بود. محبت نیوز افزود: پیش از این در روز سوم دسامبر سال ۱۹۹۰ كشیش "حسین سودمند" به‌خاطر پافشاری در ایمان مسیحی‌ خود در محوطه زندان مشهد به‌دار آویخته شد. زنده یاد سودمند تنها کشیشی است که رسما از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی به‌خاطر عدم انکار ایمان مسیحی‌ خود اعدام شده است. منابع خبری گزارش دادند : " در حال حاضر هیچ اقدامی از داخل ایران برای لغو حکم امکان پذیر نیست و هر لحظه امکان اجرای حکم اعدام وجود دارد. اکنون تنها گزینه موجود برای لغو حکم جلب توجه سریع جامعه بین المللی به این موضوع است." وی همچنان در زندان شهرستان لاكان در بند دادگاه انقلاب آن شهر زندانی است، طبق گزارشات دریافتی در این زندان از انواع روش ها از جمله دارو برای بازگشت او به اسلام نیز استفاده شده است. ندرخانی ۳۵ ساله و دارای دو فرزند می‌باشد كه همسر ایشان نیز خانم فاطمه پسندیده پیش تر به اتهام گرایش به آئین مسیحیت از سوی مسئولان قضایی رشت ابتدا به حبس ابد محکوم شد اما در مهر ماه ۱۳۸۹ در جلسه دادگاه از اتهامات وارده تبرئه و از زندان آزاد شد. در طول سالهای ۲۰۱۰ و۲۰۱۱، شماری از دگر اندیشان مذهبی از اعضا گروه مسیحیان (غیر تثلیثی) تنها به دلیل اعتقادات و مناسک مذهبی شان در شهرهای رشت ،بندرانزلی،كرج و شیراز مورد تعقیب قانونی قرار گرفته‌اند كه برخی از آنان بازداشت و پس از انجام مراحل دادگاهی آزاد شدند. گروه‌ "مسیحیان غیر تثلیثی" با تعالیم و اصول متفاوت از عرف كلیساهای رسمی ایران در درجۀ اول از کسانی تشکیل شده است که از ادیان دیگر به مسیحیت پیوسته‌اند . به گفته مسئولان این گروه، دادگاه‌ها و مقامات ایرانی اخیرن مبادرت به داشتن دیدی سیاسی نسبت به این افراد داشته اند و رهبران و اعضاء این گروه را در دادگاه‌های انقلابی که برای محاکمۀ جرمهای سیاسی و امنیت ملی استفاده می‌شوند، محاکمه می‌کنند.

شش محکوم به اعدام از زندان فرار کردند

خبرگزاری حکومتی ایسنا 12 تیر گزارش داد: شش زندانی صبح روز جمعه در نتیجه حفر تونل از زندان دستگرد در استان اصفهان گریختند. رییس کل دادگستری رژیم نیز در تایید این خبر گفت: شش زندانی صبح روز جمعه ۱۰ تیر ۱۳۹۰ با حفر تونل از زندان دستگرد در استان اصفهان فرار کرده‌اند. غلامرضا انصاری افزود: "اتهام یکی از این شش زندانی، قتل و پنج نفر دیگر سرقت مسلحانه بوده است. این زندانیان با حفر ۳۲ کیلومتر کانال به محوطه‌ باز راه پیدا کرده و با تهدید یک سرباز در آن محوطه از زندان گریخته‌اند. یکی از متهمان درهنگام فرار در تونل گیر کرده بود که ماموران آتش نشانی موفق شدند او را که دچار خفگی شدید شده بود بیرون کشیده و از مرگ حتمی نجات دهند."

زندانبانان از مداوای زندانی سیاسی کوروش کوهکن، خودداری می کنند

سایت دانشجو نیوز خبر داد: دژخیمان زندان اوین از مداوای زندانی سیاسی کوروش کوهکن خودداری می‌کنند. این منبع افزود: زانوی این زندانی سیاسی به‌شدت عفونت کرده و در صورت عدم رسیدگی امکان قطع پای وی وجود دارد. پیشتر زانوی این زندانی سیاسی در حین بازجویی و شکنجه آسیب دیده و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.

مردم تهران با ماموران حراست و انتظامی با شعار "مرگ بر مزدور" درگیر شدند

سایت مجاهدین 8 تیرماه خلق خبر داد: گزارشها از تهران حاکی است، عده‌یی از مسافران مترو در ایستگاه گلبرگ به‌دلیل گرانی بهای بلیط مترو و عدم پاسخگویی کارمندان ایستگاه مترو دست به اعتراض زدند. ماموران تلاش کردند با فراخواندن ماموران حراست و نیروی انتظامی حاضر در ایستگاه، مردم را بترسانند. اما مردم با شعار "مرگ بر مزدور" با ماموران نیروی انتظامی و حراست در ایستگاه مترو گلبرگ درگیر شدند.

اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی کرد پس از 27 روز، همچنان ادامه دارد

تلویزیون العربیه گفت: اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی کرد که از 27 روز پیش در زندان گوهردشت کرج شروع شده است، همچنان ادامه دارد. این سه زندانی سیاسی که انور خضری، کامران شیخی و سید ابراهیم سیدی نام دارند در اعتراض به شرایط طاقت‌فرسای زندان و هم بند کردن آنها با زندانیان عادی و خطرناک دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

سه دانشجو در خمینی شهر متحمل ضربات شلاق شدند

سایت همبستگی ملی، 9 تیر خبر داد: روز دوشنبه ۶ تیر به حکم یک قاضی دادگاه استان اصفهان سه جوان ۲۴ ساله دانشجو که گناه آنها آرایش موهایشان بوده در میدانی در خمینی شهر در ملاء عام شلاق خوردند. این سه جوان در هنگام بازداشت شدن با مامورانی که قصد بازداشت آنها را داشتند درگیر شدند و مردم هم به حمایت از آنها وارد صحنه شدند که به همین دلیل برای آنها پرونده سازی شده است.

شورای ملی مقاومت ایران فاش ساخت که وزیر اطلاعات رژیم ایران اقدامات جدیدی را علیه ساکنان اشرف اعلام کرده است

تلویزیون الرافدین گزارش داد در ادامه سریال دخالتهای رژیم ایران در امور داخلی عراق، شورای ملی مقاومت ایران فاش ساخت که وزیر اطلاعات رژیم ایران اقدامات جدیدی را علیه ساکنان اشرف اعلام کرده است. این شورا تأکید نمود ارگانهای دولتی درصدد اعزام نیروی نظامی جدیدی به اطراف قرارگاه اشرف می‌باشند. تلویزیون الرافدین افزود: وزیر اطلاعات رژیم ایران اعلام نمود که مسئولان دولت مالکی قول داده‌اند که به‌زودی به اقدامات خوبی در رابطه با وضعیت مجاهدین خلق و کمپ اشرف دست خواهند زد. وی گفت که آنها تا بحال اقدامات خوبی اتخاذ کرده‌اند که مستحق تقدیر می‌باشد.

صدا و سیما سخنان احمدی نژاد را سانسور نمود

گاردین چاپ انگلستان نوشت: تلویزیون دولتی ایران فیلم احمدی‌نژاد را که آخرین دستگیریهای متحدان نزدیک خود را محکوم کرد سانسور نمود. در واکنش به تلویزیون دولتی، سایت رسمی احمدی‌نژاد، نسخه کامل ویدئو را پخش کرد که در آن احمدی‌نژاد به مخالفان کابینه خود هشدار داد و گفت بازداشت آنها، "مرز سرخی" است که نبایستی رد می‌شد.

جنازه 2 زن حوالی پارک سی سنگال کشف شد

شمال نیوز۹ تیرماه گزارش داد که جنازه دو زن که به قتل رسیده‌ بودند در حوالی پارک سی‌سنگان نوشهر کشف شد. این دو مقتول که دارای میانگین سنی ۲۵ تا ۳۰ سال بودند توسط مردم کشف شدند. شمس‌الدین کرمانی، فرمانده انتظامی نوشهر با تایید این خبر گفت: هیچگونه اطلاعی از هویت این افراد وجود ندارد. وی افزود: پیگیری‌های پلیسی درباره علت یا عوامل این قتل در دست انجام است و در نخستین فرصت در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد. گفتنی است پرونده قتلهای نوشهر به شش قتل در کمتر از چهار ماه در ابتدای سال رسیده است.

بهائیان حق شرکت در کنکور سراسری را ندارند

کمیته گزارشگران حقوق بشر، گزارش داد: روز چهارشنبه ۸ تیرماه ۱۳۹۰ در پی مراجعه تعدادی از داوطلبین بهائی و اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی به مراکز پاسخگویی برای اصلاح گزینه مذهب در کارت ورود به جلسه، از سوی مسئولین رسیدگی به شکایات اعلام گردید که «بهائیان حق شرکت در کنکور سراسری را ندارند.» بر اساس گزارشات رسیده در پیگیری های امروز مسئولین در باجه های رفع نواقص اعلام داشتند: «به آنها ابلاغ گردیده در این خصوص اصلاحی صورت ندهند و برای داوطلبین بهائی در کارت ورود به جلسه، اسلام، قید گردد و در صورت تمایل داوطلبین بهائی می توانند مذهب خود را در کارت ورود به جلسه به ادیان دیگر همچون زرشتی، مسیحی، کلیمی تغییر دهند.» یکی از مسئولین در باجه رفع نواقص کارت ورود به جلسه آزمون سراسری در شهر اصفهان اعلام نمود: «این جریان از امسال به آنها تاکید شده و دستور از سازمان سنجش و مقامات بالاتر است و آنها توانایی رسیدگی به این جریان را ندارند.» همچنین ایشان به تعدادی از داوطلبین بهائی اعلام کرد «شما با هر گزینه‌ی مذهبی در کنکور سراسری شرکت نمایید در نهایت کارنامه ای برایتان صادر نخواهد شد و با نقص پرونده روبرو می شوید. پس از صدور کارت‌های ورود به جلسه برای داوطلبین کنکور سراسری سال ۹۰ در وبسایت رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور، داوطلبین بهائی با عبارت « دین: اسلام» روبرو گردیدند. این اقدام از سوی سازمان سنجش در حالی صورت پذیرفته است که داوطلبین بهائی در فرم ثبت نام کنکور با گزینه‌ای برای تعیین مذهب خود روبرو نشده بودند و آنها تنها معارف امتحانی خود در کنکور را از بین چهار دین رسمی مندرج در فرم ثبت نام مشخص نموده بودند.

******

خبرگزاری هرانا، 9 تیر گزارش داد: مصطفی زنگویی بوشهری ۲۴ ساله متولد گچساران و دانشجوی دانشگاه یزد پس از خروج از منزل بازداشت شده است. ماموران وزارت اطلاعات پس از بازداشت این دانشجو با خانواده وی تماس گرفته و ضمن بیان اتهام ایشان، بازداشت وی را به اطلاع خانواده رسانده است. مصطفی زنگویی متهم است که در محیط دانشگاه فعالیت تبشیری به نفع گروه‌های مسیحی داشته است.

اقلیم کردستان بار دیگر هدف آتش توپخانه‌های ایران قرار گرفت
به‌ گزارش خبرنگار پیامنیر از مرز حاج عمران ۶تیر، بعدازظهر روز دوشنبه‌، روستاهای مرزی اقلیم کردستان هدف آتش توپخانه‌های رژیم ایران قرار گرفت و اهالی این مناطق بار دیگر مجبور به ترک محل معیشت خود شدند. شورای روستای کانی سپی به‌ خبرگزاری پیامنیر گفت: «بعدازظهر امروز، سپاهیان ایران بار دیگر حملات توپخانه‌یی خود به‌ مناطق مرزی چومان را از سر گرفتند». محمود برکه‌ای افزود: «مناطقی که‌ هدف توپخانه‌های ایران قرار گرفته‌اند، مسکونی بوده‌ و مردم به‌ کشاورزی و دامداری در این مناطق مشغول هستند». به‌ گفته یکی از اهالی روستای ویزه‌ نیروهای رژیم ایران با 12دستگاه لودر و بلدوزر در حال بازسازی جاده نظامی منتهی به یکی از پایگا‌ه‌های نظامی این کشور در داخل خاک اقلیم کردستان هستند. عبدالله‌ حمد، شورای روستای ویزه، افزود: «ماشین‌آلات رژیم ایران در داخل خاک اقلیم کردستان هستند و همزمان با پیشروی این ماشین‌آلات منطقه‌ را هدف آتش توپخانه‌های خود قرار می‌دهند». طبق اخبار گزارش شده، دولت ایران از طریق پایگاه دیلزه‌ که روز گذشته از سوی نیروهای نظامی این کشور احداث شده‌ است، اقدام به‌ بمباران مناطق مرزی اقلیم کردستان می‌کند و نیروی زیادی در این پایگاه مستقر شده‌ است.

دادگاه بین‌المللی رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری کیفرخواست و احکام جلب را تحویل دادستان کل لبنان داد

دادگاه بین‌المللی رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان، روز پنجشنبه کیفرخواست مهر و موم شده و احکام جلب را تحویل دادستان کل لبنان داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه نام 4مظنون که 2نفر از آنها اعضای حزب‌الله لبنان هستند، در کیفرخواست ذکر شده است. سعد حریری، فرزند رفیق حریری، کیفرخواست را یک پیروزی بزرگ و یک روز تاریخی برای لبنان توصیف کرد. وی از دولت جدید لبنان خواست تا به تعهدات خود در رابطه با قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند باشد.

قدیمی‌ترین لامپ جهان
بیش از یک قرن از عمر لامپ روشنایی می‌گذرد. اما کارمندان ایستگاه آتش‌نشانی شهر «لوربو» در کالیفرنیا آماده می‌شوند تا صد و دهمین سالگرد روشن کردن لامپ 60 واتی آنجا را جشن بگیرند. این لامپ که در سال
۱۹۰۱ روشن شده، از آن تاریخ تاکنون روشن مانده است. این لامپ بر اساس آمار ثبت شده در کتاب گینس به‌عنوان قدیمی‌ترین لامپ نسوخته جهان شناخته شده است.

******

روز جمعه 10 تیرماه در بزرگترین تظاهرات علیه بشار اسد دیکتاتور سوریه، با عنوان جمعه رفتن بشار اسد برگزار شد، تصویر احمدی نژاد به خاطر شرکت رژیم ایران در سرکوب مردم سوریه، توسط قیام کنندگان به آتش کشیده شد. به گزارش رسانه های رویتر و فرانسه ۱۱ تیر در این تظاهرات دست کم ۲۸ تن از قیام کنندگان کشته شدند. در این تظاهرات در اعتراض به دست داشتن رژیم ایران در سرکوب مردم سوریه عکسهای احمدی نژاد و حسن نصرالله، سرکرده حزب الله لبنان را به آتش کشیدند. در شهر حما منابع حقوق بشری تظاهرات مردم حما را گسترده ترین تظاهرات علیه بشار اسد از آغاز اعتراضات در این کشور با شرکت نیم میلیون نفر اعلام کردند. به دنبال این تظاهرات، به گزارش تلویزیون حکومتی سوریه، بشار اسد استاندار حما را از کار برکنار کرد. تلویزیون حکومتی سوریه گفت احمد خالد عبدالعزیز از سمت خود برکنار شد.