صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۰۸، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعتصاب کارگران کوره‌پزخانه بوکان ادامه دارد

اعتصاب کارگران کوره‌پزخانه منطقه ساروقامیش بوکان همچنان ادامه دارد. آنها که در اعتراض به پایین بودن دستمزدها از روز شنبه 31 اردیبهشت اعتصاب کرده اند، اعلام نمودند تا برآورده شدن خواسته‌شان به اعتصاب ادامه خواهند داد.

دو تن از نیروهای امنیتی در درگیری در همایون‌شهر اصفهان، زخمی شدند

بر اساس گزارشهای منتشر شده صبح روز سه‌شنبه 2 خردادماه جاری 3 موتورسوار در خیابان مرکزی شهر مقابل یک دبیرستان دخترانه با نیروهای امنیتی درگیر شدند. در این درگیری تیراندازیهای مکرر شنیده می‌شد و در زمان کوتاهی 2 نیروی امنیتی مجروح شدند و موتورسواران نیز به سرعت محل را ترک کردند.

صیادان و لنج داران اسکله جلالی در بوشهر تجمع اعتراضی برگزار کردند

آنان با کمبود سوخت و گرانی آن بر اثر طرح ضدمردمی حذف یارانه‌ها روبه‌رو هستند. تجمع‌کنندگان که بیش از دویست تن بودند گفتند تنها چهارده روز از سی و یک روز، سهمیه سوخت دریافت می‌کنند.

کارگران کارخانه ریسندگی مه‌نخ قزوین و کاشان، تجمع اعتراضی برپا کردند

جمعی از کارگران کارخانه ریسندگی مه‌نخ قزوین روز سه‌شنبه در محل این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران تجمع‌کننده خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده و رسیدگی به وضعیت بازنشستگی خود شدند. همچنین کارگران شرکت ریسندگی کاشان در روز سوم خرداد با تجمع در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود اعتراض کردند.

هزاران تن از مردم پیکر ناصر حجازی را با سردادن شعارهای ضد حکومتی تشییع کردند

هزاران تن از مردم در ورزشگاه آزادی و در بهشت زهرا در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر ناصر حجازی دروازه‌بان سابق تیم ملی ایران شعارهایی علیه خامنه ای سردادند. در ورزشگاه آزادی، مردم همچنین علیه نیروهای انتظامی که به‌منظور جلوگیری از خیزش احتمالی مردم به ورزشگاه آزادی گسیل شده بودند شعار «نیروی انتظامی خجالت، خجالت» سر دادند. جمعیت در بهشت زهرا شعار «مبارک بن علی، نوبت سید علی» سردادند. ناصر حجازی دروازه‌بان سابق تیم ملی ایران، بر اثر ابتلا به بیماری سرطان، روز دوشنبه در سن ۶۲سالگی درگذشت. در همین رابطه خبرگزاری هرانا ۴ خرداد گفت: در پی درگذشت ناصر حجازی فوتبالیست سر‌شناس ایرانی هزاران تن از طرفداران این ورزشکار نامدار ایرانی در محل مجموعه ورزشی آزادی مراسمی به یاد وی برگذار کردند. در حاشیه برگزاری این مراسم باشکوه عده‌یی از شهروندان که در این مراسم اقدام به‌سر دادن شعارهای ضد حکومتی و انتقادی نموده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. نیروهای امنیتی در اکثر موارد با استفاده از خشونت، اقدام به بازداشت و ضرب‌ و شتم شهروندان نمودند، دستم کم ۱۰ تن از شرکت‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. لازم به ذکر است در پی مخالفت شورای تأمین استان مراسم بزرگداشت این فوتبالیست در مرکز تهران برگزار نشده و مراسم برای ممانعت از استقبال مردمی به استادیوم آزادی منتقل شد.

از ابتدای خرداد ماه تاکنون 19 نفر در ایران اعدام شده اند

در دو نقطه شهر شیراز، چهار نفر براساس احکام قضایی؛ پنج شنبه در ملاءعام اعدام شدند. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا 5 خرداد، حمید رنجبر اسلام لو و حمیدرضا باقری ده کره در میدان کوزه گری شیراز به دار آویخته شدند. همچنین مسعود دهقان و مهدی علی پور در شهرک گلستان شیراز به دار آویخته شدند. خبرگزاری حکومتی ایرنا همچنین گزارش داد، ۲ نفر نیز در ساری و یک نفر نیز در قزوین در ملا عام اعدام شدند. از سوی دیگر و در روز یکشنبه هشتم خرداد، 2 نفر در میدان آزادی کرمانشاه در ملاء عام به دار آویخته شدند. بنا به گزارش واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از ابتدای خرداد ماه تا کنون ۱۹ زندانی در نقاط مختلف اعدام شدند که دست کم ۷ مورد در ملاء عام اجرا شده است.

حکم محرومیت ۱۲ دانشجو توسط رژیم صادر شد

سایت همبستگی ملی خبر داد: بدنبال دستور کامران دانشجو، وزیر آموزش عالی رژیم، ۱۲نفر از دانشجویان دانشگاه تهران از ادامه تحصیل محروم شده‌اند. دانشجویان محروم شده، از دانشکده‌های حقوق و ادبیات دانشگاه تهران هستند. این منبع افزود: عوامل رژیم اکثر دانشجویانی که در جریان یورش به کوی دانشگاه در مقابل ماموران رژیم به مقاومت برخاسته بودند، را از کوی اخراج کرده‌اند و جای آنها را به ماموران بسیجی و ساندیسی داده‌اند. علاوه بر اینها فضای امنیتی و کنترل به‌ منظور ایجاد جو رعب در دانشگاهها شدیدتر شده است و حضور ماموران امنیتی و حراست در سطح دانشگاه بیش از گذشته به چشم می‌خورد.

دانشجویان دختر واحدهای کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت حذف شدند

رژیم دختران را از واحدهای کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌ها در دانشگاه علم وصنعت حذف کرده است. بر اساس گزارش رسانه های حکومتی؛ در اجرای طرح «سهمیه‌بندی جنسیتی»، سازمان سنجش با همکاری وزارت علوم اقدام به حذف دختران در برخی از رشته‌ها از واحدهای پذیرش دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه علم و صنعت کرده‌اند. بر این اساس «دانشگاه علم و صنعت» دختران را از واحدهای روزانه‌ی کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌ها حذف نموده است.

امید کوکبی، برگزیده المپیاد فیزیک به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد

خبرگزاری هرانا گزارش داد: امید کوکبی، نخبه جوان ایرانی که دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس است به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد. گزارشها حاکی از آن است که این روزها فشارهای بازجویی برای تهیه مصاحبه ها و سناریوسازی اعتراف از سر گرفته شده است. گفته می شود انتقال امید کوکبی به بند 209، جهت افزایش فشار بر این دانشمند جوان ایرانی برای تهیه مصاحبه علیه خود بوده که از سوی بازجویان صورت گرفته است. امید کوکبی که از اهل سنت و ترکمن می باشد و هیچ گونه سابقه فعالیت سیاسی ندارد، بهمن ماه سال ۸۹ هنگامی که برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و بیش از یک ماه در سلول انفرادی نگه داشته و سپس به بند ۳۵۰ منتقل شد. وی به «ارتباط با دولت متخاصم» و «کسب درآمد نامشروع» متهم شده است. امید کوکبی یکی از نخبگان المپیادی ایران است که حتی در دیداری که همراه با سایر نخبگان المپیادی با خامنه ای داشتند از وی تقدیر شده بود. وی با کسب رتبه ۲۹ در کنکور توانست به طور همزمان در دو رشته فیزیک و مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کند. کوکبی فوق لیسانس خود را در آلمان و دکترا را در اسپانیا در رشته فیزیک اتمی در گرایش لیزر کسب کرد. وی از سال گذشته در دانشگاه تگزاس آمریکا مشغول به تحصیل بود.

دو دانشجوی افشاکننده‌ی فساد اخلاقی معاون دانشجویی دانشگاه زنجان، پس از سه سال روانه‌ زندان اوین شدند

به گزارش بامدادخبر 7 خرداد، سورنا هاشمی و علیرضا فیروزی دو نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان که در جریان افشای فساد اخلاقی دکتر حسن مددی، معاون دانشجویی این دانشگاه در خردادماه سال ۱۳۸۷ نقش اساسی داشتند، صبح روز شنبه ۷ خردادماه ۱۳۹۰، جهت سپری کردن دوره‌ی محکومیت شش ماهه‌ی خود روانه‌ی زندان اوین شدند. این دو دانشجو به دنبال افشای رابطه‌ی غیر اخلاقی معاون دانشجویی دانشگاه با دختران دانشجو، خود از سوی دادگاه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق برگزاری تجمع غیرقانونی» به ترتیب به یک سال و شانزده ماه حبس تعزیری محکوم شدند که این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر به شش ماه حبس تعزیری و شش ماه حبس تعلیقی به مدت پنج سال کاهش پیدا کرد و سرانجام پس از سه سال صبح روز شنبه به مرحله‌ی اجرا درآمد. بامدادخبر افزود: گفتنی است آرش رایجی، پیام شکیبا، بهرام واحدی و حسن جنیدی، چهار دانشجوی دیگری که در جریان این پرونده به زندان محکوم شده بودند پیش از این، دوران محکومیت خود را به اتمام رسانده‌اند.

یکی دیگر از بیماران اردوگاه اشرف، درگذشت

دبیرخانه شورای ملی مقاومت امروز هشتم خرداد در اطلاعیه ای اعلام کرد که کاظم نعمت اللهی، ۵۱ ساله، به خاطر محاصره پزشکی و کارشکنی مستمر کمیته سرکوب اشرف و عمر خالد، مدیر شکنجه گاه عراق جدید، در اولین ساعات بامداد روز یکشنبه ۸ خرداد ماه، پس از ۹ ماه مقاومت، بر اثر بیماری کلیوی در بیمارستان بعقوبه در گذشت. این اطلاعیه ادامه داد: بر اساس تجویز پزشکان متخصص در ۵مهر۸۹ کاظم می بایست به سرعت تحت دیالیز قرار می گرفت. اما این عمل به بهانه های مختلف به تعویق افتاد و اولین دیالیز چهار ماه و نیم بعد یعنی در روز ۱۸ بهمن انجام گرفت. بر اساس دستور پزشک بعد از آن نیز کاظم می بایست هر هفته دو بار برای دیالیز به بیمارستان بعقوبه می‌رفت. اما در این مدت بارها بیمارستان عراق جدید، از فرستادن او به بعقوبه جلوگیری می کرد. این تأخیر و تعللها باعث از کار افتادن هر دو کلیه او شد. قبل از این نیز مهدی فتحی و محمد رضا حیدریان پس از مدتها مقاومت در برابر بیماری به خاطر ممانعت از دسترسی آزادانه به خدمات پزشکی و کارشکنی های کمیته سرکوب اشرف در اذرماه و دی ماه گذشته درگذشتند.

دو فعال سیاسی کرد در خطر دیپورت به ایران هستند

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی-استکهلم در اطلاعیه ای اعلام کرد: مرضیه کمانگر فعال سیاسی سرشناس٬ عضو تشکیلات مخفی کومله در کردستان٬ خبرنگار تلویزیون کومله و صنعان اشرفی فعال سیاسی باسابقه و عضو حزب حکمتیست٬ چهره شناخته شده اعتصابات عمومی کردستان در سال ۲۰۰٦ در معرض خطر دیپورت هستند. آنها توسط پلیس سوئد دستگیر و در بازداشتگاه اداه مهاجرت زندانی هستند. این اطلاعیه افزود: فشار بر اداره مهاجرت سوئد را باید دو صد چندان کرد. مرضیه و صنعان را بدون درنگ باید از دیپورت نجات داد. فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از همه آزادیخواهان و مدافعین حقوق پناهندگی میخواهد که برای توقف حکم دیپورت و آزادی بیدرنگ مرضیه کمانگر و صنعان اشرافی متحدانه دست به اعتراض بزنند. روز دوشنبه سی ام ماه مه٬ باید به روز اعتراض قدرتمند برای آزادی آنان بدل گردد.

دیپلومات رژیم در مصر دستگیر شد

خبرگزاری رویتر گزارش داد مصر، یک دیپلومات رژیم ایران را که در هیأت نمایندگی این رژیم در قاهره کار می‌کرد، به‌دلیل "انتقال اطلاعات" بازداشت کرد. وی کاظم الحسینی معرفی شده است.

دادگاه فدرال آمریکا: رژیم ایران در طراحی حملات ۱۱سپتامبر کمک کرده است

سایت همبستگی ملی خبر داد: تلویزیون سی.ان.ان گزارش داد: دادگاه فدرال آمریکا اعلام کرده است که رژیم ایران در طراحی حملات 11سپتامبر کمک کرده و آن را تسهیل نموده است. بنا‌ به این گزارش وکلایی که این دعوی را در نیویورک ارائه کردند، از قاضی می‌خواهند که رژیم ایران را مشمول حملات 11سپتامبر کند. سی.ان.ان خاطرنشان کرد: گزارش کمیسیون 11سپتامبر، دریافت که تعدادی از هواپیماربایان، از طریق ایران به افغانستان رفت‌ و آمد داشتند، بدون اینکه هیچ‌گاه گذرنامه آنها مهر بخورد.

رهبران جی۸ در بیانیه خود از "آمال عرب" و مردم ایران قویا حمایت کرد

رهبران شرکت‌کننده در اجلاس 8کشور بزرگ صنعتی جهان، پس از پایان این اجلاس در دو ویل فرانسه در بیانیه پایانی خود اعلام کردند: ما، اعضای جی 8 از آمال "بهار عرب" و همچنین مردم ایران قویاً حمایت می‌کنیم. ما صدای این شهروندان را می‌شنویم و از عزم آنها برای مساوات و ایستادگی بر سر خواسته‌های مشروع برای دموکراسی، جوامع باز و بازسازی اقتصادی فراگیر حمایت می‌کنیم. ما به‌خصوص نقش جوانان و زنان در این جنبش‌های تغییر را ستایش می‌کنیم... سران گروه 8کشور صنعتی جهان در بیانیه پایانی خود، رژیمهای ایران و کره شمالی را نگران‌کننده‌ترین کشورها در زمینه تولید و گسترش تسلیحات اتمی و تهدیدی برای ثبات جهان توصیف کردند. در این بیانیه با ابراز نگرانی از ادامه برنامه موشکی رژیم ایران از این رژیم خواسته شده است قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل‌متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به‌طور کامل اجرا کند.

یک نوجوان ۱۳ساله در زیر شکنجه ماموران امنیتی سوریه جان باخت

حمزه الخطیب نوجوان 13 ساله، در جریان قیام مردم سوریه، پس از دستگیری توسط نیروهای امنیتی حکومت بشار اسد زیر شکنجه ماموران امنیتی جان خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری رویتر ۶خرداد، این در حالی است که در تظاهرات اعتراضی روز جمعه دست‌کم ۸نفر از قیام‌کنندگان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند. در خبری دیگر از سوریه، واشنگتن پست آخر وقت روز جمعه ۶خرداد، گزارش کرد: ایران، مربیان و مشاوران خود را به سوریه می‌فرستاد تا به سرکوبی تظاهرات ضددولتی که تهدیدی برای سرنگونی مهمترین متحد ایران در منطقه می‌باشد، کمک کند. این روزنامه نوشت: باور بر این است که ایران با کمک به مراقبتهای کامپیوتریش، در هفته‌های اخیر باعث شده صدها تن در سوریه در خانه‌های خود دستگیر شوند. به گفته یک دیپلومات و مقامات آمریکا، مربیان نظامی ایران به دمشق برده شده تا تکنیکهایی را به سوریها آموزش دهد که خودش در ۲۰۰۹ بکار می‌گرفت. مقامات در سپاه بدنام قدس ایران، حداقل از اواسط آوریل یک نقش کلیدی در سرکوبی سوریه داشته‌اند. این روزنامه نوشت: تحریمهای آمریکا علیه نیروی قدس در آوریل به‌منظور دادن هشداری به ایران بوده تا به فعالیتهای خود توقف بزند.

22 میلیون دلار پول رژیم توسط دولت صربستان بلوکه شد

سایت حکومتی تابناک ۵ خرداد نوشت: قاضی پور طی سخنانی در مخالفت با گسترش رابطه با دولت صربستان گفت: ۵/۲۲ میلیون دلار از پولهای کشور ما از سوی صربستان بلوکه شده است،... ما از نماینده دولت، خواستار توضیح بیشتری در این باره هستیم. یک رسانه حکومتی که اظهارات این نماینده مجلس را منعکس کرده، نوشت: «هنوز کسی نمی‌داند صربستان به چه دلیل این اموال را بلوکه کرده و نهادهای مسئول تاکنون چه کارهایی در این زمینه انجام داده‌اند، چون این موضوع هم‌چنان در پرده ای از ابهام است.>>