صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۴، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اهواز شاهد درگیریهای جدیدی است

به نقل از سایت همبستگی ملی، درگیری بین مردم و نیروهای حکومتی که در اهواز از ساعت 10 بامداد یکشنبه 4 اردیبهشت آغاز شده، کماکان ادامه دارد. گفتنی است هفته گذشته در درگیری بین نیروهای حکومتی با مردم عرب اهواز تعدادی کشته ومجروح شدند و فضای اهواز از آنزمان ملتهب بوده است.

یکی دیگر از مجروحان حمله نیروهای عراقی به اشرف، جان باخت

بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 3 اردیبهشت، بهمن عتیقی ۳۸ساله پس از ۱۶روز درد و رنج، به خاطر محرومیت از رسیدگیهای پزشکی ظهر روز شنبه ۳اردیبهشت، در بیمارستان بعقوبه به شهادت رسید. بدین ترتیب شمار کشته شدگان حمله نیروهای عراقی به اشرف به 35 تن رسیده است. در اطلاعیه شماره 66 شواری ملی مقاومت بتاریخ ۲۸فروردین، اعلام شده بود که وضعیت بهمن بسیار خطرناک است و در بیمارستان بعقوبه قابل علاج نیست و می بایست سریعا به بیمارستان نیروهای آمریکایی منتقل شود. این درحالیست که نیروهای عراقی از انتقال وی به بیمارستانهای بغداد و اربیل نیز جلوگیری کردند. بهمن عتیقی از ناحیه کمر و ستون فقرات مورد هدف گلوله قرار گرفت و نخاع او قطع شده بود. وضع او در بیمارستان بعقوبه به خاطر رسیدگی نکردن به وخامت گرایید و به عفونت حاد در ناحیه اصابت گلوله مبتلا شد. در این اطلاعیه برای نجات جان دیگر مجروحان از دولت و نیروهای آمریکایی، ملل متحد و اتحادیه اروپا خواسته شده تا مجروحان و بویژه مجروحان وخیم را به بیمارستان نیروهای آمریکایی، یا به بیمارستان اربیل و یا کشورهای اروپایی منتقل کنند. و یا دولت عراق را وادار به این کنند که مثل همه کشورهای متمدن به مجروحان و بیماران اجازه دهد دسترسی آزادانه به خدمات پزشکی داشته باشند تا در بیمارستانها و کلینیکهای عمومی یا خصوصی مناسب به معالجه بپردازند. لازم به ذکر است که نیروهای عراقی از ورود هر گونه دارو و امکانات پزشکی به داخل اشرف جلوگیری می کنند و ساکنین این کمپ در محاصره قرار دارند.

حذف فیزیکی زندانیان همچنان ادامه دارد

رژیم یک نفر را در کرمانشاه اعدام کرد. رسانه‌های حکومتی فرد اعدام شده در کرمانشاه را ع. گل‌محمدی معرفی کردند. همچنین رژیم روز اول اردیبهشت 4 زندانی را در بندرعباس بدار آویخت. خبرگزاری سپاه پاسداران ضمن اعلام این خبر به‌نقل از پاسدار سعید امیدیان از سرکردگان انتظامی هرمزگان نوشت: اعدام این افراد با هدف عبرت‌آموزی دیگران به‌ویژه اخلالگران در نظم عمومی صورت گرفت. دستگاه قضاییه رژیم همچنین حکم اعدام 2زندانی را در تهران صادر کرد که یکی از آنها جوانی به‌نام ناصر می‌باشد. هویت زندانی دوم اعلام نشده است.

کارگران ایران تایر، تجمع اعتراضی برپا کردند

بیش از ۶۰۰ نفر ازکارگران ایران تایر دربرابر دفتر احمدی نژاد تجمع کردند. یکی از کارگران کارخانه ایران تایر گفت: "امروز یکشنبه ۴ اردیبهشت، بیش از۶۰۰ نفرازکارگران کارخانه ایران تایر از ساعت ۰۸۳۰ دراعتراض و پیگیری حقوق های معوقه وتعطیل شدن کارخانه درجلوی نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور تجمع کرده و خواستار مطالبات و حقوق معوقه خود بودند. این تجمع تاساعت ۱۲۳۰ ادامه داشت.

یک هنرمند مریوانی توسط نیروهای امنیتی، بازداشت شد
آژانس خبری موکریان، گفت: روزیکشنبه 28 فروردین ماه سال جاری، شورش سعیدزاده از فعالان فرهنگی شهر مریوان توسط نیروهای امنیتی این شهر در منزل خود دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده است. تا لحظه تنظیم خبر از علت بازداشت، محل نگهداری و اتهام احتمالی این هنرمند مریوانی خبری در دست نیست. شایان ذکر است شورش سعیدزاده عضو هیأت مدیره انجمن موسیقی مریوان می باشد .در خبری دیگر ماموران لباس شخصی یکی از معلمین زبان انگلیسی هنرستان فنی و حرفه ای ممسنی به نام ایزدی را به علت ابراز عقاید سیاسی از سر کلاس درس ربودند.

چهار پناهجوی ایرانی در بریتانیا لبهای خود را دوختند
روزنامه بریتانیایی گاردین روز جمعه در سایت اینترنتی خود گزارش داد: این
۴مرد ایرانی که یکی از آنها ۱۷سال سن دارد، به همراه ۶ معترض دیگر از ۱۶روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و لبهای خود را با استفاده از نخ ماهیگیری دوخته‌اند. این پناهجویان ایرانی که در پیاده‌روی مقابل اداره مهاجرت در مرکز شهر کریدون بریتانیا چادر زده‌اند، می‌گویند، در اعتراضها به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران در سال ۱۳۸۸ خورشیدی شرکت داشته و از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد ضرب‌وشتم واقع شده و شکنجه شده‌اند. هم‌چنین یکی از این پناهجویان که ۱۷سال سن دارد، گفته است که در جریان اعتراضهای سال ۱۳۸۸ در ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در دوره بازداشت مورد تجاوز نیز قرار گرفته است. گاردین افزود: با این حال دستگاههای ذیربط در بریتانیا قصد دارند این پناهجویان ایرانی را که سال گذشته به این کشور پناه آورده‌اند، به ایران بازگردانند. یکی از این پناهجویان درباره اقدام خود در دوختن لب‌هایشان گفته است: «هیچ‌کس در بریتانیا به حرف ما گوش نمی‌دهد و کسی علاقه‌ای به آنچه ما می‌گوییم از خود نشان نمی‌دهد، بنابر این ما چاره دیگری نداریم». لازم به ذکر است که پناهجویان ایرانی در آذربایجان نیز برای رسیدن به خواستهای خود دست به اعتصاب زده و لبها و چشم و گوشهای خود را دوخته بودند.

۲۶ نفر در یک جشن به اتهام شادی کردن، دستگیر شدند

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، ۲۶ نفر در یک پارتی پبانه در کرمان دستگیر شدند. تمامی این ۲۶ نفر که ۱۷زن و ۹ مرد می باشند، با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند. بازپرس شعبه هفتم دادسرای عمومی و انقلاب کرمان گفت: "تمرّد، توهین، فحاشی و اخلال در نظم مرجع انتظامی نیز از دیگر جرایم آنان محسوب می‌شود." معاذالهی ادامه داد: به جرایم صاحبخانه، دائر کردن مرکز فساد و نگهداری مشروبات الکلی نیز اضافه می‌شود. وی از کشف ۲ بطری ۴ لیتری مشروبات الکلی خارجی و ۲۰ لیتر مشروبات دست ساز نیز خبر داد.

اعتراضات در سوریه، یمن و نبرد در لیبی همچنان ادامه دارد

خبرگزاری رویتر ۳ اردیبهشت به نقل از شاهدان، شمار تظاهرکنندکان در دمشق و حداقل یک شهر دیگر را ده ها هزار نفر گزارش کرده است. شهر اِزرَع در جنوب سوریه صحنه تظاهرات ضد بشار اسد بود. گزارشها حاکی است ۵ تن که قصد پیوستن به تظاهرات در شهر ازرع را داشتند توسط نیروهای امنیتی به قتل رسیدند. عزاداری و مراسم تشییع اجساد جان باختگان تظاهرات روز جمعه، در تعدادی از شهرهای سوریه با یورش نیروهای امنیتی مواجه شد و بسیاری از شهروندان مجروح شدند. به گزارش رویتر، بامداد روز شنبه در حومه دمشق و نیز در شهرک عذرا واقع در جنوب این کشور، دستکم 15 تن بر اثر شلیک گلوله مجروح شدند. مخالفان حکوت بشار اسد از کشته شدن 112 تن در تظاهرات روز جمعه خبر می دهند. همچنین یک گروه از مخالفان که ترتیب دهنده تظاهرات روز گذشته محسوب می شوند، فهرستی از اسامی 88 تن از شهروندانی که به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جان باخته اند را در اختیار خبرگزاری رویتر گذاشته اند. تظاهرات موسوم به “جمعه بزرگ” پس از برپایی نمازجمعه در شهرهای دمشق، درعا، حمص، لاذقیه و حما برگزار شد. در یمن یک یکان ارتش در تظاهرات روز شنبه به مردم پیوست. آنان در حالیکه ارتشیان پیوسته به مردم را روی دوش خود نشانده بودند شعار خروج علیه علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن سردادند. رئیس جمهور یمن قول داده است ظرف 30 روز آینده از قدرت کناره گیری کند. در لیبی نیروهای مخالف قذافی اعلام کردند که نیروهای قذافی از مصراته عقب نشینی کرده اند. مخالفان قذافی از پشتیبانی هوایی ناتو برخوردارند.

******

"ایران در زمینه: پیامدهای منطقه ای و جهانی"، عنوان کنفرانس یک روزه ای است که "سی.آی.سی" شورای بین المللی کانادا قرار است در روز پنجم ماه مه در اتاوا برگزار کند. این کنفرانس با اعتراض بسیاری از ایرانیان آزادیخواه روبرو شده است به این دلیل که مدافعان سیاست سازش با رژیم در آن شرکت دارند. یکی از سخنرانان این کنفرانس، تریتا پارسی، مسئول موسسه نایاک (شورای ملی ایرانی –آمریکایی) و چهره شناخته شده لابی رژیم ایران در آمریکا می باشد. اعتراض به این کنفرانس نه تنها به خاطر حضور لابی رژیم بلکه اعتراض به همیاری و حمایت دو ارگان دولتی و حساس یعنی وزارت امنیت و جاسوسی کانادا و وزارت دفاع این کشور از کنفرانسی که در آن سیاست سازش با رژیم ترویج می شود، نیز می باشد که از اسپانسرهای کنفرانس مزبور می باشند. روزنامه نشنال پست روز جمعه 22 آوریل مقاله ای به قلم آقای کنت تیمرمن، مسئول بنیاد برای دمکراسی در ایران و خانم سایه حسن، وکیل مدافع جنایی ایرانی الاصل، را به چاپ رساند که در آن از دولت کانادا خواسته شده تا حمایت خود از این کنفرانس را قطع نماید و یا از برگزارکنندگان این کنفرانس بخواهد تا دعوت از تریتا پارسی را پس بگیرند. در پایان این مقاله آمده است: مالیات مردم کانادا نباید خرج کنفرانسهایی شود که سخنرانانش، سازش با رژیم تهران را ترویج می کنند. این سیاستها نه تنها امنیت ایرانیان بلکه تمام کاناداییها را به خطر می اندازد. گفتنی است ایرانیان آزادیخواه، روز پنجم مه قرار است در برابر هتل دلتا واقع در 101 خیابان لاین، محل برگزاری این کنفرانس دست به تجمع اعتراضی بزنند.