صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۲، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

کارگران مجتمع گوشت فارس، دست به تجمع اعتراضی زدند

کارگران مجتمع گوشت استان فارس، برای دریافت مطالبات خود از ۹ ماه پیش تاکنون، و هم‌چنین راه‌اندازی مجدد این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایران خبر، ۱۰ دیماه، مجتمع گوشت استان فارس یکی از قدیمی‌ترین مجتمعهای گوشت است و بیش از ۱۴۰۰کارگر در این شرکت شاغل بودند که با وجود سابقه ۲۰ تا ۲۶ سال کار از مزایای بازنشستگی برخوردار نبودند. این کارگران در وضعیت معیشتی سختی به‌سر می‌برند. بنا‌به گزارش دیگری، کارکنان مدارس شهر دامغان نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حداقل سه ماه از اضافه کاری خود، در مقابل آموزش و پرورش این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار پرداخت حقوق خود شدند.

محمود احمدی‌نژاد 14تن از مشاوران خود را برکنار کرد

مهدی کلهر یکی از مشاوران برکنار شده پاسدار احمدی نژاد در گفتگو با خبرگزاری حکومتی مهر گفت: دیروز حکم تقدیر و قدردانی از من و 13تن از مشاوران دیگر رئیس‌جمهور و پایان همکاری ما با نهاد ریاست‌جمهوری به‌عنوان مشاور ابلاغ شد. اسامی مشاوران عزل شده پاسدار احمدی‌نژاد عبارتند از: مهدی کلهر، رویانیان، وزیری هامانه، زارعی نجفدری، حاج علی اکبری، توکلی بینا، اعتمادیان، مهدی چمران، مجتبی رحمان‌دوست، سوسن کشاورز، مهدی مصطفوی، دانش جعفری، ستار وفایی و علی منتظری.

مرغداران در تهران، تجمع اعتراضی برپا کردند

بیش از صد و پنجاه تن از مرغداران در اعتراض به روند نرخ‌گذاری در مقابل اداره بازرگانی رژیم در تهران تجمع نمودند. بر اساس گزارشات منتشر شده بر اثر این تجمع اعتراضی خیابان طالقانی به مدت یک ساعت بسته شد.

شماری از کسبه نجف‌آباد دست به اعتصاب زدند

براساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران از نجف آباد، عده زیادی از کسبه قدیمی بازار سنتی این شهر در اعتراض به وضعیت موجود در بازار و اقتصاد کشور دست به اعتصاب زدند. بازاریان معترض با تجمع در مقابل مسجد بازار نجف آباد به‌نحوه قیمت‌گذاری توسط رژیم اعتراض نمودند.

گروهی از حامیان مادران پارک لاله به دادگاه احظار شدند

تعدادی از حامیان مادران پارک لاله طی احضاریه‌ای که ۵دیماه از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای آنها ارسال و در آن تاکید شده است که باید روز ۳بهمن‌ماه رأس ساعت ۰۸:۳۰ در دادگاه انقلاب برای محاکمه حاضر شوند. رئیس این شعبه فردی به‌نام محمد مقیسه‌ای معروف به ناصریان از اعضای کمیته قتل‌عام زندانیان سیاسی سال ۶۷ می‌باشد که قرار است آنها را مورد محاکمه قرار دهد. اسامی حامیان مادران پارک لاله که به دادگاه انقلاب رژیم احضار شده‌اند عبارتند از: خانمها ژیلا کرم‌زاده مکوندی، دکتر لیلا سیف‌الهی و فاطمه رستگاری‌نسب. همزمان احضاریه‌ای از همین شعبه برای خانم الهام احسنی از حامیان مادران پارک لاله ارسال شده است که می‌بایست روز ۳بهمن‌ماه برای محاکمه در دادگاه حاضر شود. لازم به ذکر است که مادران پارک لاله و حامیانشان خواستار تحقق‌یافتن ۳خواسته خود می‌باشند و تابه‌حال برای دست‌یابی به این خواستها نزدیک به ۹۰نفر از آنها دستگیر، زندانی، مورد شکنجه، ضرب‌وشتم و اهانت قرار گرفته‌اند.خواستهای آنها به این قرار می‌باشد:
۱- لغو مجازات اعدام
۲- آزای بدون قیدوشرط کلیه زندانیان عقیدتی و سیاسی
۳- دستگیری و مجازات آمرین و عاملین کشتارهای ۳۲سال اخیر
حامیان مادران پارک لاله شامگاه
۱۹بهمن ۱۳۸۸ با یورش مأموران وزارت اطلاعات به منازلشان دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. آنها برای چندین هفته در بند ۲۰۹ زندان اوین شکنجه‌گاه وزارت اطلاعات تحت بازجویی و مورد شکنجه‌های جسمی و روحی قرار داشتند تا آنها را وادار به اعتراف علیه خود و به مصاحبه تلویزیونی بکشانند.

مدیرعامل کشتیرانی رژیم تعداد کشتی‌های توقیفی این شرکت در خارج از کشور را ۵ فروند اعلام کرد

وی گفت: دادگاه مرتبط با توقیف سه فروند کشتی ایرانی توسط فرانسوی‌ها چهارشنبه هفته جاری در سنگاپور برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، محمدحسین داجمر روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت سه کشتی توقیفی ایران در سنگاپور گفت: با وجود پرداخت بدهی، اما هنوز بانک فرانسوی این کشتی‌ها را از توقیف خارج نکرده است. وی از برگزاری دادگاه مرتبط با سه کشتی توقیفی ایران توسط فرانسوی‌ها در پنجم ژانویه (چهارشنبه هفته جاری) خبر داد و در پاسخ به پرسش دیگر مهر مبنی به ضرر و زیان ناشی از این توقیفها افزود: هر روز که این کشتی‌ها حرکت نکنند، ضرر و زیان هنگفتی به کشتیرانی وارد می‌شود. مدیرعامل کشتیرانی رژیم با اعلام اینکه دو کشتی ایران نیز اخیرا در مالتا و هنگ گنک توقیف شده‌اند، گفت: هم‌اکنون در حال رایزنی هستیم تا با تامین کل مبلغ وام از منابع داخلی که کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار است، کامل بدهی خود را تسویه کنیم.

حکم اعدام دو زندانی سیاسی کرد ابلاغ شد

صبح روز شنبه ۱۱ دیماه، حکم اعدام در ملأ عام به دو زندانی سیاسی کرد به نامهای زانیار مرادی و لقمان مرادی ابلاغ شد. به گزارش هرانا، در حکم ابلاغی، ۲۰ روز به متهمین مهلت داده شده است که به حکم صادره شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست صلواتی اعتراض شود. زنیار و لقمان مرادی هفته گذشته به زندان رجایی شهر کرج منتقل و هم اکنون در بند ۲ زندان رجایی شهر کرج تحمل حبس می کنند. اتهام این افراد از سوی دادگاه انقلاب مشارکت در ترور امام جمعه اهل سنت مریوان اعلام شده است که بدین ترتیب به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام در ملا عام محکوم شدند.

رژیم ، چهار نفر را در زاهدان اعدام کرد

در بین اتهاماتی که رژیم برای اعدام شدگان ذکر کرده است به قتل رساندن یک مامور انتظامی و درگیری مسلحانه نیز دیده می شود. رییس کل دادگستری رژیم در سیستان و بلوچستان گفت: حکم اعدام چهار نفر از اعضای باند مخوف آدم ربا صبح امروز در زاهدان اجرا شد و دستگاه قضایی با عوامل ناامنی و شرارت بویژه گروگان گیری برخورد قاطع و جدی خواهد داشت. اسامی اعدام شدگان 'محمود براهویی' معروف به فرهاد فرزند نادر، 'شهرام نارویی' معروف به بی برگ فرزند جلال، 'ظهور احمد عاصف دوست' فرزند محمدشریف و 'جهان بخش براهویی' معروف به نوربخش فرزند نادر می باشد. وی گفت: متهمان همچنین با تیراندازی در معابر عمومی و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم یک نفر از ماموران انتظامی را نیز به شهادت رساندند. این کارگزار رژیم هم چنین از نیروهای امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی سیستان و بلوچستان برای تامین امنیت استان! تقدیر کرد و از ماموران رژیم خواست موارد مشکوک را به نیروی انتظامی و اطلاعات گزارش دهند.

قضاییه رژیم طی 2 روز 10 حکم اعدام صادر کرد

قضاییه رژيم تنها طی 2روز 10حکم اعدام و درخواست اعدام را صادر کرده است. حکم اعدام برای 2نفر در تهران، حکم اعدام برای 2نفر در کردستان و درخواست اعدام برای 5نفر در کرمان، یک حکم کور کردن چشم یک جوان و دستگیریهای گسترده در کردستان برای ایجاد ارعاب در وحشت از اعتراضات مردمی هستند.

وزیر خارجه کانادا اجرای مجازات اعدام در ایران را محکوم نمود

آقای لارنس کانن وزیر خارجه کانادا، روز شنبه با اعتراض علیه رژیم ایران به‌دلیل اعمال مجازاتهای اعدام و زندان‌های غیرمنصفانه نسبت به صدور حکم اعدام برای شهروندان کانادایی ایرانی‌تبار ابراز نگرانی کرد. وی گفت: من به‌ویژه نگران سرنوشت نامشخص 2کانادایی با تابعیت دوگانه هستم که همچنان در ایران در زندان به‌سر می‌برند. وزیر خارجه کانادا به زندانی کردن نسرین ستوده، وکیل دادگستری، صدور حکم اعدام برای یوسف نادرخانی، یک کشیش ایرانی، وضعیت سکینه آشتیانی و 7‌تن از رهبران بهایی زندانی و وضعیت شین بائر و جاش فتال، 2شهروند آمریکایی که هم‌چنان در ایران زندانی هستند، انتقاد کرد.

جمعی از مسیحیان فارسی زبان در تهران، بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا هشتم دی گزارش داد: در روزهای مصادف با جشنهای كریسمس تولد عیسی مسیح و سال نو میلادی ماموران امنیتی اطلاعات در اقدامی سازمان یافته اقدام به بازداشت جمعی از نوكیشان مسیحی ساكن تهران نمودند. بنا به اطلاع ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"هرانا" روز یكشنبه ۵ دی ماه ۱۳۸۹ همزمان با ایام شادی و سرور مسیحیان جهان كه در كلیساها بمناسبت سالروز میلاد عیسی مسیح به دعا و شكر گزاری می پردازند و در آخرین روزهای پایانی سال نو مسیحی، ماموران امنیتی در اقدامی هماهنگ و از پیش تعیین شده جمعی از نوكیشان مسیحی ساكن تهران را بطور جداگانه در منازل شان بازداشت نمودند. بر پایه گزارش"محبت نیوز" ماموران پس از ورود به منازل این افراد ضمن بازداشت آنان اقدام به بازرسی و تفتیش كامل خانه های آنان نموده اند كه در این راستا برخی از وسایل شخصی از قبیل كامپیوترهای این افراد را نیز ضبط کرده و با خود برده اند. در خصوص تعداد بازداشت شدگان گزارش شده كه برخی از این افراد به همراه اعضای خانواده خود بوده اند كه تاكنون تعداد بازداشت شدگان را تا ۱۰ نفر گزارش كرده اند. همچنین برخی منابع خبری در تهران گزارش دادند كه ماموران امنیتی پس از بازداشت این شهروندان مسیحی اتهام این افراد را به خانواده های آنان، تغییر دین (ارتداد)، ترویج مسیحیت و ارتباط با سازمانهای مسیحی خارج از كشور اعلام نمودند. هرانا افزود: گزارش گردیده افراد بازداشت شده پس از دستگیری به مكانهای نامعلومی انتقال داده شدند كه برخی از این افراد تاكنون توانسته اند در تماسی بسیار كوتاه از سلامت خود خانواده هایشان را با خبر سازند و ظاهرا قادر نبودند توضیح بیشتری در مورد وضعیت خود به خانواده هایشان بدهند. برخی خبرها حكایت از آن دارد كه ماموران امنیتی پس از شناسایی قبلی این افراد همچنان در صدد هستند تا افرادی را كه مرتبط با این بازداشت شدگان هستند را تحت تعقیب قرار دهند كه تاكنون موفق به بازداشت آنها نشده و یا این افراد در حال حاضر متواری هستند. گفته می شود موج حملات جدید از سوی ماموران امنیتی در برخورد با نوكیشان مسیحی در داخل ایران و همزمانی آن با اعیاد كریسمس كه از روزهای با شكوه و روحانی برای مسیحیان جهان بویژه ایرانیان مسیحی می باشد آغاز گردیده است.

بدنبال اعدام علی صارمی و علی اکبر سیادت جمعی از ایرانیان کانادا در مقابل سفارت رژیم ایران، تجمع اعتراضی برپا کردند

روز چهارشنبه هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران در برابر سفارت رژیم در اتاوا گرد آمده و مراسم یادبودی برای آقای علی صارمی برپا داشتند. این تجمع با سخنرانی آقای دیوید کیلگور، نماینده سابق پارلمان فدرال کانادا و سخنان آقای احمد حسنی انجام گرفت. همچنین در اعتراض به احکام جدید اعدام در ایران، چریکهای فدایی خلق ایران-شاخه کانادا روز دوشنبه سوم ژانویه ساعت 1 بعد از ظهر در مقابل سفارت رژیم در اتاوا آکسیون اعتراضی را برپا خواهند داشت. گفتگوی رادیو ایرآوا با نمایندگان این دو گروه که در روز یکشنبه دوم ژانویه صورت گرفت. بزودی در همین وبلاگ قابل شنیدن خواهد بود.