صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۴، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اتحاديه اروپا مراسم ۲۲ بهمن را بدلیل اعدام زهرا بهرامی تحريم کرد

رادیو فرانسه گفت: اتحادیه اروپا به نشانه اعتراض به اعدام زهرا بهرامی شرکت در تمامی مراسم سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی به ویژه در تهران، بروکسل و ژنو را تحریم کرد. رادیو فرانسه افزود: بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا به نشانۀ اعتراض به اعدام زهرا بهرامی شرکت در تمام مراسم سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به ویژه در تهران، بروکسل و ژنو تحریم کردند. تحریم جشن های سی و دومین سالگرد انقلاب ایران در ژنو و بروکسل از آنرو صورت گرفته که این دو شهر به عنوان نماد حقوق بشر به شمار می روند. رادیو فرانسه افزود: این تصمیم در واقع اعتراضی است به اعدام زهرا بهرامی شهروند هلندی ایرانی تبار توسط جمهوری اسلامی ایران که بدون اعتنا به اعتراضهای هلند و اتحادیه اروپا خانم بهرامی را به قاچاق مواد مخدر متهم و سپس به همین اتهام اعدام کرد. به موجب این تصمیم هیچ یک از دیپلماتهای اروپایی در هیچیک از مراسم سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی در تهران از جمله در ضیافت رییس جمهوری ایران، محمود احمدی نژاد، شرکت نمی کنند. یادآوری می شود که دولت هلند در پی اعدام زهرا بهرامی تماسهای دیپلماتیک خود را با رژیم ایران به حال تعلیق درآورده و سفیر خود را در تهران فراخوانده است. از سوی دیگر بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، «علیرغم جمعیت گسترده‌ای که در تمامی ایران راهپیمایی برگزار کردند، شبکه‌های غربی همچون بی‌بی‌سی، سی ان ان، رویتر و حتی صدای آمریکا که کوچکترین رخدادهای جهان را در سراسر جهان پوشش می‌دهند، سکوت اختیار کردند و با نادیده گرفتن جمعیت میلیونی در سراسر ایران تنها به پوشش اخبار تظاهرات مصر پرداختند».لازم به ذکر است که خبرگزاری فارس در ساعات اولیه صبح خبر از حضور بیش از 400 خبرنگار خارجی در مراسم 22 بهمن داده بود.

زندانی سیاسی، منصور اسانلو دچار حمله قلبی شد

خبرگزاریها، گزارشهایی از وضعیت وخیم منصور اسانلو، انتشار دادند. این خبرها حاکی است منصور اسانلو، ساعت ۹ شب روز جمعه ۲۲بهمن‌ماه، در زندان گوهردشت کرج به علت استفاده از غذای نامناسب زندان، دچار حملهٔ قلبی شده بود. گزارشهای تکمیلی دیگری که خارج از زندان ارسال شده، وضعیت آقای اسانلو را وخیم گزارش کرده و در ضمن محل انتقال وی را نامعلوم ذکر کرده اند. لازم به ذکر است که منصور اسانلو از ناراحتی حاد قلبی در زندان رنج می‌برد و پزشک قانونی اعلام کرده بود که او به‌خاطر بیماریهایش قادر به تحمل حبس نیست ولی بازجویان وزارت اطلاعات نه تنها او را آزاد نکردند بلکه با پرونده‌سازی جدید بر مدت بازداشت وی افزودند.

محسن دگمه چی علیرغم ابتلا به سرطان به زندان بازگردانده شد

خبرگزاری هرانا گزارش داد: محسن دکمه چی علیرغم وضعیت حاد جسمی بر اثر ابتلا به بیماری "سرطان"، به زندان رجایی شهر بازگردانده شد. محسن دکمه چی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که از زندان به بیمارستانی در تهران منتقل شده بود، به دلیل ناقص بودن پرونده پزشکی از بیمارستان به زندان رجایی شهر بازگردانده شد. همچنین وضعیت علی احمد سلیمان زندانی سیاسی کرد که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد رو به وخامت گذاشت و وی را که در حالت بیهوشی بسر می برد به بیمارستان منتقل کردند. علی احمد سلیمان، از حدود 40روز پیش در اعتراض به انتقال همبند خود حسین خضری به وزارت اطلاعات که متعاقباً به اعدام او انجامید، دست به اعتصاب غذا زد.

مردم تصاویر خامنه ای در اهواز، را به آتش کشیدند و ماموران حکومتی در تهران را هو کردند

آژانس ایران خبر گزارش داد: برغم حضور گسترده ماموران حکومتی در مناطق و خیابانهای شهر اهواز، پنجشنبه شب و روز جمعه ۲۲بهمن، جوانان اقدام به نوشتن شعارهای ”امروز بن علی، فردا سیدعلی“ در مناطق پارک زیتون کارمندی، کیانپارس نمودند. این منبع افزود: همچنین مردم در منطقه پادادشهر اقدام به آتش زدن تصاویر خامنه‌ای و خمینی کردند. این منبع در خبر دیگری نوشت: در تهران یک دخترجوان که در سینما زندگی در پردیس خواهان بلیط سینما بود بعد از شنیدن متوقف شدن فروش بلیطها (درحالی که سالن هنوز خالی بود) شروع به اعتراض نمود. اعتراض این دختر جوان مصادف با ورود نیروهای انتظامی و تلاش برای دستگیری وی گردید. در این هنگام مردم با هو کردن ماموران و با شعار "مزدور برو گمشو"، آنها را وادار به خروج از صحنه کردند.

رانندگان تاکسی در بابل، اعتصاب کردند

رانندگان تاکسی در بابل در مقابل فرمانداری رژیم به یک اعتصاب چهار ساعته دست زدند. نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تلاش کردند رانندگان تاکسی را متفرق کنند، که بی فایده بود. یکی از رانندگان اعتصاب کننده که به پایین بودن نرخ کرایه اعتراض داشت، هنگام درگیری با یکی از فرماندهان نیروی انتظامی به او گفت: آنقدر مردم را سرکوب کردید تا بالاخره ایران هم مصر خواهد شد.

در خبری دیگر رانندگان خطوط بروجن ـ شهرکرد ـ اصفهان اعتصاب کردند. این اعتصاب روز چهارشنبه در اعتراض به گرانی بیش از حد سوخت صورت گرفت و باعث اختلال در ترمینالهای این 3شهر شد. استانداری رژیم برای مقابله با اعتصابیون تعدادی از تاکسیهای درون شهری را مجبور کرد تا مسافران را انتقال دهند.

کارگران پارس متال در مقابل وزارت کار تجمع اعتراضی برگزار کردند

حدود 200تن از کارگران پارس متال تهران در مقابل وزارت کار تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواهان پرداخت 11ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند. این دومین حرکت اعتراضی این کارگران در هفته جاری می باشد.

جوانان اصفهان یک افسر نیروی انتظامی را کتک زدند

سایت مجاهدین خلق نوشت: جوانان اصفهان، روز چهارشنبه با مأموران انتظامی که مشغول اذیت و آزار یک دختر و پسر جوان بودند درگیر شدند. این منبع افزود: "به گزارش دریافتی این درگیری ساعت 15روز چهارشنبه در میدان ارتش رخ داد. هنگامی که مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی قصد دستگیری یک دختر و پسر جوان را داشتند دهها جوان بازداشت شده توسط این مأموران که داخل یک اتوبوس بودند و مردمی که شاهد این صحنه بودند مزدوران انتظامی را دستگیر کردند. آنان شعار می‌دادند «نیروی افتضاحی برو گمشو». یک افسر انتظامی قصد حمله به مردم را داشت اما مردم خشمگین او را به‌شدت گوشمالی دادند. گفته می شود در بحبوحه درگیری، همه بازداشت‌شده‌ها فرار کردند."

مصری‌ها می خواستند لباس شخصی های ما را شبیه سازی کنند

سرتیپ پاسدار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت که دولت مصر به دنبال شبیه سازی بسیج برای مقابله با معترضان بود اما موفق نشد. نقدی می گوید که مصری ها نتوانستند بسیجی ها را به عنوان لباس شخصی شبیه سازی کنند. به گزارش خبرگزاری فارس، گفت: "ژریم مصر می خواست با شبیه سازی از بسیج ایران از لباس شخصی ها برای دفاع از خود استفاده کند در حالی که لباس شخصی های مصر آدمهای فاسد، قدرت طلب و خائنی بودند." در جریان حوادث بعد از انتخابات رژیم در سال 88، علاوه بر نیروهای نظامی و انتظامی، لباس شخصیها و بسیجیان موتور سوار، به جوانان حمله کردند.

بيش از پانصد دانشجوی دانشگاه شريف به حکم اعدام سعيد ملک‌پور اعتراض کردند

آژانس ايران خبر گزارش داد: به گزارش کميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي، بيش از پانصد دانش آموخته دانشگاه صنعتي شريف و همچنين بسياري ديگر از دانش‌آموختگان و اساتيد دانشگاههاي برجسته‌ي جهان، متخصصين، و برندگان مدال‌هاي المپيادهاي کشوري و جهاني با صدور بيانيه اي صدور حکم اعدام، و هچنين رفتارهاي غيرانساني و غيرقانوني عليه سعيد ملک پور را محکوم کرده و خواستار برگزاري دادگاهي علني و عادلانه با حضور کارشناسان متخصص و مستقل در امور رايانه براي وي شدند.

خامنه ای برای ششمین بار متوالی طی 3 ماه اخیر به قم رفت

به گزارش رسانه‌های حکومتی، خامنه ای طی سفر خود به قم، به دیدار آخوند مصباح یزدی رفت. در دیدار خامنه ای، مصباح یزدی، همسر مصباح یزدی و بقیه اعضای خانواده او نیز حضور داشتند. بنا‌به همین گزارش خامنه‌ای هم‌چنین با آخوند انصاری شیرازی نیز دیدار کرد. ناظران، سفرهای پی‌درپی خامنه‌ای به قم را از شدت بحران در رأس حاکمیت و موقعیت متزلزل خامنه‌ای می‌دانند. ولی گروهی دیگر معتقدند که سفرهای مکرر خامنه ای به قم برای جمع آوری حمایت آخوندها جهت سپردن عمامه ولایت فقیه به پسرش مجتبی خامنه ای می باشد.

یک جوان شعارنویس در تهران، دستگیر شد

ظهر روز چهارشنبه۲۰ بهمن یک جوان ۲۶ ساله شعارنویس توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. این جوان که حدود ساعت ۱۲۳۰ در تقاطع خیابان سپه- خمینی- با بزرگراه یادگار امام مشغول نوشتن شعار ”مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بردیکتاتور“ بر روی دیوارهای حاشیه خیابان بود از سوی نیروهای امنیتی گشتی بازداشت شد. چهار تن از ماموران لباس‌شخصی سوار بریک خوردوی پژو 504 پس از کتک زدن این جوان در خیابان وی را در داخل یک کوچه بن‌بست دستگیر و سوار خودروکرده و از محل دور شدند.

******

شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای بتاریخ 22 بهمن، اعلام کرد که به اسنادی از داخل رژیم ایران دست یافته است که طبق آنها، کمیته سرکوب اشرف در نخست وزیری عراق، به اقدامهایی علیه مجاهدان اشرف موظف شده است. این اطلاعیه اقدامات مذکور که شامل 7 مورد می باشند را بدین شرح اعلام نمود: تولید و ارائه فاکتها و اخبار و اسناد ساختگی به کانالهای تلویزیونی در عراق و خارج عراق مبنی بر دخالت مجاهدین در امور داخلی عراق، به کار گرفتن دادگاه عالی جنایی از طریق آن دسته از قضاتی که وابسته به مالکی و رژیم ایران، کمک به سفارت رژیم در بغداد برای بردن شمار بیشتری از عوامل اطلاعات تحت عنوان «خانواده های ایرانی که می خواهند با بستگانشان در اشرف دیدار کنند» به اشرف و تأمین تمامی الزامات و حل مسأله رفت و آمد و اقامت آنان، به کار گرفتن کانالهای تلویزیونی وابسته به رژیم ایران در عراق مانند تلویزیون المسار، الفرات، الغدیر، بلادی و الوطن، علیه مجاهدان اشرف با همکاری دفتر مطبوعاتی نخست وزیر.،

ترتیب دادن نمایشگاههای عکس در بغداد و سایر استانها مانند دیالی و نجف و کربلا و حله علیه مجاهدین، اعزام یک هیأت از کمیته سرکوب برای دیدار با مراجع و شخصیتهای مذهبی به نجف و «مطلع کردن آنها از جنایتهای این دار و دسته» و کسب حمایت معنوی از اقدامهای سرکوبگرانه علیه اشرف، و برگزاری جلسات و کنفرانس با ماموران رژیم و ایادی نخست وزیری عراق در استانهای جنوبی زیر عنوان عشایر عراق برای کسب حمایت از اخراج مجاهدین از اشرف. اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، در پایان می نویسد: این اقدامها یک زمینه سازی آشکار برای تعرض علیه ساکنان اشرف و ایجاد یک فاجعه انسانی جدید در اشرف است. اسناد به دست آمده توسط مقاومت ایران در اختیار دادگاه اسپانیا قرار گرفته است.

فرانسه خواستار تشدید تحریم‌ها علیه برنامه اتمی رژیم ایران شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا فیون، نخست‌وزیر فرانسه، روز شنبه اعلام کرد که ایران در مذاکرات استانبول با پیشنهاد غرب برای گفت‌وگوی جدی بر سر برنامه اتمی‌اش مخالفت کرد و برای متقاعد کردن ایران به بازگشت به میز مذاکره ناچار به تشدید تحریم‌ها هستیم. وی همچنین گفته است که سودای دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها منشأ نگرانی غرب نیست و دستیابی ایران به بمب [اتمی] می‌تواند منجر به بی‌ثباتی در منطقه‌ای شود که اکنون نیز دستخوش تنش‌های فزاینده است. فیون تأکید کرد که چنین چشم‌اندازی برای غرب و کشورهای منطقه پذیرفتنی نیست. خبرگزاری فرانسه گفت: ایران در مذاکرات استانبول که دومین مرحله از دور جدید گفت‌وگوها با شش قدرت جهانی بر سر برنامه اتمی‌اش بود، با تأکید بر عدم توقف غنی‌سازی عملاً گفت‌وگوها را به بن‌بست کشاند و از آن زمان زمزمه‌هایی در مورد تشدید تحریم‌های ایران در محافل دیپلماتیک غرب به گوش می‌رسد.

مردم مصر، مبارک را مجبور به ترک قدرت کردند

روز پنجشنبه 11 فوریه و پس از 18 روز اعتراض و مقاومت در برابر ماموران مبارک، و اعتصابات کارگری، بالاخره مردم مصر به یکی از خواسته های خود یعنی برکناری حسنی مبارک رسیدند. روز جمعه عمر سلیمان اعلام کرد که مبارک تمام قدرت را به ارتش مصر تحویل داده است و شورای اعلای ارتش، مصر را تا زمان برگزاری انتخابات، راهبری خواهد کرد. امروز نیز میدان تحریر مملو از جمعیت بود. سازمان دهندگان قیام مصر خواستار بیرون رفتن مصر از وضعیت اضطراری 30 ساله می باشند. آنان همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی و اعلام زمان انتخابات هستند. از سوی دیگر ارتش خواهان ترک مردم از میدان تحریر است و اعلام کرده تا مردم در این میدان هستند، امکان اجرای خواسته ها نیست.

******

هفته گذشته، موسوی و کروبی از رژیم ایران خواستند تا اجازه راهپیمایی جهت همبستگی با مردم مصر، در روز 25 بهمن به آنان داده شود. این اقدام واکنشهای بسیاری را در جامعه بدنبال داشته است. با اینکه اهداف اصلی این راهپیمایی، همبستگی با مردم مصر عنوان شده اما احتمال می رود مردم و بخصوص جوانان ناراضی سمت و سوی این حرکت را به یک حرکت ضد حکومتی تبدیل کنند.

چند تن از دانشجویان دانشگاه آزاد قوچان، دستگیر شدند

مأموران اطلاعاتی و امنیتی رژیم در قوچان چند تن از دانشجویان دانشگاه آزاد این شهر را بازداشت کردند. گزارشها حاکی است که طی روزهای اخیر بازداشت دانشجویان افزایش یافته است.

"ساندیس‌های راهپیمایی حکومتی ۲۲بهمن پیش‌فروش شد"!

خبرگزاری حکومتی فارس روز ۲۱بهمن اعلام کرد: ساندیسهای راهپیمایی حکومتی روز ۲۲بهمن پیش فروش شده است! این خبرگزاری به‌نقل از روابط عمومی شرکت ساندیس، نوشته است: این شرکت طی بیانیه‌ای که به‌مناسبت فرارسیدن سالروز انقلاب اسلامی ایران صادر نموده است، برای تاثیرگذاری ساندیس در راهپیماییهای مردمی و حضور هرچه بیشتر آنها به واسطه علاقه به ساندیس اشاره کرده و راه‌ حل جدیدی برای بهره‌مندی مردم از محصولات این شرکت ارائه کرده است. در این اطلاعیه آمده است: ایرانیان عزیز؛ سالهاست که در کنار شما و با شعار ”هر ایرانی، هر راهپیمایی، یک ساندیس“ همراه با شما در روزهای سخت انقلاب و نظام بوده‌ایم و همگان به نقش محصولات ما در راهپیماییهای میلیونی شما امت حزب‌الله پی برده‌اند. اکنون با فرارسیدن سالروز انقلاب اسلامی ایران و در جهت کمک به حضور انبوه جمعیت مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن چند نکته در مورد ساندیسهای شرکت ما حائز اهمیت است که مختصراً به عرض می‌رسانیم.
دانشمندان غربی نه، بلکه دانشمندان شرقی غرب‌زده، طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که توزیع ساندیس در بین مردم حاضر در راهپیمایی به تعداد شرکت‌کنندگان آن افزوده و باعث می‌شود که شعارهایی از جنس همان طعم ساندیس‌ها توسط مردم سر داده شود. یکی از دانشمندان دانشگاه آزاد واحد لندن که مدتی است از وطن دور مانده، به همراه همکاران خود در آن مرکز با انجام تحقیقات بر روی جلبک‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که ”جلبک سبز“ اثر سویی در روند رشد سایر جانداران خواهد داشت.
هم‌چنین آمارها نشان داده است که وجود ساندیس در راهپیماییهای مردمی می‌تواند به مراتب تعداد مردم را افزایش داده و به نظر ما این برای استقلال هر کشوری که مدتها است پیروزی را شکست نداده، لازم و ضروریست. ما آزمایشات خود را بر روی نمونه ساندیس بیش از 30کشور جهان انجام داده‌ایم که نتایج نشان داده است ساندیس‌هایی که توسط دولت ایران توزیع می‌شود مرغوب‌ترین و بهترین نوع ساندیس است چرا که توانسته است زن و مرد، پیر و جوان، نوجوان و کودک و حتی طفل شیرخواره را برای حمایت از نظام خود به راهپیماییها بکشاند اما ساندیس‌های سایر کشورها از چنین تاثیر‌گذاری بر روی مردم برخوردار نبوده است...

جوانان شیراز پرچم ۲۵۳ متری آخوندها را کنده و با خود بردند

جوانان شیرازی در یک اقدام ابتکاری پرچم 253 متری رژیم را که بمناسبت سالگرد 22بهمن در مدخل ورودی شهر نصب شده بود کنده و با خود بردند. این پرچم 253 متری چند روز پیش توسط ماموران سازمان میراث فرهنگی در ورودی شهر شیراز (دروازه قرآن) نصب شده بود.

مادر ندا آقاسلطان از سوی عوامل وزارت اطلاعات، مورد تهدید قرار گرفت

منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند: در وحشت از تاثیرگذاری خانواده‌های جانباختگان و بازداشتیها بر روی مردم و جوانان به‌خصوص در ایام بزرگداشت انقلاب ضدسلطنتی، تهدید و توهین اعضای این خانواده‌ها، افزایش یافته است. در این باره، بسیاری از خانواده‌ها به اداره اطلاعات و یا ارگانهای قضایی فراخوانده شده‌اند و مورد تهدید قرار گرفته‌اند. در این باره می‌توان به مادر ندا آقاسلطان، که در جریان تظاهرات مردم در آغازین روزهای ناآرامیهای بعد از انتخابات جان خود را از دست داد اشاره کرد. مادر ندا، تاکنون بارها از سوی یکی از اعضای دستگاه اطلاعات به نام عباس کارگر جاوید، مورد توهین قرار گرفته است؛ به‌نحوی که اکنون به صراحت اعلام داشته است که در صورت وجود چنین شخصی در دادگاه، در آن جلسه حضور نمی‌یابد.

"برلیناله" با نامه جعفر پناهی افتتاح شد

پنجشنبه شب (۲۱ بهمن/۱۰ فوریه) شصت و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در کاخ برلیناله رسما افتتاح شد. برند نویمان، وزیر فرهنگ و رسانه های آلمان «همبستگی عمیق» خود و دست‌اندرکاران سینما را با پناهی اعلام کرد. سپس صندلی خالی جعفر پناهی بر روی صحنه آورده شد و ایزبلا روسلینی، رئیس‌هیئت داوران نامه جعفر پناهی را قرائت کرد. در قسمتی از نامه پناهی آمده بود: «اعتراف می کنم من به عنوان يک فيلمساز که دغدغه‌های اجتماعی دارم، هر چند نمی‌توانم تصويرگر محدوديت‌ها، معضلات و مشکلات روز مردم جامعه‌ام باشم، اما نمی‌توانم آرزو نکنم که پس از بيست سال تمامی اين مسائل ازجامعه‌ام رخت برنبسته باشد، تا آن گاه که مجال ساختن می‌يابم، تصويرگر رفاه، آرامش و آسايش مردم کشورم باشم.» پس از پایان قرائت نامه، حضار در سالن به احترام پناهی از جا برخاستند و با کف زدن‌های طولانی خود همبستگی جشنواره برلین را با پناهی و همکار وی محمد رسول‌اف ابراز داشتند.