صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یک شهروند در یاسوج اعدام شد و قرار است یک نفر دیگر در کرج اعدام شود

یک زندانی بامداد امروز یکشنبه سوم بهمن ماه، در زندان مرکزی یاسوج، مرکز کهگیلویه و بویراحمد، بدار آویخته شد. تنها اطلاعاتی که از هویت وی اعلام شده این است که این زندانی، 29 ساله بود. سید محمد موسوی پور، آخوندی که دادستان عمومی و انقلاب رژیم در کهگیلویه و بویراحمد می باشد، به خبرگزاری ایلنا گفت: "این اعدامی با استفاده از سلاح سرد اقدام به تجاوز به عنف و ناموس مردم کرده بود." همچنین اعلام شد که بامداد دوشنبه یک نفر در ملأ عام در کرج اعدام خواهد شد. خبرگزاری حکومتی مهر به نقل از فرهادی دادستان رژیم در کرج اعلام کرد فردی به نام امید ۲۸ ساله که ۱۰ فقره قتل در پرونده او می باشد، روز دوشنبه ساعت ۶ بامداد در ملأ عام در کرج اعدام خواهد شد.

ظرف 97 روز 30 تن اعدام شده اند

ده نفر زندان رجایی شهر کرج ( ۲۹ دی)، یک نفر زندان زرند کرمان (۲۸ دی ماه)، پنج نفر در خرم آباد‌ (۲۳ دی ماه) هفت نفر تهران (۲۲ دی ماه)، چهار نفر زندان اصفهان (۱۸ دی ماه)، دو نفر زندان بروجرد (۱۷ دی ماه)، یک نفر اسفراین (۱۸ دی ماه)، شانزده نفر زندان اهواز (۱۵ دی ماه) ، هشت نفر در زندان قم (۱۱ دی ماه)، هفت نفر در زندان کرمانشاه (۱۳ دی ماه)، یک نفر در زندان ساری (۴ دی ماه) و دو نفر در شهر ساوه (۴ دی ماه) اعدام شده اند. یک نفر نیز در تاریخ ۳۰ دی در زندان بجنورد به دار آویخته شد. از سوی دیگر، گرگانی رئیس دیوان عالی آخوندها اعدام را موجب ثبات و امنیت در جامعه خواند و گفت: اگر اشرار جامعه اعدام نشوند، ناامنی مضاعف می‌شود و این اعدامها موجب ثبات و امنیت در جامعه می‌شود. وی افزود: بخش مهمی از امنیت جامعه به دست قوه قضاییه است و همه باید در برابر آن تمکین کنند و احکام صادره با قاطعیت و سرعت انجام شود.

حکم اعدام جعفر کاظمی و محمدعلی آقایی که پای چوبه دار متوقف گردیده بود بامداد دوشنبه اجرا شد

"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"خبر دادند: گزارشات حاکی از آن است که روز سه شنبه ۲۸ دی ماه زندانیان سیاسی جعفر کاظمی و محمد علی آقایی بطور ناگهانی از بند ۳۵۰ خارج و به بند ۲۰۹ برده شدند و سر بازجوی اوین بنام علوی که از شکنجه گران و تصمیم گیرندگان درباره احکام زندانیان سیاسی می باشد آنها را تحت شدیدترین فشارها قرار داد تا از آنها مصاحبه تلویزیونی بگیرد ولی خوداری کردند. علوی سپس آنها را به سلولهای انفرادی برای اجرای حکم اعدام انتقال داد. لحظاتی قبل از اذان صبح روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه آنها را برای اجرای حکم اعدام از سلولهای انفرادی خارج کردند و به محل اجرای حکم اعدام بردند. همۀ مقدمات اجرای حکم را آماده کرده بودند ولی حوالی ساعت ۰۶:۰۰ به دلایل نامشخصی از اجرای حکم صرف نظر کردند و این دو زندانی سیاسی را حدود ساعت ۰۸:۰۰ صبح ۲۹ دی ماه به بند ۳۵۰ بازگرداندند. فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران افزود: هنوز اهداف این صحنه سازی نامشخص می باشد و معلوم نیست که برای تست واکنش افکار عمومی داخلی و بین المللی است و یا تحت فشار روحی قرار دادن آنها برای گرفتن مصاحبه تلویزیونی که اجرای حکم خود را موجه جلوه دهند.

خبرگزاری فرانسه در اینباره گزارش داد: این از اولین اعدامها بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ است که به شیوه‌ دارزدن صورت می‌گیرد. در ۱۰ اوت هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از رژیم ایران مؤکدانه خواسته بود تا این ۲فعال ایرانی را آزاد کند. هیلاری کلینتون طی اطلاعیه‌یی که در آن از کاظمی و حاج آقایی نام برده بود گفت ما هم‌چنین از سرنوشت ایرانیهایی که به‌خاطر تلاش برای آزادی بیان و احقاق حقوقشان در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند نگرانیم.

تلویزیون الحره گفت: رژیم ایران حکم اعدام ۲تن از کسانی که در پی اعتراضات بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری دستگیر شده بودند را اجرا نمود.

سایت هرالد سان – استرالیا نوشت: ایران امروز دو فعال را که می‌گوید عضو گروه تبعیدی مخالف نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۹ هستند را بدار آویخت، این دار زدنها به‌رغم درخواست هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا برای آنها صورت گرفت. …
دفتر دادستانی تهران این دو نفر را جعفر کاظمی و محمدعلی حاج آقایی نام برد. دادستانی نگفت که این دو نفر در کجا بدار آویخته شدند.

رادیو فردا نیز در بخش خبری خود گفت: جعفر کاظمی و محمدعلی حاج‌آقایی بامداد دوشنبه، امروز به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین در تهران اعدام شدند. این دو نفر از بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات رباست جمهوری سال گذشته بودند و اتهامهای آنها محاربه و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده بود… .

رژیم قصد دارد زهرا بهرامی شهروند ایرانی- هلندی را به اتهام حمل مواد مخدر اعدام کند

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران، در اینباره گفت که خانم بهرامی به جرم «حمل بیش از یک کیلوگرم مواد مخدر به کشورهای اروپایی» بازداشت شده و «جرم این فرد در دادگاه در حال رسیدگی است». مهمانپرست همچنین کشورهای غربی را متهم کرد که «به بهانه حمایت از حقوق بشر و برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی» پرونده زهرا بهرامی را مطرح کرده‌اند. وی افزود که زهرا بهرامی به غیر از گذرنامه ایرانی، «گذرنامه کشورهای دیگری، از جمله کشورهای اروپایی، را داشته و توسط نیروی انتظامی به جرم حمل مواد مخدر دستگیر شده است». زهرا بهرامی، سال گذشته سه روز پس از وقایع روز عاشورا در تهران بازداشت شد. به نقل از دختر و وکیل خانم بهرامی، دادگاه انقلاب تهران علاوه بر موضوع حمل مواد مخدر، پرونده‌ای را با قید اتهام عضویت خانم بهرامی در گروه «انجمن پادشاهی ایران» در دست بررسی دارد. این اتهام در طول محاکمات خانم بهرامی از سوی وی رد شده است و در زمان طرح این اتهام نیز، به گفته دختر خانم بهرامی، انجمن پادشاهی ایران اتهام وابستگی وی به این گروه را رد کرده است. علاوه بر این خانم بهرامی در دادگاه اتهام حمل مواد مخدر را نیز رد کرده است و به گفته دخترش به قاضی صلواتی، رئیس دادگاه گفته است که «من تحت فشار بودم. در شرايط خيلی وحشتناکی قرار داشتم و ناچار شدم اين اتهامات را بپذيرم اما الان دارم به شما می‌گويم که اين اتهام کلا بی‌پايه و اساس است و آن را به طور کامل رد می‌کنم.» با این حال گفته‌های رامین مهمانپرست در مورد اینکه جرم خانم بهرامی «در دادگاه در حال رسیدگی است»، در شرایطی است که به گفته ژینوس شریف رازی، وکیل وی، در ارتباط با اتهام حمل مواد مخدر حکم اعدام خانم بهرامی به وی ابلاغ شده است. سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران، پرونده زهرا بهرامی را به موضوع مبارزه ایران با مواد مخدر پیوند زده و افزوده است که «باید در کشورهای غربی از مبارزه ایران با مواد مخدر استقبال شود و حتی برای این مبارزه همکاری کنند نه اینکه از فردی که در رابطه با حمل مواد مخدر به کشورهای اروپایی توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده، حمایت کنند.» وی به کشورهای غربی هشدار داد که «اگر در مبارزه با مواد مخدر جدیت لازم به کار برده نشود، به طور مستقیم جوانان آنها و مردم کشورهای غربی هدف قرار گرفته می‌شوند.»

اعضای پارلمان کردستان عراق خواستار توقف اعدام زندانیان سیاسی توسط رژیم شدند

سایت سازمان مجاهدین خلق ایران نوشت: اعضای پارلمان کردستان عراق برای توقف اعدام زندانیان سیاسی کرد توسط رژیم ایران، به جمع‌آوری امضا پرداختند. به گزارش خبرگزاری پیامنیر، هاژه سلیمان از امضاکنندگان این بیانیه، گفت: لازم دانستیم با انتشار بیانیه‌ای برای انظار عمومی از رژیم ایران بخواهیم که احکام اعدام فعالان شرق کردستان را لغو نماید. وی افزود: ما یک جمع ١٢نفری از اعضای پارلمان کردستان این بیانیه را امضا کرده و برای جمع‌آوری امضای اکثریت اعضا تلاش می‌کنیم. تاکنون ٢٥نفر از اعضای پارلمان کردستان‌ این بیانیه را امضا کرده‌اند.

کارکنان برق تهران مقابل ساختمان مدیریت، تجمع اعتراضی برپا کردند

خبرگزاری هرانا گزارش داد: به دنبال‌ کسر مبالغ اضافه کار، حق شیفت وسایر مزایای رفاهی و انگیزشی از شمول پرداخت حق بیمه، روز سه‌شنبه ۲٨ دی، کارکنان صنعت برق در مقابل ساختمان مدیریت برق منطقه‌ای تهران تجمع‌کردند. این‌کارکنان تاکیدکردند که این اقدام برق منطقه‌ای تهران از طرفی به منزله‌گزارش خلاف واقع به سازمان تامین اجتماعی در خصوص میزان حقوق دریافتی پرسنل است و از طرف دیگر کاهش حقوق همکاران را در ایام بازنشستگی در پی دارد. هرانا افزود: به گزارش ایلنا، یکی از تجمع‌کنندگان گفت: ما به صورت شبانه‌روز درکنار ولتاژ فشار قوی قرارداریم و این موضوع مشکلات و بیماریهای عدیده‌ای را برای همکاران ایجادکرده است. یکی از پرسنل که خود را عضو سندیکای کارگران صنعت آب و برق معرفی نمود، گفت: این اقدام برق منطقه‌ای برخلاف روح حاکم بر بند «ز» ماده ۱۰ قانون کارمی‌باشد. وی ادامه داد: ٣۰ سال است که به صورت مستمر از کل دریافتی همکاران سهم ۲۷ درصد بیمه کسر می‌شود. اما اکنون که در هنگام بازنشستگی قرار دارند این اقدام برق منطقه‌ای تهران کاهش حقوق کارکنان در ایام بازنشستگی را در پی دارد.

کارگران شرکت تبریز مقابل استانداری گیلان، اقدام به تجمع اعتراضی نمودند

100تن از کارگران شرکت تبریز ساختمان در اعتراض به عدم دریافت حقوق 11ماه و نیز عیدی و حق سنوات 3ساله خود در مقابل استانداری رژیم در گیلان تجمع کردند. یکی از کارگران گفت: کارگران در گرما و سرما، بدون داشتن غذا، خوراک و مسکن مناسب، کار کردند و خم به ابرو نیاوردند اما به هیچ‌وجه وزارتخانه‌های کشور و راه وترابری و اداره کل راه وترابری پاسخگو نیستند.

کارگران کارخانجات کفش بلا دست به اعتراض زدند

کارگران کفش بلا نسبت به اخراج کارگران با سابقه بعضا ۲۰ساله و به کارگیری کارگران روزمرد معترض هستند. در ادامه واردات بی رویه کفش چینی، کارخانه بلا نیز در حال جمع کردن و محدود کردن تولیدات خود می باشد و در این راستا بسیاری از کارگران خود را اخراج کرده یا کارگران روزمرد به کار گرفته است که بتواند هر زمان خواست آنها را نیز اخراج کند. سهامدار اصلی این کارخانه، بانک ملی است. این شرکت در تهران نزدیک به ۴۰۰ فروشگاه داشته که به مرور زمان با فروش وسایل و ساختمانها و امکانات آن در حال حاضر بیش از ۲۰۰ فروشگاه باقی نمانده و به همین نسبت کارگران خود را اخراج کرده است. ماه گذشته کارگران این شرکت چند روز متوالی در مقابل دفتر مرکزی آن تجمع و تحصن کرده بودند که صاحبان شرکت با وعده و وعید جمع کارگران را برهم زدند.

کارگران قراردادی شرکت تاژ در قزوین در مقابل این شرکت، تجمع اعترضی برپا کردند

دهها تن از کارگران قراردادی شرکت تاژ در قزوین، سوم بهمن، در اعتراض به اخراج و برای اعلام خواسته های خود در مقابل این شرکت تجمع کردند. به نوشته رسانه های حکومتی، اکثر این کارگران بین ۱۴ تا ۱۹سال سابقه کار در کارخانجات تاژ دارند. یک کارگزار رژیم گفت: «کارخانجات تاژ قزوین با ۹۶۰ نفر نیروی انسانی در حال تولید مداوم است و تمامی تولیدات آن بفروش می‌رسد و اخراج کارگران دراین موقعیت بسیار مطلوب کارخانه و با این شرایط هیچگونه توجیه اقتصادی و مدیریتی ندارد. این گزارش حاکی است، قرار است کاگران اخراجی طی روزهای آتی به تجمع اعتراضی خود تا رسیدن به خواسته هایشان ادامه دهند. از سوی دیگر یک رسانه حکومتی نوشت: هم اکنون حدود شش هزار کارگر در ۵۰ واحد تولیدی استان قزوین از یک ماه تا ۳۸ ماه حقوق نگرفته‌اند که بطور متوسط این شش هزار نفر، شش ماه حقوق نگرفته‌ و از این بابت که درآمدشان صفر شده است، دچار مشکلات اساسی در زندگی معیشتی و اقتصادی روز مره خود شده‌اند. بنا به همین گزارش: براساس آمار‌ها ۵۰ واحد تولیدی در استان قزوین برای پرداخت حقوق کارگران خود دچار مشکل اساسی هستند.

تعطیلی کارخانه و اخراج کارگران، روندی است که به‌دنبال اجرایی شدن طرح حذف یارانه‌ها و کمبود سوخت، کارخانه‌های مختلف کشور می‌شود
در تهران، کارخانه کاوش جوش که کارخانه‌ای صنعتی است و بیش از
۲۰۰کارگر داشته است، از حدود یک ماه پیش نزدیک به ۱۰۰نفر از کارگران خود را اخراج کرده است. همچنین کارخانه رزین مصلح که تولیدکننده اتاقکهای فایبرگلاس بوده نیز کارگران خود را اخراج کرده و علاوه بر جمع‌آوری وسایل شرکت و فروش برخی از آنها، به تعطیلی کامل نزدیک شده است. علاوه بر اینها، کارخانه مهرگان پارس واقع در جاده مخصوص کرج هم تعدادی از کارگران خود را تحت عنوان کارگران قراردادی اخراج کرده است. یکی از کارگران این کارخانه در این باره گفت: ”اخیراً تمام کارگران رسمی را به بهانه‌های مختلف و از جمله بازخرید اخراج می‌کنند و متقابلا کارگران جدید را تحت عنوان قراردادی استخدام می‌کنند تا دست کارفرما برای هرگونه فشار و هم‌چنین اخراج آنها در هر شرایطی باز باشد“.

سه تن از وکلای دراویش گنابادی، به تحمل زندان محکوم شدند

سه تن از وکلای دراویش گنابادی نعمت‌اللهی، در حالی که موکلان آنها از اتهام اقدام علیه امنیت ملی تبرئه شده‌اند، خود به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به تحمل زندان محکوم شدند. دو تن از این وکلا به نامهای فرشید یداللهی و امیر اسلامی که وکالت پرونده تعدادی از دراویش جزیره کیش را به عهده داشتند از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه جزایی کیش به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شده و مصطفی دانشجو نیز در جریان وکالت پرونده دو نفر از دراویش گنابادی ساکن شهرستان نکا، با اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به حکم قطعی دادگاه تجدید نظر مازندران به هفت ماه زندان محکوم شده است.

پارلمان اروپا، خواستار ممنوعیت ورود مقامات مسئول نقض حقوق بشر در ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد

پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه یی نقض حقوق بشر در ایران را با اجماع محکوم کرد و خواستار ممنوعیت ورود مقامات و نهادهای این رژیم که مسؤل نقض حقوق بشر هستند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و توقیف سرمایه های آنها شد. این قطعنامه صدور حکم ۱۱سال زندان برای نسرین ستوده به خاطر دفاع از حقوق بشر و برعهده گرفتن وکالت زندانیان سیاسی را نمونه بارز فقدان حاکمیت قانون و عدالت درایران توصیف کرده و تاکید می کند که بدترین موارد شکنجه و نقض حقوق بشر درایران ادامه دارد که ازجمله عبارتند از: شکنجه و بدرفتاری با زندانیان، گرفتن اعترفهای اجباری، محروم ساختن زندانیان از خواب، حبس انفرادی،حبس مخفیانه، رفتار وحشیانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز، آزار فیزیکی، منجمله خشونت جنسی. پارلمان اروپا برای تعیین یک گزارشگر ویژه توسط ملل متحد به منظور تحقیق حول موارد نقض حقوق بشر و برای حسابرسی از عاملان نقض حقوق بشر در ایران فراخوان داده و کمیساریا و شورای اروپا را به اتخاذ اقدامات بیشتر فرا میخواند تا فعالانه از مدافعین حقوق بشر در ایران حفاظت کنند.

دستگیری رهروان ادیان مختلف در ایران همچنان ادامه دارد

ابراهیم فیروزی از شهروندان مسیحی شهرستان رباط کریم که چندی پیش با تعهد کتبی از زندان آزاد شده بود مجدداً بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بنا‌به اطلاع گزارشگران هرانا، این شهروند نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۸۹ با تلفنی از سوی ستاد خبری اطلاعات شهرستان رباط کریم احضار گردید که پس از طی سؤال و جوابهایی دوباره به ایشان اجازه خروج دادند. نامبرده سپس در تاریخ ۲۱ دی ماه در حالی که در خانه پدری خود بود پس از ورود نابهنگام توسط چند تن از ماموران امنیتی لباس‌شخصی بدون هیچ توضیحی بازداشت شد. در خبری دیگر یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام ”فیض الله روشن“ در روز شنبه ۲۵ دی ماه ۸۹ پس از احضار و معرفی خویش به اداره اطلاعات شهر مذکور بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد. به گزارش هرانا، با گذشت چندین روز از بازداشت نامبرده هیچ اطلاع از سرنوشت وی در دست نیست. یادآوری می‌شود فیض الله روشن در ۳۰ اردیبهشت ۸۸ پس از سپری کردن محکومیت یک ساله از زندان آزاد شده بود.

شهرام امیری تحت بازداشت و بازجویی قرار دارد

پاسدار جلیلی دبیر شورای عالی امنیت رژیم ، بازداشت و بازجویی یکی از کارکنان اتمی نظام به نام شهرام امیری را که پس از گریختن به آمریکا مجددا به ایران بازگشته بود، تأیید کرد. پاسدار جلیلی در مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل در پاسخ به سوالی پیرامون شهرام امیری، گفت: او در جریان یک سفر خارجی ربوده شد و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذراند. بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاد. دبیر شورای عالی امنیت نظام در پاسخ به این سوال که آیا وی در بازداشت است، گفت: «شهرام امیری پس از بازگشت به تهران، یک کنفرانس مطبوعاتی گذاشت، شما هم به جای مصاحبه مجدد، بروید ببینید در یک سالی که او در آمریکا بوده، چه اتفاقی افتاد.>>

یک دانشجوی دختر در دانشگاه کردستان، خودکشی کرد

مریم حبیب نیا، دانشجوی 23 ساله اهل کرمانشاه، خود را در خوابگاه دختران فرشته دانشگاه کردستان حلق آویز کرد.

۹کارتن‌خواب، جان خود را از دست دادند

به اعتراف رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی رژیم، 9کارتن خواب به‌خاطر سرمای شدید در زمستان امسال جان خود را از دست دادند.

آنفلوانزای خوکی جان ۱۳تن را در ایران گرفت

مینو محرز دبیر انجمن بیماریهای عفونی در مصاحبه با خبرگزاری حکومتی فارس گفت: آنفلوانزای نوع A در حال حاضر جزو آنفلوانزای فصلی شده است و 13نفر در کشور بر اثر ابتلا به آنفلوانزای خوکی نوع A جان باختند.

"رژیم ایران قصد دارد توجه را ازیک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای منحرف کند"

هیلاری کلینتون در مصاحبه با تلویزیون ام.بی.سی با اشاره به تحرکات رژیم ایران که می‌تواند منجر به جنگ در لبنان شود، گفت: بیایید بی‌پرده صحبت کنیم، رژیم ایران، برای مقاصد خودش، می‌خواهد توجه را از موضوع اصلی که عامل اصلی نگرانی در آینده است، یعنی ایران مجهز به سلاح هسته‌ای با تسلیحاتی که همسایگان و کشورهای دیگر را تهدید می‌کند، منحرف کند.

"روشن شد که طرف ایرانی آمادگی گفتگوی مفصل و سازنده‌ را ندارد"

کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره شکست مذاکرات با رژیم ایران گفت: ما امیدوار بودیم گفتگوی مفصل و سازنده‌یی با رژیم ایران داشته باشیم. ولی روشن شد که طرف ایرانی آمادگی این را نداشت. وی افزود: تا‌کنون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر به تعیین ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌ رژیم ایران نبوده است. از سوی دیگر پاسدار سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت رژیم در مصاحبه با تلویزیون سی.ان.ان مدعی شد: ما طرفی نبودیم که میز مذاکره را ترک کردیم، … ما آنها را تشویق می‌کنیم میز مذاکرات را ترک نکنند. کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت گفتگوها با رژیم ایران فرو ریخت. این امر به‌خاطر پیش‌شرط این رژیم برای مذاکرات بود. رژیم ایران خواستار آن بود که شورای امنیت ملل ‌متحد تحریمهای اعمال شده را لغو کند. خبرگزاری کانادا نیز در گزارشی از اجلاس استانبول اعلام کرد با شکست گفتگوها با رژیم ایران، جامعه بین‌المللی سایر گزینه‌ها را در نظر می‌گیرد. یک دیپلومات از هیأتی که با رژیم ایران در استانبول ملاقات گفت سوئیس و نروژ که در اتحادیه اروپا نیستند رسماً تحریمهای اتحادیه اروپا را هفته آینده اتخاذ خواهند کرد.

اعتراضها در تونس ادامه دارد

یک هفته پس از قیام مردم تونس و سقوط دولت زین العابدین بن علی، اعتراضها در این کشور برای ایجاد فضای باز سیاسی همچنان ادامه دارد. صدها تن از شهروندان تونسی در پایتخت این کشور در برابر ساختمان تئاتر ملی به یاد جان‌باختگان هفته‌های گذشته تحصن کردند. آنان همچنین خواستار روشن شدن ابعاد فساد در دولت سابق شدند.

"در مقابل فشار و تهدید سر خم نمی‌کنیم"

دولت کانادا روز چهارشنبه در یک نامه رسمی دیپلوماتیک به رژیم ایران ایران در رابطه با تهدیدات رژیم مبنی بر نمایش یک فیلم مستند به نام "ایرانیوم" در اتاوا هشدار داد. روزنامه نشنال پست نوشت: وزیر فرهنگ کانادا جیمز مور، در رابطه با نقش رژیم تهران در تبلیغات گسترده خود برای منتفی کردن نمایش یک فیلم انتقادی از این رژیم در "کتابخانه و آرشیو ملی کانادا" شدیداً به دولت ایران حمله کرد. وزیر فرهنگ کانادا روز چهارشنبه به ”کتابخانه و آرشیو ملی کانادا“ ابلاغ کرد که فیلم ”ایرانیوم“ را به نمایش بگذارد”. ایرانیوم یک فیلم مستند انتقادی در رابطه با برنامه اتمی رژیم ایران می باشد.

دستور صادر شده از جانب وزیر فرهنگ بعد از این صورت گرفت که ”کتابخانه و آرشیو کانادا“ در مقابل تهدیدات متعدد برای تظاهرات و هم‌چنین درخواست رسمی از جانب سفارت رژیم ایران برای منتفی کردن نمایش این فیلم در روز سه‌شنبه، کوتاه آمده و نمایش آن را منتفی کرده بود. دولت کانادا در نامه رسمی دیپلوماتیک خود به تهران گفت کانادا یک کشور آزاد است و آزادی بیان یکی از ارزشهای پایه‌یی در آن است که مورد سازش و مصالحه قرار نخواهد گرفت. وزیر فرهنگ کانادا جیمز مور در برنامه ”قدرت و سیاست“ متعلق به شبکه سی.بی.سی کانادا گفت ”این فیلم به نمایش گذاشته خواهد شد… فیلم ایرانیوم در کتابخانه و آرشیو ملی کانادا به نمایش در خواهد آمد… ما در مقابل فشار، سر خم نخواهیم کرد“ او ادامه داد ”ما در مقابل اشخاصی که با تهدید به خشونت تلاش می‌کنند تا مردم را مورد سانسور قرار دهند عقب نخواهیم نشست“.

وزیر مهاجرت کانادا جیسون کنی نیز در این رابطه موضع گرفته و آن را یک عمل ”شنیع“ نامید. او گفت ”امیدوارم که افراد از تمامی طیفهای سیاسی برای شکست دادن این عمل مرعوب سازی کمک نمایند… “ نشنال پست افزود: تماسها با سفارت رژیم ایران در اوتاوا کانادا در روز چهارشنبه بدون جواب گذاشته شد. گفتنی است که فیلم مستند "ایرانیوم" ساخته رافائل شور، روز یکشنبه 6 فوریه ساعت 7 شب در سالن تئاتر کتابخانه و آرشیو ملی کانادا بروی پرده خواهد رفت.