صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۱، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

پس از قیام مردم در 25 بهمن، امروز اول اسفند، مردم به مناسبت گرامیداشت دو شهید 25 بهمن، صانع ژاله و محمد مختاری، دوباره به خیابانها آمده و شعار مرگ بر خامنه ای سر دادند. در این رابطه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در سومین اطلاعیه خود از قیام اول اسفند اعلام کرد که در خیابان امیر آباد حمله نیروهای حکومتی به دانشجویان و مردم به درگیری منجر شده است. مردم با پرتاب سنگ از خود دفاع می کنند. صدای شعار از بلوار کشاورز نیز شنیده میشود. این اطلاعیه افزود: صبح امروز از خیابانهای نواب صفوی و ویلا نیز صدای شعارهای مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور همراه با صدای تیراندازی شنیده شده است. تراکم جمعیت در بخشهای شمالی و مرکزی تهران بیشتر است. میدان آزادی به طور کامل در اشغال نیروهای حکومتی است و دورتاور این میدان تبدیل به پارکینگ انواع و اقسام خودروهای ارگانهای رژیم شده است. میدان ولی عصر نیز با پاسداران و گارد ضد شورش با دهها دستگاه موتور سیکلت بسته شده است. صدای شعار مرگ بر دیکتاتور همراه با صدای آمبولانس از این میدان به گوش میرسد. رژیم ماموران خود را به صورت لباس شخصی وارد کرده است.

بنا به گزارشهای متعدد امروز آژانس ایران خبر، مردم شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، همدان به خیابانها آمده و شهرهای مختلف کردستان در اعتصاب هستند. این خبرگزاری گزارش داد: در اصفهان در ميدان انقلاب شهر، جمعيت انبوهي دست به تجمع و تظاهرات زده اند. نيروهاي بسيج كه انتظار چنين حضوري را نداشتند به تعداد بسيار اندكي نسبت به جمعيت مردم حضور يافته اند و پاك غافلگير شده اند. مردم اصفهان امروز در جريان تظاهرات خود در عين تهاجم به نيروي انتظامي شعار مي دادند:

سيدعلي پوشكي مردم ميان، موشكي!!!.

آژانس ایران خبر در گزارشی دیگر گفت: در شيراز مردم در خيابان ملاصدرا تجمع اعتراضي كرده اند. در حال حاضر جمعيت بسيار گسترده است. مردم با ماموران لباس شخصي در ملاصدرا درگير شده اند و درگيري ادامه دارد. گزارش شده است که تظاهرات در چهارراه ملاصدرا ادامه دارد. لحظه‌به‌لحظه به تعداد تظاهر‌کنندگان افزوده می‌شد. جوانان شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دادند. جوانان با پرتاب نارنجک دستی از مأموران نیروی انتظامی پذیرایی کردند. جوانان شیراز از میدان نمازی به سمت چهارراه ملاصدرا تظاهرات کرده و با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند.

این خبرگزاری از تجمع مردم تبریز خبر داد و گفت: مردم در آبرسان تبريز حضور يافته اند اما ماموران انتظامي به آنها اجازه توقف و شكل دادن تجمع نمي دهند. به آنها گفته شده كه حركت كنند و حق توقف ندارند. افرادي كه در آبرسان حضور دارند اغلب از دانشجويان هستند. همچنين گزارش شده است كه كمي بعد از حضور مردم در آبرسان، صداي چند بمب شنيده شد كه ماموران براي يافتن علت و محل انفجار بمب هاي دست ساز به سمت صدا رفتند. مردم در ميدان ساعت تبريز نيز تجمع كرده اند. این منبع همچنین افزود: مردم كردستان دست به اعتصاب سراسري زدند. کمیته هماهنگی اعتراضات به قتل صانع ژاله، از عموم مردم در شهراهای کردنشین خواست، در اعتراض به قتل عام جوانان کرد و در واکنش به جنایتی که رژیم ایران علیه صانع ژاله انجام داده، روز یکشنبه برابر با اول اسفند، دست به اعتصاب سراسری بزنند و با تعطیلی بازار و مدارس و با بستن مغازه ها و نرفتن سر کار، بار دیگر نشان دهند که کردستان، کشتار جوانانش را تحمل نخواهد کرد. آژانس ایران خبر در اینباره گفت که از هم اكنون بازارهاي شهر سنندج تعطيل گرديده اند. از سوی دیگر امروز در همدان دانشجويان دانشگاه بوعلي دست به تجمع اعتراضي زدند. آنها در تجمع خود شعارهايی چون مرگ بر خامنه ای، و مرگ بر دیکتاتور سردادند.

آژانس ایران خبر در گزارشی از تهران گفت: ميدان آزادي در تصرف کامل نيروهاي امنيتي قرار دارد و دورتادور اين ميدان تبديل به پارکينگ انواع و اقسام خودروهاي امنيتي شده است. تراکم جمعيت در بخشهاي شمالي تهران و همينطور برخي نواحي از ميدان انقلاب و خيابان جمالزاده بيشتر است. کافي نت هاي واقع در مسيرهاي اصلي تعطيل شده اند و سر هر چهارراه چندين يگان نيروهاي لباس شخصي بر روي موتورهاي خود نشسته و منتظر فرمان هستند. هر لحظه بر تعداد تظاهرکنندگان افزوده مي شود و چهره شهر کاملا ملتهب است. این خبرگزاری همچنین از درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی در امیرآباد خبر داد: در يکي از فرعي هاي تقاطع خيابان اميرآباد بلوار کشاور بين مردم و نيروي هاي ضد شورش درگيري شديدي به وجود آمد و مردم با پرتاب سنگ از خود دفاع کردند. شرايط بسيار متشنج است. هرگوشه تهران آتشي از خشم برپاشده و نيروهاي امنيتي سراسيمه به تمام جهات گاز اشک آور شليک مي کنند. صداي تيراندازي به گوش مي رسد. پليس و بسيجيان سعي دارند تا با ايجاد سر و صدا و رعب وحشت، مردم را پراکنده کنند. تظاهرکنندگان در تمام نقاط به شدت مقاومت مي کنند. در خيابان انقلاب نبرد شديدي بين نيروهاي لباس شخصي و مردم به راه افتاده است. جوانان دلاورانه مبارزه مي کنند و شعار سر مي دهند. نزديک به 150 مامور نيروي انتظامي در ضلع شرقي ميدان انقلاب مستقر شده اند و ماموران شهرداري هم سطلهاي زباله را جمع مي کنند تا از آتش زدن آنها جلوگيري شود. همچنین شماري از مردم با تجمع در برابر ساختمان صدا و سيما در خيابان ولي عصر اقدام به سر دادن شعار الله اکبر کرده اند. به گزارش خبرنگار آژانس ايران خبر درحال حاضر مردم در خيابانهاي سهروردي، ميدان هفت تير، انقلاب و ولي عصر تجمع کرده و شعار مي دهند. پليس ضد شورش به سمت جمعيت لحظاتي پيش گاز اشک آور شليک کرد. همچنین در ميدان وليعصر تجمع شكل گرفته است و نيروهاي انتظامي به سمت مردم گاز اشك آور شليك كردند. عليرغم اين ميدان وليعصر در دست مردم است. نيروهاي ضد شورش از ميدان وليعصر به خيابانهاي اطراف عقب نشيني کردند جمعيت مردم زياد است. در خبری دیگر این منبع اعلام کرد دانشجويان دانشگاه آزاد شاهرود، سايت دانشگاه را هك كردند و روي سايت عكس صانع و محمد دو شهید روز 25 بهمن را انداختند. گفتنی است كه محمد مختاري دانشجوی این دانشگاه بود.

همچنین بر اساس گزارشات تایید نشده، یک نفر در میدان هفت تیر (رضاییها) توسط نیروهای حکومتی کشته شده است. این گزارشها حاکی هستند که ساعت ۱۸:۳۰ این خبر بین مردم قویاً پخش شده که در میدان هفت تیر (رضاییها) یک نفر کشته شده است. مردم می گویند این فرد توسط لباس شخصی ها کشته شد.

در خارج کشور نیز، ایرانیان از مردم داخل کشور حمایت می کنند. پس از فراخوان 29 بهمن خانم مریم رجوی، رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران به ادامه خیزش و قیام عمومی، ایرانیان در پاریس در برابر سفارت رژیم، امروز سومین روز تحصن شبانه روزی خود را پشت سر گذاشتند. در اتاوا نیز جمعی از ایرانیان امروز در برابر پارلمان کانادا، حمایت خود را از مردم ایران ابراز داشته و سرکوب تظاهرات مردم توسط رژیم را محکوم کردند. خبرهای تکمیلی از اعتراضات مردمی بدین صورت گزارش شده اند:

درگیریها در میدان ونک

در میدان ونک درگیری بین مردم با نیروهای بسیج ویگان ویژه رژیم به صورت جنگ گریز ادامه دارد مردم شدیدا درمقابل عوامل رژیم ایستاده اند وبا تاکتیک ”بزن در رو” با رژیم مقابله می کنند. یگانهای ویژه از گلوله های پلاستیکی و باتون استفاده می کنند. گفته شده است که حرکت ماشینها به سمت بالای میدان ونک مسدود شده یکجا ۳۰۰تا ۴۰۰ تن از مردم در حال شعار دادن از میرداماد به سمت صدا و سیمای رژیم حرکت کردند و آنجا بین مردم و ماموران درگیری پیش آمد.

برغم انبوه نیروهای انتظامی و امنیتی جمعیت عظیم مردم در امیرآباد تجمع و تظاهرات کرده و با نیروهای حکومتی درگیر شدند. فضا بشدت ملتهب است و گفته شده است که شدت درگیریها در شب بیشتر خواهد شد.

ساعت۱۷۱۵ دقیقه در میدان ونک حداقل ۱۰۰ نفرگارد ویژه مستقر شده بودند وتعدادی نیز لباس شخصی بودند. در تقاطع میر داماد وولیعصر مردم دور هم جمع شده بودند وشعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

نیروهای ویژه برای پراکنده کردن این جمعیت چندین بار گاز اشک آور زدند.

درگیری در کرمان

حدود ساعت ۱۸ در کرمان در میدان کوثر درگیری شده بوده و مامورین مردم را متفرق می کردند.

تیراندازی در شیراز

در ساعت عصر ۷ در میدان نمازی تیر اندازی شد و صدای شلیک به گوش میرسید. خبری از تعداد کشته شدگان احتمالی در دست نیست.

حرکتهای اعتراضی در مهاباد

امروز از صبح یگان ویژه و لباس شخصی ها درتمامی مراکز حساس شهر مهاباد مستقر هستند جوانان مهاباد نیز با آتش زدن چند حلقه لاستیک خود را برای حرکت اعتراضی آماده میکنند.

یک دیپلمات دیگر ایران در ایتالیا در اعتراض به سرکوب مردم استعفا داد

سایت رادیو فردا امروز نوشت: گزارشهای منتشره حاکی است که احمد ملکی، دیپلمات ارشد ایران در ایتالیا، روز شنبه در اعتراض به «سرکوب بیرحمانه مردم» در ایران از سمت خود استعفا کرد و به صف سه دیپلماتی پیوست که در چند ماه گذشته از سمت های خود کناره گیری کرده اند. «کمپین سفارت سبز» در بیانیه ای که منتشر کرده گفته است احمد ملکی، دیپلمات ارشد ایران در سرکنسولگری میلان، روز یکشنبه و در حالی که «یک سال و نیم» از مأموریتش باقی‌مانده بود از سمت خود استعفاء کرد. بر اساس این گزارش، وی اعلام کرده است که «با میل و اراده خود» به جمع معترضان پیوسته است. ملکی، چهارمین دیپلمات ایرانی است که در حدود یک‌سال گذشته به نشانه اعتراض، از سمت خود استعفا می‌کند.

عربستان مرگ بن علی را تایید کرد

مطبوعات فرانسوی گفتند که فوت بن علی رئیس جمهور سابق تونس مورد تایید دولت عربستان قرار گرفته است. روزنامه های فرانسوی گفتند که دیپلماتهای تونسی در اروپای غربی تایید کردند که فوت بن علی حوالی ساعت ۱۰۳۰ به وقت گرینویچ جمعه شب صورت گرفته است. گفته میشود این خبر ممکن است سه چهار روز بعد اعلام شود تا اینکه روند صدور مجوز برای انتقال و دفن وی صورت بگیرد.

******

لیبراسیون، ۱۹فوریه، با تیتر «جمعه سیاه در بحرین، یمن، لیبی: سرکوب خونین درخیابانها» نوشت: درپی انقلابات تونس و مصر شماری از رهبران عرب که دچار هراس شدید شده‌اند، دست به سرکوب خونین تظاهرات مخالف زده‌اند، اما خیزش مردم کوچه و خیابان در سراسر منطقه در حال گسترش است. لیبراسیون در سرمقاله خود زیر عنوان «آتشفشان» از جمله می‌نویسد: دموکراسی یک ایده نو در جهان عرب است اما هنوز نمی‌توان گفت پیروز شده است. تاریخ به‌نحوی مسحورکننده در برابر دیدگان بهت‌زده ما به یمن کانالهای بزرگ تلویزیونی بین‌المللی در حال ساخته شدن است.